Strona 1 z 1
Optymalizacja
: 09 lip 2013, 21:08
autor: Maczi
Hej. Interesuje się obróbką CNC, i pewnie tym się będe zajmował w przyszłości (teraz studiuje + staże). Ostatnio zainteresowała mnie troche inna strona procesu produkcji. Mianowicie - tytułowa optymalizacja.
Może ktoś z forumowiczów chciałby opowiedzień jakiś przykład optymalizacji w firmie. Na przykład lepsze zarządzanie narzędziownią, skrócenie czasów poprzez sprawniejsze przezbrajanie bądź inne uchwyty obróbkowe.
Nie miałem okazji się zbyt wiele dowiedzień na ten temat. Oczywiście, literatura - już do mnie idzie pocztą. Ale i tak nie zaszkodzi poczytać więcej
Liczę na odpowiedz ! Pozdrawiam.
: 09 lip 2013, 22:08
autor: Raven
Najwięcej zaoszczędzisz na czymś "banalnym" mianowicie optymalizacji ścieżek narzędzia.
Niestety najczęściej generatory wypluwają ścieżki zapewniające wykonanie obróbki, ale bardzo odległe od optymalnych.
: 09 lip 2013, 22:37
autor: Maczi
Mowisz mianowicie o programach CAM ? No dobra, to zawsze jakiś sposób, ale to dla przypadków skomplikowanych kształtów. A co jeśli mamy do czynienia z prostą obróbką ? Jak to optymalizować ?
: 10 lip 2013, 18:30
autor: Raven
Przy prostej obróbce (zakładam wariant totalnie najłatwiejszy czyli obróbka 2D - np. palnik plazmowy):
- kolejność wycinania elementów - aby głowica nie latała po całej płycie na pusto
- punkt początkowy i końcowy kształtu - wyobraź sobie dwa kółka oddalone o 1cm od siebie i średnicy 10cm, wariant optymalny? tniesz kółko, przesuwasz się o 1cm i tniesz drugie kółko... wariant tragiczny? tniesz kółko, przelatujesz 21cm i tniesz drugie kółko...
Temat ogólnie banalny w teorii a cholernie trudny w realizacji praktycznej.
Problem stanowi przekształcanie G-Code z postaci wejściowej na optymalną tak aby nie stracił swojego znaczenia, i uzyskane wyniki były takie same, tylko w krótszym czasie.
Oczywiście dobór prędkości obróbki pomijam jako oczywisty.
: 10 lip 2013, 21:15
autor: Maczi
Tak sie domyślałem że temat jest trudny do realizacji. Liczą się sztuki, liczy się czas.
Chodzi mi też o przykłady, w których optymalizacja zaczyna się wyżej. Na przykłąd już przy wydawaniu narzędzi, zleceń. Tam gdzie stosuje się LEAN i inne rzecy, Six Sigma itd.
: 11 lip 2013, 10:04
autor: lolo2
Maczi
Optymalizacja zaawansowana, czyli taka gdzie się stosuje najróżniejsze metody: sigmy, monte casino i inne algorytmy obliczeniowe raczej nie jest stosowana w małych i średnich firmach. Takie coś może biorą pod uwagę w Volkswagenie, Fiacie lub innych potężnych kolochach (mówię tu o zastosowaniu optymalizacji w produkcji). Ogólnie nie widziałem aby gdzieś to stosowali w praktyce.
Aby rozwijać się w tym kierunku, to raczej (moim zdaniem) będziesz musiał zostać na uczelni.
Trochę inaczej prezentuje się optymalizacja konstrukcji. Ale w tym wypadku większość opiera się na MES-ie. Projektując korpus obrabiarki wrzuca się go do programu MES i patrzy kiedy kolorki są zielone (ok) a kiedy czerwone (poprawki). Tak to w ogólnym rozumieniu wygląda.
Gdzieniegdzie stosowany jest też Matlab głównie do obliczeń warunków dynamicznych. jak przyjdzie ci dobrać jakieś odpowiednie wibroizolatory itp. Też dosyć ciekawy kierunek, ale raczej mało sławny w przemyśle.