Wykształcenie\Zarobki Programisty CNC

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
Artur94
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 14 sty 2013, 20:30
Lokalizacja: Radom

Wykształcenie\Zarobki Programisty CNC

#1

Post napisał: Artur94 » 14 sty 2013, 20:45

Witam za rok kończę szkołę w kiernuku Technik Mechanik maszyn i urządzeń przemysłowych.
W szkole uczymy sie pracy na programach takich jak: MegaCad,Solid Edge i Edge Cam. Nauczyciel mówil mi,ze taki programista CnC piszacy polecenia dla tokarek\frezarek w programach takich jak Edge Cam zarabia dużo.Czy to prawda?Ile naprawde zarabia taka osoba?
Mam tez pytanie na temat wyksztalcenia czy moje technikum + kurs CNC wystarczy by pracowac na takim stanowisku czy musze isc na studia?Noi jak jest z praca w tym kierunku w Polsce.

Z góry dziękuje za odpowiedz i prosze o konkretne odpowiedzi.
Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

silvesters
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 262
Rejestracja: 27 kwie 2008, 21:27
Lokalizacja: Z warsztatu

#2

Post napisał: silvesters » 15 sty 2013, 07:06

Żeby być programistą, to najbardziej wskazane jest, żeby popracować chociaż trochę na maszynach. Trzeba poznać ich działanie itp, wtedy na pewno łatwiej jest coś na nie tworzyć. Chociaż studia też jak najbardziej mogą się przydać, ale to zależy od firmy, czy weźmie cię bez wyższego czy nie. Sam mam "przyjemność" być programistą i uważam, że sam kurs CNC nie wystarczy, same podstawy to trochę mało.
A tutaj link, gdzie wypowiada się jakiś zapewne "specjalista" : http://www.praca.pl/poradniki/lista-sta ... -1277.html :wink:

Tak czy inaczej, powodzenia życzę. :grin:


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#3

Post napisał: Majster70 » 15 sty 2013, 07:24

Mam doświadczenie z narzędziowni, rzeczywiście technolog(programista) w tej branży powinien mieć doświadczenie w pracy jako operator, postać kilka lat przy maszynie. W ten sposób kształcą się najlepsi fachowcy. Studia są dodatkowym atutem, branym również pod uwagę szczególnie w większych firmach.
silvesters pisze:...uważam, że sam kurs CNC nie wystarczy, same podstawy to trochę mało
Powiedziałbym, że to dużo za mało, potrzeba dużo więcej doświadczenia, zwłaszcza z zakresu obróbki skrawaniem.
Z mojego doświadczenia wynika, że młodym pracownikom szybciej idzie nauka programowania, brak im za to solidnej praktyki narzędziowej, starsi pracownicy mają większe problemy z opanowaniem softu, za to lepiej wiedzą co chcą dostać od obrabiarki, często tylko mają problem jak to zaprogramować. Idealnie jak dobierze się taki 2 osobowy zespół i szkoli się razem - świetnie się uzupełniają młody ze starym, pozostaje tylko kwestia zgodności charakterów :wink: Wiem coś o tym, bo sam tak się kiedyś wdrażałem.
Wnioski dla siebie wyciągnij sam.


bob35
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 417
Rejestracja: 05 maja 2007, 10:23
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#4

Post napisał: bob35 » 15 sty 2013, 10:29

Zapytaj tego nauczyciela co on tutaj jeszcze robi.
A tak na poważnie to on nie znalazł by żadnej roboty jako programista bo nic nie umie. Programy to fajna pomoc ale dla fachowca z doświadczeniem w obróbce nic więcej , a najważniejsza to jego wiedza z obróbki.
OGŁOSZENIE!!! Zamienię dobrą prace w dynamicznie rozwijającym się kraju na zasilek w krajach starej uni.


pprzemo88
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 329
Rejestracja: 26 paź 2009, 15:07
Lokalizacja: POZNAN

Re: Wykształcenie\Zarobki Programisty CNC

#5

Post napisał: pprzemo88 » 15 sty 2013, 10:35

Artur94 pisze:Witam za rok kończę szkołę w kiernuku Technik Mechanik maszyn i urządzeń przemysłowych.
W szkole uczymy sie pracy na programach takich jak: MegaCad,Solid Edge i Edge Cam. Nauczyciel mówil mi,ze taki programista CnC piszacy polecenia dla tokarek\frezarek w programach takich jak Edge Cam zarabia dużo.Czy to prawda?Ile naprawde zarabia taka osoba?
Mam tez pytanie na temat wyksztalcenia czy moje technikum + kurs CNC wystarczy by pracowac na takim stanowisku czy musze isc na studia?Noi jak jest z praca w tym kierunku w Polsce.

Z góry dziękuje za odpowiedz i prosze o konkretne odpowiedzi.
Pozdrawiam
Powiedz nauczycielowi ze jego informacje sa nieaktualne a jezeli juz to nie w POLSCE .
Rynek CNC jest tak zmanierowany ze wzgledu na bezrobocie ze jak ktos nie zalapal sie na programiste to ma minimalne szanse nim zostac .Konkurencja jest ogromna bo nikt nie chce stac przy maszynie a woli siedziec przy komputerze.
Po technikum lub po studiach raczej kiepska szansa zostac programista a jak juz by ci sie cudem udalo to w firmie w ktorej nikt nie chce robic lub placa grosze.
Bez poteznego doswiadczenia na warsztacie predzej czy pozniej wladujesz sie na mine i prace stracisz bo tam gdzie zaklad ma programiste to pracownik ma ustawic maszyne,nadusic guzik i ma byc dobrze a to ty odpowiadasz za dobor narzedzi i program.Bolaczka wiekszosci firm jest brak narzedzi lub narzedzia starego typu lub pamietajace komune wiec bez doswiadczenia i wiedzy zginiesz...a jak zniszczysz jakies super narzedzie bo zle dobierzesz parametry to cie pracdawca ukrzyzuje;)

Obecnie pracodawcy sie wycwanili i w 90% firm majacych maszyny CNC pracownik jest programista/ustawiaczem/operatorem i sam wszystko robi od a-z.
Dlatego zapomnij o duzej kasie jako programista skoncz to technikum i idz na studia.Pozniej praktyki za grosze w jakiejs firmie jako guzikowy lub operator -programista dadza ci 3 miesiace przeszkolenia i do pracy.Jak sie wykazesz zdobedziesz wiedze to poszukasz pracy za wieksza kase lub jako programista.Dzis umiejetnosc obslugi programow nie jest jakims wyczynem bo ci najlepsi je umieja a do tego pisza z łapy na pulpicie programy.
Noi jak jest z praca w tym kierunku w Polsce.
Jest fatalnie dlatego idz na studia a pozniej zobaczysz jak sie sprawy w tym zawodzie maja.
sinumeric 840D/810/802/NUMS/HH-4290/Fanuc O-T /tokarka uniwersalna
tokarz CNC
"Poznań - miasto z piekła rodem.."
-Jestem chamem i mi z tym dobrze-


kamiloperator
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 62
Rejestracja: 07 sty 2013, 12:05
Lokalizacja: północ

#6

Post napisał: kamiloperator » 15 sty 2013, 12:52

Dokładnie, jak ktoś pisał... młodsze pokolenie, pokolenie komputerów i "świeżej głowy" bez większych problemów łapie programowanie i programy CAM, a starsze pokolenie operatorów ma większe doświadczenie z zakresu samej obróbki. Również jest tak, że młodsze pokolenie pracuje na CNC, a większość dąży do pracy przy komputerze jako programista... A pokażcie mi młodego operatora maszyn konwencjonalnych... tokarek, frezarek. Moje przeczucie jest takie, że za 10-20 lat będzie masa osób potrafiących programować maszyny, robić rysunki na camach, chcących pracować za biurkiem, a nie będzie miał kto tych maszyn naprawiać, nie będzie prawdziwych fachowców dobrze znających obróbkę, majstrów, a nawet technologów..

ja również wybieram się na studia, ale na pewno będzie to mechanika i budowa maszyn, a specjalizacja Obrabiarki, narzędzia i technologia budowy maszyn. I tak, zamierzam się całe życie brudzić w smarach :P

poza tym czy to majster, czy programista, czy dyrektor wielkiej firmy - każdy powinien najpierw popracować kilka lat na maszynie. Programista po to, by nabrać doświadczenia, normalne. A majster i dyrektor po to, żeby później potrafili docenić tych co pracują na guziku ;)

Awatar użytkownika

marchru
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 647
Rejestracja: 22 paź 2008, 15:09
Lokalizacja: Dolina Lotnicza

#7

Post napisał: marchru » 15 sty 2013, 16:54

kamiloperator pisze:poza tym czy to majster, czy programista, czy dyrektor wielkiej firmy - każdy powinien najpierw popracować kilka lat na maszynie. Programista po to, by nabrać doświadczenia, normalne. A majster i dyrektor po to, żeby później potrafili docenić tych co pracują na guziku
święte słowa


Są rózne serwisy podające zarobki wszystkich branż, jeśli chodzi o ścianę wschodnią to podziel to przez dwa.
Na początku nie ma sensu napalać się na zarabianie. Lepiej iść do mniejszej firmy, w której więcej się można nauczyć. Zdobyte doświadczenie zaprocentuje i w póżniejszych latach wszsytko odrobisz $$$.

Rzeczywiście większość nauczycieli nie ma wyrobionego wyczucia, które zdobywa się poprzez tony wiórów.
Niekt się prawdę mówiąc na to nie nastawia, że technikum czy studia coś cię nauczą. Wszystko przyjdzie w pracy - o ile wkażesz samozainteresowanie.

Widzisz, znam operatorów, którzy stoją kilka lat przy maszynie a nie wiedzą co to baza i jak posługiwać się czujnikiem zegarowym. Jak programista ucze ich tego chociaż mogę to olać. Zresztą co to za przyjemność siedzieć więszość dnia przed kompem.

Jeśli w technikum masz już takie programy to duży plus. Ja w twoim wieku nawet nie wiedziałem co to autocad. Jeśli fizyka i matematyka nie są ci straszne to pomęcz się na studiach ( nawet zaocznych).
Koniec końców te 5 lat okażą się wartością dodaną.
"Technologia rozwiązuje problemy, nie politycy"


boguslaw
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 65
Rejestracja: 21 lip 2009, 14:48
Lokalizacja: szkocja

#8

Post napisał: boguslaw » 28 sty 2014, 20:47

Witam.

Być może spóźnioną opinię dodaję do tego postu.

Programista cnc o którego pyta ten młody człowiek, to osoba przede wszystkim uporządkowana, zoorganizowana I zdyscyplinowana.
Może tu budzić zdziwienie że od tej strony zacznę, lecz hmm uniknąć chcę powtarzania tego co koledzy napisali powyżej.

Program musi być napisany dokładnie, w sposób uporządkowany, staranny I zrozumiały dla osoby go wykonującej. Programowanie obrabiarek wymaga także samo zdyscyplinowania, przykład:
Jeżeli zaniedba się choćby ponowne przeczytanie programu... to już każdy z kolegów dopowie co się wtedy dzieje.
W jakim stylu jest program do wykonania napisany najlepiej sprawdzić po tym co się widzi na biurku delikwenta. Może dziwną uwagę tutaj wtrącę, lecz mam poważne wątpliwości gdy programista cnc przychodzi do pracy nie ogolony, zaniedbany, a wręcz niechlujny.
Jak widzą programistę setterzy I operatorzy tak też uważnie czytają jego programy.

Pozdrawiam
Bogusław


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#9

Post napisał: jasiu... » 28 sty 2014, 21:03

boguslaw pisze:W jakim stylu jest program do wykonania napisany najlepiej sprawdzić po tym co się widzi na biurku delikwenta. Może dziwną uwagę tutaj wtrącę, lecz mam poważne wątpliwości gdy programista cnc przychodzi do pracy nie ogolony, zaniedbany, a wręcz niechlujny.
No to się trochę o sobie dowiedziałem :lol: :lol: :lol:

Kurczę, może rzeczywiście powinienem o porządku czasem pomyśleć. Tylko że jak będę miał porządek, to niczego w tym porządku nie znajdę, a tak to wiem, że gwinty trapezowe są w pierwszej szufladce, pod (...). I niech tam lepiej będą :lol:

Całe szczęście, że moi zwierzchnicy nie czytają opinni na tym forum, bo wówczas pewnie straciłbym swoją całkiem niezłą opinię.

Awatar użytkownika

rap3k
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 210
Rejestracja: 16 lut 2009, 19:07
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

Re: Wykształcenie\Zarobki Programisty CNC

#10

Post napisał: rap3k » 28 sty 2014, 21:36

pprzemo88 pisze: Obecnie pracodawcy sie wycwanili i w 90% firm mających maszyny CNC pracownik jest programista/ustawiaczem/operatorem i sam wszystko robi od a-z.
dorzucił bym jeszcze: konstruktorem/projektantem, technologiem, inżynierem jakości, koordynatorem projektu :)

jedno wiem ... żeby zostać koordynatorem projektu trzeba być konstruktorem/projektantem,
żeby zostać konstruktorem/projektantem trzeba być technologiem,
żeby zostać technologiem trzeba być programistą,
żeby zostać programistą trzeba być operatorem/ustawiaczem,
itd....

jednym słowem trzeba mieć pasję ... nie masz pasji - to studiach idziesz do "korporacji" i zostajesz "papierkowym" inżynierem

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”