Demontaż wirnika wentylatora pieca CO

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
Wojteo CK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 163
Rejestracja: 04 gru 2009, 17:52
Lokalizacja: Kielce

Demontaż wirnika wentylatora pieca CO

#1

Post napisał: Wojteo CK » 14 gru 2012, 14:59

Witam!

Nie wiedziałem za bardzo gdzie umieścić temat, bo w sumie żaden dział nie pasuje do mojego problemu. A problem polega na tym że czasami świszczy mi wentylator od pieca CO. Dzieje się to bardzo nieregularnie. Ten świst jest dość głośny i wk@#%$$%ia ucho :mad: Podejrzewam że to objaw zużywających się łożysk ale pewny nie jestem.

Chciałbym potwierdzić, że to wina łożysk ale najpierw trzeba się do nich dostać. Aby wymienić łożyska trzeba rozebrać wirnik, a on znowu jest zgrzewany albo zaklepany z wałkiem silnika. Czy ktoś ma pomysł jak rozebrać wirnik? Nawet jeśli uda mi się rozebrać wirnik to jak go później zamocować i wyważyć? Z tym pewnie byłyby największe problemy.

A może nie rozbierać wirnika tylko nasmarować z zewnątrz np. WD-40 albo suchym smarem w sprayu?

Poniżej zdjęcia wentylatora.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pozdrawiam!


Scientists dream about doing great things. Engineers do them.

James A. Michener

Tagi:

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#2

Post napisał: sajgon » 14 gru 2012, 19:18

Jesteś pewien że tam są łożyska ??
Sporo silników do wentylatorów miało panewki.
Jak podciągniesz /popchasz turbinę to jest luz wzdłużny?? jeśli tak to na 100% są panewki.
Zostaje tylko okresowe smarowanie od zewnątrz .

A jakiś robaczek tam nie siedzi w piaście? Z fotek mało widać :neutral:
Nie zaszkodzi też dobrze wyczyścić łopatki , bo nagar z kurzu też powoduje cuda wianki.
Pozdrawiam , Michał. ;)


Autor tematu
Wojteo CK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 163
Rejestracja: 04 gru 2009, 17:52
Lokalizacja: Kielce

#3

Post napisał: Wojteo CK » 14 gru 2012, 19:40

Obejrzałem z każdej strony wirnik i faktycznie jest wkręt dociskowy. W jednej łopatce wirnika jest otwór przez który można dokręcić/odkręcić wkręta. Oczywiście jak to często bywa nie mam akurat takiego imbusa bo kiedyś go zgubiłem :mrgreen: Skołuje sobie klucz i dam znać czy zdjąłem wirnik.

Co do tego że tam są łożyska to nie jestem pewien. Też myślałem o tym że mogą być tulejki ślizgowe jak w rozruszniku. Nie sprawdzałem czy jest luz wzdłużny i tego nie sprawdzę dopóki nie załatwię klucza bo wentylator musiałem zamontować z powrotem do pieca :wink:
Scientists dream about doing great things. Engineers do them.

James A. Michener

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”