Gdzie podziewa sie chłodziwo?

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
Misiek_zr
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 94
Rejestracja: 13 cze 2007, 15:23
Lokalizacja: Redlino

Gdzie podziewa sie chłodziwo?

#1

Post napisał: Misiek_zr » 24 sie 2012, 12:52

Witam kolegów
Kilka dni temu (powiedziałem wtedy kierownikowi że emulgol się skończył) kierownik zadał mi pytanie co ja robię z tym chłodziwem że tak dużo go zużywam, gdzie ono się podziewa.
Mam na warsztacie 3 maszyny do których stosuje ęmulgol, ale to do mojej maszyny najwięcej emulsji wchodzi(centrum obróbcze - pozostałe to maszyny manualne - tokarka i frezarka). Na około 2 miesiące idzie 20 litrów emulgolu czyli ok 200 litrów emulsji (moja maszyna pracuje 8h dziennie a pozostałe znacznie mniej).
Wg kierownika to za dużo.
I tu pytanie do kolegów:
ile chłodziwa u was się zużywa
gdzie ginie to chłodziwo(wiadomo część odparowuje, część zostaje na detalach)
czy ktoś z kolegów miał kiedyś taki problem i się nad tym zastanawiał

Wiem że to błachy problem, ale skoro dostałem takie pytanie to trzeba znaleźć na nie odpowiedź i dlatego pytam jak to jest u kolegów

pozdrawiam serdecznie :)



Tagi:


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6108
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Gdzie podziewa sie chłodziwo?

#2

Post napisał: oprawcafotografii » 24 sie 2012, 13:01

Proponuje odpowiedz na tym samym poziomie co pytanie:
"wypijam Panie Kierowniku, sa upaly" ;)

q


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#3

Post napisał: skoczek » 24 sie 2012, 13:13

Witam serdecznie.
Niestety też się spotykałem z pytaniami na podobnym poziomie nie raz. Tak niestety jest gdy na kierownicze stanowiska dostaje się debil który ma gadane, ale nie wie co to jest śrubokręt.
Dlatego uważam że na takie stanowiska powinien trafiać ktoś kto przeszedł przez wszystkie szczeble począwszy od "młodszego zamiatającego".

Część chłodziwa czasem wycieka przez otwór wrzeciona (jeżeli uchwyt przelotowy jest), część się wychlapuje, bardzo dużo idzie w wióry. Najwięcej właśnie idzie do wiórów, odparowuje i zostaje na powierzchni detalu utrzymywane zjawiskami kapilarnymi i napięciem powierzchniowym. Wydaje się że to małe ilości, ale jak przemnożysz to przez ilość sztuk, albo przez ilość ciepła jakie wydziela się na każdej sztuce i jest odprowadzone przez parujące chłodziwo to wychodzi sporo litów.

Moim zdaniem więcej chłodziwa zużywają maszyny konwencjonalne, poprzez wychlapanie (brak osłon).

Jak masz możliwość to sprzątaj wannę maszyny z rana, a nie po szychcie! Zobaczysz o ile wióry mniej z rana ważą i ile zaoszczędziłeś.

Druga kwestia jest taka że sprawdza się spokojnie do wielu prac emulsja 5-6%.

Pozdrawiam, skoczek
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


mafagr
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 78
Rejestracja: 14 maja 2012, 21:20
Lokalizacja: Podkarpacie

#4

Post napisał: mafagr » 24 sie 2012, 13:48

Kolega Skoczek dobrze napisał, spróbuj dać mniejszy procent, przy takim ubytku jak Ty masz to i 5% chłodziwa da rade skoro jest ono często w obiegu to nie ulegnie degradacji jak chłodziwo używane tylko od czasu do czasu. Nic więcej nie da się wyjaśnić poza przyczynami podanymi powyżej, bo taka jest prawda i nie mamy na to wpływu tak samo i na to kto jest naszym kierownikime i jakie jest jego pojęcie o pracy :roll:

Najwięcej chłodziwa ubywa własnie przez odparowanie przy procesie chłodzenia przedmiotu obrabianego i wiór, oraz przez to co wywozimy z wiórami i detalem.

Na głupie pytania lepiej nie odpowiadać głupimi odpowiedziami bo to się później może na nas mścić. :???:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7978
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Gdzie podziewa sie chłodziwo?

#5

Post napisał: WZÓR » 24 sie 2012, 14:57

Misiek_zr pisze:... gdzie ginie to chłodziwo(wiadomo część odparowuje, część zostaje na detalach) ...
Spora ilość idzie do kontenera z wiórami.

W kubełkach na wióry mam zamontowane kurki spustowe* z sitem na oddzielenie części stałych ....... przed wyrzuceniem wiórów odkręcam kurek i zgromadzoną emulsję zlewam do pojemnika.
Dzięki temu mam święty spokój ..... , a Blasocut jest drogi. :razz:

*- patrz katalog z wyposażeniem warsztatów str. 46

:arrow: http://www.hoffmann-group.com/pl/kompet ... ziowy.html

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Borsi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 351
Rejestracja: 11 sty 2009, 21:09
Lokalizacja: lublin

#6

Post napisał: Borsi » 24 sie 2012, 16:12

Jeżeli kierownik zna się na robocie to pracownicy są niezadowoleni bo ciężko go zrobić w konia, z drugiej strony taki człowiek nie zadaje durnych pytań "Co się stało z chłodziwem?".

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#7

Post napisał: BYDGOST » 24 sie 2012, 17:25

Podłącz układ chłodzenia maszyny do spłuczki WC kierownika. Będzie trzymał palec na pulsie i wszystko kontrolował.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#8

Post napisał: skoti » 24 sie 2012, 17:41

U mnie jeżeli tokarka idzie 24h tocząc detale gdzie jest sporo skórowania to wypija na dobę 3 -4 wiaderka czyli ok 20 - 30 litrów . Przy takiej obróbce po otwarciu drzwi widać unoszącą się parę z wiórów (brak transportera) .
Do przyczyn ubywania można jeszcze dodać rozbijanie przez szczeki uchwytu na wysokich obrotach chłodziwa w mgle .
Może warto rozejrzeć się za innym emulgatorem ? Tego którego my używamy leje się 2% . Nie znam ceny ale nie sadze żeby był 5 x droższy od twojego .


Twein
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 76
Rejestracja: 06 gru 2011, 16:14
Lokalizacja: dolnośląskie

#9

Post napisał: Twein » 24 sie 2012, 19:55

http://www.ciop.pl/17746
zgodnie z tematem i tak nie do końca


zdzicho
Posty w temacie: 1

#10

Post napisał: zdzicho » 24 sie 2012, 20:34

U nas wysokowydajny automat ,potrafił wypić 200l oleju obróbkowego na zmianę.Im bardziej wygórowane parametry skrawania tym zużywa więcej ,bo zamienia go w opary. Po zamontowaniu pochłaniacza oparów zmniejszyło się o ok 50 l.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”