Maszyny i ich wpływ na nasze zdrowie

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Maszyny i ich wpływ na nasze zdrowie

#21

Post napisał: ak47 » 27 maja 2018, 10:06

Większość drążarek przynajmniej tych nowszych ma odciąg oraz jakiś tam system sprawdzający czy odciąg działa. Jeśli go nie włączysz albo odciąg ma awarię, maszyna odmówi pracy. Co do promieniowania to przed 1990 na stanowisko elektrodrążacza uznawane było za pracę w warunkach szkodliwych. Nie wiem nic na temat tego jak się maja ich dzieci :) Znam natomiast faceta, który odszedł na emeryturę pracując ostatnie 20 kilka lat na drążarkach. Żyje, ma się dobrze przynajmniej patrząc okiem, nie wiem co by bylo pod mikroskopem. Więc zdaje się, że nie ma tragedii jeśli chodzi o ekranowanie promieniowania, chyba, że ktoś naprawdę chce głowę przykładać do łuku :D

Chyba bardziej bym się o swój słuch obawiał bo jak kilka drążarek pracuje to i pompy i wentylatory niby tylko trochę szumią ale jak się wyjdzie z pomieszczenia i zazna ciszy... od razu następuje ulga.



Tagi:


quick
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 102
Rejestracja: 25 paź 2015, 20:12
Lokalizacja: Krk/Wawa/Gda

Re: Maszyny i ich wpływ na nasze zdrowie

#22

Post napisał: quick » 28 maja 2018, 11:01

Wydaje mi się, że obecnie i tak jest znacznie lepiej w stosunku jak kiedyś było. Wszystko za sprawą BHP.


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

Re: Maszyny i ich wpływ na nasze zdrowie

#23

Post napisał: mag999 » 28 maja 2018, 15:31

A ja pracuje na czymś takim.
Elektrodrążarka drutowa CORMAK DM 100

To też może być niebezpieczne?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Maszyny i ich wpływ na nasze zdrowie

#24

Post napisał: WZÓR » 28 maja 2018, 16:23

Panowie , posiadacie DTR -ki swoich maszyn ?
W zakładzie pracy powinny być również karty oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy.
Czytaliście to kiedyś ?
..... , zamiast śmieszne pytania zadawać.

P.s.
Ja pracuję na Haas , maszyn się nie boję ...... , niektórych ludzi - owszem.
quick pisze:
28 maja 2018, 11:01
Wydaje mi się, że obecnie i tak jest znacznie lepiej w stosunku jak kiedyś było. Wszystko za sprawą BHP.
Wyrzuć tą reklamę w podpisie.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


heinePatryk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 38
Rejestracja: 18 sty 2018, 18:29

Re: Maszyny i ich wpływ na nasze zdrowie

#25

Post napisał: heinePatryk » 28 maja 2018, 18:07

ak47 pisze:
27 maja 2018, 10:06
Większość drążarek przynajmniej tych nowszych ma odciąg oraz jakiś tam system sprawdzający czy odciąg działa. Jeśli go nie włączysz albo odciąg ma awarię, maszyna odmówi pracy. Co do promieniowania to przed 1990 na stanowisko elektrodrążacza uznawane było za pracę w warunkach szkodliwych. Nie wiem nic na temat tego jak się maja ich dzieci :) Znam natomiast faceta, który odszedł na emeryturę pracując ostatnie 20 kilka lat na drążarkach. Żyje, ma się dobrze przynajmniej patrząc okiem, nie wiem co by bylo pod mikroskopem. Więc zdaje się, że nie ma tragedii jeśli chodzi o ekranowanie promieniowania, chyba, że ktoś naprawdę chce głowę przykładać do łuku :D

Chyba bardziej bym się o swój słuch obawiał bo jak kilka drążarek pracuje to i pompy i wentylatory niby tylko trochę szumią ale jak się wyjdzie z pomieszczenia i zazna ciszy... od razu następuje ulga.

Drążarki pracują bardzo cicho, gorzej jest przy frezarkach które podczas pracy zbliżają się często do granicy normy hałasu.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 5344
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Maszyny i ich wpływ na nasze zdrowie

#26

Post napisał: jasiu... » 28 maja 2018, 20:25

Na słuch masz ochraniacze. Jeśli boisz się zapylenia, są maski. Gorzej z promieniowaniem, bo tu czasem trudno o dobrą ochronę. Ot z moich spostrzeżeń, zauważyłem jakoś sporo nowotworów u kolegów spawaczy. Nawdychali się, czy naświetlili, nie wiem.

Ot krótko: http://medpr.imp.lodz.pl/Ocena-narazeni ... 8,0,1.html

"Odnotowano przekroczenia wartości MDE dla zagrożenia fotochemicznego oczu i skóry promieniowaniem UV i „światłem niebieskim". Niewłaściwe stosowanie ochron oczu i twarzy polegające na rozpoczynaniu spawu bez zasłoniętej przyłbicy oraz nieosłonięcie skóry rąk, głowy i szyi może wywołać skutki szkodliwe dla zdrowia - zarówno ostre, jak i chroniczne."

Pytanie, jak z tzw. metalami ciężkimi. W wielu stopach mamy ołów. Ot choćby w stali automatowej, czy brązach. Czy ten ołów może w postaci pyłu dostać się do organizmu? Nie wiem.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Maszyny i ich wpływ na nasze zdrowie

#27

Post napisał: WZÓR » 28 maja 2018, 20:46

jasiu... pisze:
28 maja 2018, 20:25
..... Gorzej z promieniowaniem, bo tu czasem trudno o dobrą ochronę. Ot z moich spostrzeżeń, zauważyłem jakoś sporo nowotworów u kolegów spawaczy. Nawdychali się, czy naświetlili, .....
Ok , ale ja jeszcze nie widziałem operatora drążarki , który przez 12 godzin stoi i się na nią patrzy.

Śmiechy śmiechami, ale dalej nie wiemy jak tak naprawdę szkodzi nam elektrodrążarka, jaki wpływ na zdrowie mają one gdy pracujemy przy nich po 12h, jak wpływają a na pewno wpływają opary z nafty
Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 5344
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Maszyny i ich wpływ na nasze zdrowie

#28

Post napisał: jasiu... » 29 maja 2018, 16:27

Panowie, teraz zajarzyłem i czegoś nie umiem zrozumieć.

Czy w Polsce nadal do drążarek stosuje się naftę? Tą naftę, której wypicie 6-8 łyżek powoduje śmierć, a wdychanie krwotoczne zapalenie płuc i nerek? Nie ma w polsce płynów do drążarek (tzw. EDM fluids)? Inspektorzy pracy akceptują naftę?

Nie mówię o drutówkach, bo tam dielektrykiem jest zdejonizowana woda, ale do zwykłych drążarek są przecież w miarę bezpieczne płyny, które na dodatek ochraniają elektrodę. Więcej i dokładniej przedrążysz.


Autor tematu
FROST1978
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 121
Rejestracja: 25 lip 2008, 22:47
Lokalizacja: Śląsk

Re: Maszyny i ich wpływ na nasze zdrowie

#29

Post napisał: FROST1978 » 10 lut 2020, 10:32

miałem kiedyś taką śmierdzącą naftę , okropieństwo .Wystarczyło postać z 10 min w pomieszczeniu gdzie się drążyło i cały człowiek śmierdział, ubrania itd. Teraz jadę na kosmetycznej bezwonnej - uwaga nazwa kosmetyczna nie znaczy że można się nią smarować czy pielęgnować włosy.
Co do samego promieniowania to mam kupiony miernik i co ciekawe przy drążarce nie ma jakiś wartości ,nawet powiedziałbym że nic się nie zmienia. Miernik pokazuje dość duże wartości przy routerze czy przy mikrofalówce jak się ją włączy. Na pewno przy drążarce, a sprawdzałem kilka w mojej firmie, nie jest tak jak przy routerze czy komórce z włączonym internetem. U mnie w mieszkaniu jest podwyższone promieniowanie wyższe niż przy drążarkach.
NARZĘDZIOWNIA
Precyzyjne szlifierstwo , elektrodrążenie na WEDM i EDM.


quick
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 102
Rejestracja: 25 paź 2015, 20:12
Lokalizacja: Krk/Wawa/Gda

Re: Maszyny i ich wpływ na nasze zdrowie

#30

Post napisał: quick » 10 lut 2020, 10:58

Moim zdaniem silne promieniowanie elektromagnetyczne, takie jakie występuje w pobliżu linii wysokiego napięcia, takie jakie występuje w pobliżu nadajników telefonii komórkowej ma negatywny wpływ. Raczej nic się w tym kierunku nie zmieni, zwłaszcza w kontekście 5G.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”