Strona 1 z 1

pytanie z dziedziny tych abstrakcyjnych :)

: 04 lis 2011, 23:44
autor: czokoziom
witam

mam takie nieco bardzo abstrakcyjne pytanie ...
Czy ktoś oreintuje się może jaki jest obecnie poziom wiedzy na temat spawalności stali ?
Chodzi mi o to czy ta dziedzina została opanowana na tyle dobrze że raczej więcej w tej tematyce już się nie da uczynić dla dobra techniki :)

: 05 lis 2011, 00:00
autor: RomanJ4
Sto lat temu też mogli zadać takie pytanie. I za sto lat też mogą.
A pomyśl o różnicy w wiedzy.

: 05 lis 2011, 00:24
autor: czokoziom
myślę ciągle i nawet czytam , z tego co widzę wiadomo nam całkiem sporo .
analizuje się na dzień dzisiejszy spawalność na różne sposoby , są metody analityczne , i metody doświadczalne , zadałem to pytanie również u nas w katedrze spawalnictwa , i podobno wiadomo wszystko i nic . Myślałem że są tu ``starzy`` którzy oświecą swoim doświadczeniem :)
ja jako teoretyk mogę popisać się słownym opisem czegoś czego tak naprawdę nigdy nie robiłem :)))) i nie boję się do tego przyznać :)

Zatem mam nadzieje że znajdzie się ktoś kto powie coś w stylu że wszystkie te analizy z której części elektrody pada wyładowanie , albo rysowanie wykresów CTP z danych materiałowych można o kant d... rozbić i oświeci mnie :)

: 05 lis 2011, 01:17
autor: lemurbb


to powinno wystarczyć polecam 2.30 min

: 05 lis 2011, 08:34
autor: BYDGOST
Spotkałem się ze stwierdzeniem takim, które pasuje do pytania:
"Wszystkie metale są spawalne z tym, że niektóre są trudno spawalne". Pamiętam jeszcze czasy gdy mówiło się, że SW18 jest niespawalna.

: 05 lis 2011, 09:23
autor: pitsa
W 3 minucie jest ciekawe rozwiązanie z "jeżem". To przykład na to, że pomysłów na zastosowanie spawanie tak łatwo się nie wyczerpie.
Może ktoś wymyśli w przyszłości spawanie mikrokropelkowe z inkludowaniem ceramiki i nanomateriałów lub nawet biomateriałów tworzące nowe wytrzymalsze i o zupełnie nowych właściwościach materiały. Czytając o takich pomysłach jak miasta w kształcie piramidy czy windy do nieba i porównując z pomysłami sprzed wielu wielu lat widać, że wiele nowości jest jeszcze przed nami. To co było wcześniej science fiction teraz jest rzeczywistością. Sporo ciekawostek materiałowych jest na przykład w książce kosmiczne ziarna o błyskawicznym spawaniu jest tam kilka opisów.

: 05 lis 2011, 20:24
autor: czokoziom
bardzo ciekawy filmik :)

mi jednak chodziło o pojęcie spawalności stali od strony mniej technicznej a raczej bardziej w sensie zgadywania czy się pospawa czy je...nie ?:)

Ale z drugiej strony wiadomo że spawalność to jest dość rozmyte pojęcie , zawierające cały szereg czynników wpływających na jako taki wynik właśnie .

[ Dodano: 2011-11-05, 20:45 ]
więc wiadomo że spawalność jest przydatnością materiału do wykonania złącza które sprosta wymaganiom postawionym przez warunki użytkowania.

Zatem mówiąc spawalność to tak faktycznie mamy na myśli to czy materiał będzie chciał się połączyć.

Ale na spawalność mają wpływ różne czynniki technologiczne (materiał , ukosowanie , E.liniowa (U,I,V), kolejność spawania ) , metalurgiczne ( skład , twardość SWC, struktura , pęknięcia , wytrzymałość) , konstrukcyjne ( geometria złącza , sztywność , warunki eksploatacji)

Czyli postęp w dziedzinie spawalności trzeba chyba rozbić na jakieś składowe , a mianowicie na te małe kroki które pchają do przodu to jak można blachy pospawać ...

Pozatym mamy np analityczne metody przewidywania spawalności , a które nie mają wpływu na samą spawalność ale też z chęcią bym to wrzucił do wora ze spawalnością i postępem w tej dziedzinie ...

: 08 lis 2011, 18:52
autor: pabloid
a czasem warto zacząć od podstaw, gdy się szuka granic możliwości- bardzo dobry film.