Strona 1 z 7

Mechanika i budowa maszyn vs automatyka i robotyka

: 17 lip 2020, 11:47
autor: csdv
Hej.

Stoje przed wyborem studiow. Mam troche metlik w glowie, nie wiem za bardzo ktory z dwoch kierunkow wybrac. Pracuje od kilku lat w fabryce, dokladniej jako operator CNC. Produkt jest dosyc prosty, produkcja raczej masowa i wiem, ze zblizam sie do tego czasu, gdzie bede chcial poszukac zmiany i nowych wyzwan. Z pewnoscia kryje sie za tym chec lepszego zarabiania, ale tez poszukiwanie wiekszej satysfakcji. Fajnie byloby w przyszlosci zajmowac sie czyms mocno zaawansowanym. Studia chce podjac zaoczne - tylko takie, bo chce rownoczesnie pracowac. Mysle, ze do zrobienia inzyniera w tym samym zakladzie - znam juz proces i chce raczej po prostu zarabiac, czasem moze uda sie przeskoczyc na jakas inna maszyne dla praktyki, po prostu chce miec mniej stresu zwiazanego z praca i wiecej spokoju, czasu na nauke. W aktualnej chwili jestem w stanie wziac nauke do pracy, bo wiem co i jak - chociaz nie umiem programowac i tak na prawde, nie znam doglebnie anatomii maszyny. Jestem guzikowcem, niestety, ciezko mi dojrzec mozliwosci rozwoju.

Mam do wyboru dwa kierunki, pozwole sobie uscislic - dwie drogi, tak to widze:
1. Ide na mechanike i budowe maszyn, wybieram specjalnosc "Obrabiarki sterowane numerycznie" i samodzielnie w miare mozliwosci ucze sie elektroniki, programowania, po nabyciu podstaw jakies drobne projekty na Arduino, Raspberry Pi, w przyszlosci STMy, tak dla ogolnego pojecia, byc moze nawet w kierunku branzy Embedded Systems, bo uwazam, ze to ciekawe i chce umiec automatyzowac rozne rzeczy, moze nawet po prostu w ramach hobby, zeby sobie zrobic w domu rozsuwana rolete, ktora dziala w zaleznosci od pobranych informacji dot.pogody z neta :D
2. Automatyka i robotyka, no i tutaj nie wiem w sumie, po prostu skupienie na tych studiach, rozwijanie tego co na uczelni do granic mozliwosci oraz projekty prywatnie.

W trakcie studiow fajnie byloby zbudowac CNC, najlepiej frezarke, bo pracuje tylko z tokarkami. Pierwsza alternatywa rowniez podoba mi sie bardziej ze wzgledu na to, ze w razie czego moge po prostu pojechac do innego kraju i dobrze zarabiac jako operator CNC.. Z drugiej strony wszystko powoli jest automatyzowane i zastanawiam sie czy ja jestem w stanie nauczyc sie tego sam rownolegle ze studiami mechanicznymi - obawiam sie, ze na studiach moge miec dosyc przestarzale technologie.

Prawde mowiac nie mialem w zyciu za duzo stycznosci z mechanika, np.pojazdowa, cos sie zepsuje, to szukam pomocy po znajomych, ale chetnie ucze sie nowych rzeczy. Uwielbiam rozwiazywac problemy obliczeniowe, im bardziej skomplikowane, tym lepiej.

Chce rowniez zapytac, jakie jezyki obce sa z perspektywy osoby pracujacej jako inzynier w przemysle, w Polsce - najbardziej atrakcyjne? I tutaj zdaje sobie sprawe, ze to kwestia tego gdzie chce pracowac, z jakim klientem, ale chodzi mi raczej o statystyke, tak ogolnie, z czym spotkaliscie sie u siebie w pracy? Wychodze z zalozenia, ze jesli w Polsce widze mase ofert pracy dla siebie, to nawet uczac sie Wegierskiego bede mial o x% wieksze mozliwosci. Po prostu zastanawiam sie nad statystyka, bo chce dorzucic do j.angielskiego jeszcze jakis dodatkowy. Aktualnie rozwazam j.niemiecki.

Jesli cos opisalem niejasno, to bardzo prosze o jakis sygnal, rozwine mysl. Przepraszam za brak PL znakow. Bede bardzo wdzieczny za wszelkie opinie osob bardziej doswiadczonych, bo jak inaczej mozna nauczyc sie czegos wartosciowego jak nie od Was? :)

Pozdrawiam i zycze milego dnia!

Re: Mechanika i budowa maszyn vs automatyka i robotyka

: 22 lip 2020, 10:30
autor: Majster70
csdv pisze: jakie jezyki obce sa z perspektywy osoby pracujacej jako inzynier w przemysle, w Polsce

W PL angielski. Jak chcesz jechać do np Niemiec to niemiecki itd.
Co do kierunku studiów to musisz odpowiedzieć sobie sam co będziesz chciał robić.

Re: Mechanika i budowa maszyn vs automatyka i robotyka

: 22 lip 2020, 12:07
autor: CFA
Majster70 pisze:
22 lip 2020, 10:30
csdv pisze: jakie jezyki obce sa z perspektywy osoby pracujacej jako inzynier w przemysle, w Polsce

W PL angielski.
To też mocno na wyrost. Dużo się o tym mówi, ale w praktyce niewielki procent inżynierów mówi po angielsku cokolwiek a jeszcze mniejszy się dogaduje w temacie. Może więcej mógłbyś zyskać jakimś bardziej egzotycznym językiem, o ile go opanujesz w stopniu umożliwiającym wymianę myśli.

Re: Mechanika i budowa maszyn vs automatyka i robotyka

: 01 sie 2020, 13:05
autor: csdv
Chyba jednak wybiore MiBM oraz na wlasna reke, w wolnym czasie pobawie sie w jakies drobne projekty z automatyki, latwiej znalezc w sieci materialy do nauki elektroniki, programowania, robotyki niz do CNC.

Chcialbym zapytac, czy ktos moglby mi polecic jakas dobra, wartosciowa ksiazke do poczytania o obrabiarkach? O anatomii, zasadach dzialania, moze o programowaniu? Moze jakies strony w sieci, symulatory? W pracy nie mam mozliwosci poprogramowac, chetnie bym sie czegos nauczyl. Jesli jest to istotne, pracuje na tokarce Fanuc i super byloby nauczyc sie pisac pod to na poczatku.

Re: Mechanika i budowa maszyn vs automatyka i robotyka

: 03 sie 2020, 10:10
autor: Majster70
Jeżeli chodzi o symulatory, to na ogół są dostępne lekko ograniczone wersje do pobrania na stronach producenta, np HH (heidenhain) itp.
Ale z mojego doświadczenia to trochę bez sensu uczyć się czegoś tylko teoretycznie, na "sucho". Bardzo szybko się zapomina, po kilu miesiącach, góra po roku nic w głowie nie zostaje. Lepiej programuj sobie na Fanucu jak masz dostęp, najlepiej jeszcze jak byś mógł to wykonać w realu, to daje konkretne doświadczenie. Książek o obrabiarkach jest sporo, ale ja na początek poleciłbym ci jeśli możesz mieć dostęp do instrukcji obsługi do twojej tokarki. Nie wiem jak to jest konkretnie w twoim przypadku, ale znajdź opisy mechaniki, hydrauliki itd. No niestety im nowsze obrabiarki tym DTR-ki skromniejsze, wręcz szczątkowe...

Re: Mechanika i budowa maszyn vs automatyka i robotyka

: 08 sie 2020, 18:45
autor: csdv
Okej, mam dostep do instrukcji, przerobie ja, ale moze lepiej wczesniej byloby przeczytac i przemyslec jakas ksiazke ogolnie o CNC, programach, obrobce skrawaniem? Moze np. W.Habrat - Obsluga i programowanie CNC ?

Co do programowania w pracy - raczej nie mam mozliwosci na te chwile, mysle, ze jak zaczne studia, tak po 1.czy 2.semestrze pojde do dyrekcji, jesli nie pozwola mi uczestniczyc w nowych uruchomieniach i tworzeniu oprogramowania, to podziekuje za wspolprace. Chcialbym wczesniej jeszcze troche rozwinac swoje kompetencje.

I pytanie jeszcze dot.jezykow - jest sens pod CNC uczyc sie az jezyka chinskiego? Czy to zbyt egzotycznie w tej branzy? Angielski znam raczej niezle, B2 spokojnie, przede mna jeszcze 4 semestry nauki JA.. chce dorzucic jeszcze 1-2, bo mysle, ze zostanie mi czasu.
# Chinski daje mozliwosc np.taniego zakupu czesci, narzedzi, materialow, komunikacje z chinskim klientem, prace wgl poza CNC, bo to raczej jezyk dajacy szerokie perspektywy
# lub np.niemiecki + rosyjski? tania sila robocza na wschodzie, czesto przydatny w fabrykach, mimo wszystko np.u mnie sa i klienci z Rosji i dostawcy materialow..

Tak w rzeczywistosci kazdy jezyk bedzie na plus, ale co zrobi wieksze wrazenie w CV?

Re: Mechanika i budowa maszyn vs automatyka i robotyka

: 08 sie 2020, 19:04
autor: allegro8228
Nie nauczysz się chińskiego nie będąc w Chinach. Znam przypadek prymusa sinologii po najlepszym Uniwersytecie którego nikt nie rozumiała miejscu i uczył się na nowo, to nie angielski, tu trzeba mieć wymowę. W najlepszym wypadku niech uczy cię Chińczyk, jednak z doświadczenia to wszystko wchodzi na miejscu podczas pracy z tymi którzy mówią tym językiem. Jeszcze jedno to że będziesz rozmawiać w Pekinie nie oznacz że zrozumieją cię w Chengdu.

Re: Mechanika i budowa maszyn vs automatyka i robotyka

: 08 sie 2020, 19:28
autor: csdv
Jest w tym sporo racji, myslalem o lekcjach z native lub jakis insytut konfucjusza, taka nauka na dluzej.. W sumie moze jednak wezme sie za DE + RU na poczatek, to chyba spoko polaczenie w naszych rejonach.

Re: Mechanika i budowa maszyn vs automatyka i robotyka

: 08 sie 2020, 20:05
autor: CFA
csdv pisze:
08 sie 2020, 18:45
Angielski znam raczej niezle, B2 spokojnie...
Tak w rzeczywistosci kazdy jezyk bedzie na plus, ale co zrobi wieksze wrazenie w CV?
Naucz się porządnie jednego i to wystarczy. Angielski B2 nieźle, ale pewnie raczej zapytasz o drogę czy
kupisz właściwy bilet na stacji a nie pogadasz z inżynierem/konstruktorem o szczegółach obróbki czy doboru narzędzi. W praktyce wszystkim się wydaje, że znają nieźle, ale z rozmowy nawet w temacie ściśle zawodowym nic nie wychodzi - sprawdzone wielokrotnie w wielu firmach :-).

Re: Mechanika i budowa maszyn vs automatyka i robotyka

: 08 sie 2020, 20:50
autor: csdv
Popelnilem zalozenie, iz na studiach poprawie JA jeszcze troszke, do C1/C2 + techniczny, ale chyba masz racje, zbyt wiele srok za ogon chce zlapac.

Dodatkowego jezyka zawsze mozna nauczyc sie na miejscu czy po prostu na kursie, np.po studiach, jesli jest potrzeba i mozliwosc.

A co z tym CNC? Przerobic ksiazke + nastepnie instrukcje i probowac jakos dolaczyc do technologa przy uruchomieniach / programach? Pewnie fajnie byloby poprobowac na tej tokarce ze sterowaniem Fanuc i jak cos tam zalapie, to zmienic sprzet, firme, nie?