wejście w CNC

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
guzikowy
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 01 lis 2020, 13:50

Pomoc w rozwijaniu się

#1

Post napisał: guzikowy » 01 lis 2020, 14:14

Witam. Z racji, że większość osób tutaj ma pojęcie to chciałbym Państwa prosić o pomoc. Od 2 tygodni pracuje jako "guzikowy" w firmie zajmującej się produkcją masową. Bardzo ciężko mi było znaleźć pracę na ten czas, ponieważ nie posiadam doświadczenia. Jestem po technikum na operatora CNC, które skończyłem 2 lata temu i wyjechałem do Norwegii. Teraz chciałbym zacząć pracę w zawodzie i podjąłem decyzję, że za pieniądze, które będę zarabiał jako guzikowy opłacę sobie szkolenia i kursy, by móc się rozwijać. Bardzo chciałbym rozwinąć swoje umiejętności, a nie tylko zakładać detal i wciskać zielony przycisk. Tutaj moja prośba do Państwa, czy moglibyście mi napisać jakie kursy były by najlepsze i na co zwracać uwagę, by jak najlepiej się rozwinąć w tej dziedzinie? Oczywiście wiem, że to wymaga czasu i nie da się tego wszystkiego nauczyć od razu. Z góry dziękuję i życzę wszystkim dużo zdrowia.




jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Pomoc w rozwijaniu się

#2

Post napisał: jasiu... » 01 lis 2020, 14:43

Jeśli jesteś po "technikum na operatora CNC", to nie ma takich kursów, które by ci cokolwiek dały.


andrjalo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 724
Rejestracja: 27 lut 2011, 14:15
Lokalizacja: Polska

Re: Pomoc w rozwijaniu się

#3

Post napisał: andrjalo » 01 lis 2020, 15:08

Spróbuj napisać parę programów i puścić je na symulatorze.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Pomoc w rozwijaniu się

#4

Post napisał: adam Fx » 01 lis 2020, 17:42

Przydał by się Tobie Miyagi sensei może ktoś z forum lub Twojej okolicy to po godzinach pokazał by Tobie co i jak albo szukaj innej pracy gdzie operator musi być bardziej samodzielny wtedy przyuczą Ciebie jak ustawiać jak korygować program itp.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


0x1b
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 01 lis 2020, 19:13

wejście w CNC

#5

Post napisał: 0x1b » 01 lis 2020, 20:18

Witam,
chciałbym się Was poradzić jako starszych i obeznanych w temacie jak rozpocząć na poważnie swoją przygodę z CNC, znaleźć pracę w tej branży.
Kilka lat temu skończyłem mechanikę i budowę maszyn. Pracowałem przez chwilę jako konstruktor jednak ostatnimi czasy zajmuje się elektryką. Po drodze zaciekawiłem się technologią CNC. Złożyłem małą frezareczkę z alu i dłubałem poprzez jakieś proste camy typu Estlcam.
Aktualnie myślę nad zmianą pracy i powrotu w branże mechaniczną. Chciałbym pracować jako programista CAM, na początku podszkolić się jako operator (o ile jest sens). Doświadczenia w CAM nie mam praktycznie żadnego. Coś tam umiem rysować w Solidzie.

Do sedna. Chcę iść na kurs operatora CNC+programisty. Znalazłem sobie taki w firmie we Wrocławiu na N. Stwarza wrażenie dobrze przygotowującej do tematu. Czy będzie to dobra decyzja? Czy warto wydać więcej za kurs w takiej firmie czy może lepiej zrobić go lokalnie i potem liczyć, że uda się znaleźć pracę i tam szukać doświadczenia? Czy może uczyć się na własną rękę?

Będę wdzięczy za wasze rady i opinie. Każda będzie bardzo przydatna

Awatar użytkownika

zzzZZZ
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 258
Rejestracja: 14 cze 2018, 13:09
Lokalizacja: piniendzy z komuni wciąż jest mi nieznana
Kontakt:

Re: wejście w CNC

#6

Post napisał: zzzZZZ » 06 lis 2020, 07:39

@0x1b cokolwiek wybierzesz ważna jest konsekwencja zwłaszcza w przypadku uczenia się na własną rękę.
Co do kursów to się nie znam, może inni użytkownicy pomogą. Wydaje mi się jednak, że tanie kursy mogą być tanie właśnie ze względu na poziom nauczania lub liczbę godzin. Inwestycja więc w kurs renomowanej firmy może być dobrą inwestycją. Dodatkowo jeśli wydasz pieniądze to może będzie to motywacja żeby nie odpuszczać (nie chce nikogo urazić, nie wiem jaki masz charakter)

Pozdrawiam
wszystko jest trudne zanim stanie się łatwe


0x1b
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 01 lis 2020, 19:13

Re: wejście w CNC

#7

Post napisał: 0x1b » 06 lis 2020, 10:38

Dzięki za odpowiedź
Jestem zdecydowany na zmianę pracy jak najszybciej dlatego myślę że najlepiej iść na kurs. Nie dość że dostaje papier to wiedza zostanie przekazana w szybki sposób który mam nadzieję wystarczy do jej znalezienia.
Prosił bym osoby mające wiedzę na temat kursów aby się wypowiedziały czy warto płacić mniej czy więcej


andrjalo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 724
Rejestracja: 27 lut 2011, 14:15
Lokalizacja: Polska

Re: wejście w CNC

#8

Post napisał: andrjalo » 06 lis 2020, 11:12

Wejdź na stronę http://www.pronum.pl/main_pl.html i ściągnij sobie dokumentacje


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: wejście w CNC

#9

Post napisał: Majster70 » 06 lis 2020, 11:23

0x1b pisze:Prosił bym osoby mające wiedzę na temat kursów aby się wypowiedziały czy warto płacić mniej czy więcej

Kurs CNC ma sens jeśli szkolisz się dokładnie na sprzęcie na którym za chwilę będziesz pracował. Inaczej to strata kasy. Sterowania potrafią być różne, obrabiarki potrafią być różne. No bo jaki sens szkolić się na frezarce z HH jak za pół roku będziesz pracował na tokarce z Fanuc-iem. Takie moje zdanie. Lepiej zatrudnij się w firmie nawet na guzikowego w firmie gdzie idzie jednostkowa produkcja.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”