księgowanie zakupów oprzyrządowania do frezarki / tokarki

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#11

Post napisał: gregor1975 » 02 paź 2015, 20:55

mc2kwacz pisze:(...) panie w US nie muszą udzielać żadnych porad bo żadne przepisy ich do tego nie obligują. Co więcej taka porada jest dokładnie nic nie warta, ponieważ nie ma charakteru formalnego i nie można się na nią powoływać.
Około dziesięciu lat wstecz kompletnie niekumatej pani pomagałem zakładać działalność gospodarczą. Nic wielkiego. Wątpliwość pojawiła się w formie opodatkowania, ryczałt wydawał się korzystny. Padło zapytanie z mojej strony na tak zwanej sali operacyjnej US. Pani nie wiedziała, ale uważała, że w obowiązku US jest wyjaśnienie, więc skierowała mnie na wyższe piętro, czyli do fachowców. Tam siedziała młoda blondyna, która miała dyskotekę w bani i powiedziała klasyczne nie wiem. Skończyło się na zasadach ogólnych, czyli świętym spokoju ale być może stracie.

To tyle ode mnie na temat kompetencji i mocy deklaracji US. Papier to podstawa - pisać do właściwych instytucji a nie na forum. Wtedy będzie spokój.



Tagi:


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#12

Post napisał: mc2kwacz » 02 paź 2015, 22:14

Przede wszystkim CZYTAĆ PRZEPISY. Ustawy ani nie są opasłe ani tym bardziej nie gryzą. W nich jest wszystko i wcale nie po chińsku. Jeszcze mi się nie zdarzyło żeby nie dotrzeć do czegoś co mnie interesowało. Czasem trzeba przejść przez kilka odnośników, no i co z tego? Po kilkukrotnym przeczytaniu paru ustaw jest się lepszym znawcą prawa podatkowego niż przeciętny radca podatkowy z dyplomem na ścianie, u którego godzina porady kosztuje 2-3 stówy netto.
Pytania dopiero wtedy jeśli jest wątpliwość natury prawnej. Ale i wówczas warto poszukać w dostępnym w sieci orzecznictwie Sądów Administracyjnych bo ewentualny werdykt Izby Skarbowej i tak na nich właśnie się będzie opierał. Można zaoszczędzić sobie 40 zł i przede wszystkim 3 miesiące czekania na odpowiedź.

Wybór zasad ogólnych zamiennie w miejsce ryczałtu to faktycznie zawodowstwo. Nic dziwnego że "firmy" wytrzymują średnio 2 lata :)


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3099
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#13

Post napisał: dance1 » 03 paź 2015, 07:42

gregor Ty przynajmniej trafiłeś na młodą blondynę, my mamy kwacza :lol:
I don't like principles, I prefer prejudices


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#14

Post napisał: ma555rek » 03 paź 2015, 08:11

Ja też mam uciechę :mrgreen:
Pasjonat


gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#15

Post napisał: gregor1975 » 03 paź 2015, 09:02

mc2kwacz pisze:Wybór zasad ogólnych zamiennie w miejsce ryczałtu to faktycznie zawodowstwo. Nic dziwnego że "firmy" wytrzymują średnio 2 lata :)
Pisałeś, że świetnie czytasz ustawy, ale z czytaniem postów masz najwyraźniej problem. Przeczytaj zatem jeszcze raz:
gregor1975 pisze:(...)ryczałt wydawał się korzystny(...)
Po analizie profilu zakładanej działalności okazało się, że ryczałt byłby najbardziej opłacalną formą opodatkowania. Pytanie do US brzmiało nie czy to się opłaca tylko czy można. Przeczytane wcześniej regulacje prawne nie rozwiały tych wątpliwości, więc pofatygowałem się do US z zapytaniem.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#16

Post napisał: mc2kwacz » 03 paź 2015, 13:34

No wiesz, dopisujesz dodatkowe informacje i masz do mnie uwagi że ich nie przeczytałem wcześniej, kiedy ich nie było :)

Poza niskoprowizyjnym drobnym handlem ryczałt jest praktycznie zawsze bardziej opłacalny niż inne formy opodatkowania. Cała rzecz w wykluczeniach. Ale są one opisane w jednym miejscu i są czytelne. I zawsze tak było. Cała ustawa o ryczałcie to raptem kilka stron i nie wszystko każdego dotyczy. Co powoduje, że nic nie tłumaczy nieświadomości tamtej pani, jeśli gładko przeszła z opodatkowania <10% na 20% :lol:
Analfabeci funkcjonalni stanowią 70% społeczeństwa i lepiej żeby to z pozostałych 30% rekrutowali się jacykolwiek prowadzący działalność. Lepiej i dla nich i dla społeczeństwa. No, może poza działalnością rolniczą, bo rolnictwo musiałoby się nieprawopodobnie skurczyć ;)

I jeszcze raz powtarzam, że pracownicy US:
1. nie muszą (nie powinni) udzielać żadnych porad związanych z interpretacją prawa
2. ponieważ ewentualnie udzielone porady nie są w najmniejszym stopniu wiążące i równie dobrze można zapytać panią w budce z lodami

A może ja też jestem młoda blondynką? Masz pewność?
To by dopiero było, tylu manów z odciskami na rękach i niejednokrotnie posuniętymi zakolami a młoda blondynka im się stawia. :lol:


gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#17

Post napisał: gregor1975 » 03 paź 2015, 19:01

mc2kwacz pisze:Poza niskoprowizyjnym drobnym handlem ryczałt jest praktycznie zawsze bardziej opłacalny niż inne formy opodatkowania. Cała rzecz w wykluczeniach. Ale są one opisane w jednym miejscu i są czytelne. I zawsze tak było.
Albo nie masz racji, albo w ciągu kilku ostatnich lat coś się zmieniło. Rzecz w tej nieczytelności - ja przeczytałem i była wątpliwość, blondyna w US przeczytała to samo, z takiej specjalnej dedykowanej księgi (jakieś bryki dla nich czy coś) i też nie wiedziała.

Możesz tu sobie pisać o analfabetach, ale po co skoro do tego fragmentu wątku jest to potrzebne jak zęby w du***?


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#18

Post napisał: mc2kwacz » 03 paź 2015, 19:38

Jedyna chyba istotna wątpliwość w ustawie o ryczałcie może dotyczyć sposobu wyznaczania limitu, bo wykładnia NSA jest w rażącej sprzeczności z zapisami ustawy i w związku z tym raz na jakiś czas ktoś na tym moczy tyłek. Ale poza tym wszystko jest tam klarowne.
Ta ustawa się nie zmieniła w zauważalnym stopniu od ponad 10 lat na pewno.
Faktem jest, że to jest 38 stron, trochę więcej niż sądziłem :)

Księgowi posługują się komentarzami do ustaw. To są takie grube książki z analizą prawa, pisane przez zawodowych prawników którzy prawo współtworzą. Ale to też nie jest mocny punkt oparcia. To sąd ostatecznie decyduje, co autor ustawy miał na myśli :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”