skalowanie , edycja wymiaru

eduCAD

Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

skalowanie , edycja wymiaru

#1

Post napisał: numerek » 07 kwie 2007, 12:40

rysuję element na kartce np. A2 w wymiarach powiedzmy rzeczywistych

no i teraz chcę to wydrukować na kartce A4
zmieniam rozmiar kartki z A2 na A4
próbuje zmiejszyć cały rysunek (crtl+A ) tak aby się zmieścił na A4 i nic ...........
nie da rady ....
pytanie dlaczego ?

w innych programach bez problemu mozna zmiejszyć cały rysunek zaznaczając CTRL-A i wciskając CTRL i albo kólkiem myszy albo klawiszem +/- skalujemy
zmieniają się oczywiście wymiary ale mozna je edytować

jak to się robi w eduCad ? o ile wogóle da się to zrobic .......

pytanie dodatkowe :
jak edytować wymiar nie zmieniając samego wymiaru ?
czyli jest detal ktory na rysunku ma 112 mm
ale ja chcę aby nie skalując detalu można było zmienić wymiar na np 109 mm
chodzi o zmianę samych cyferek



Tagi:

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#2

Post napisał: gaspar » 07 kwie 2007, 18:23

Generalnie to mi brakuje tutaj możliwości skalowania i zmiany wymiarów takiej jak ma Corel Draw, możliwe że za bardzo się do niego przywiązałem ale zmiana tych parametrów w Corelu jest o dużo szybsza.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: skalowanie , edycja wymiaru

#3

Post napisał: Piotr Rakowski » 09 kwie 2007, 11:13

numerek pisze:rysuję element na kartce np. A2 w wymiarach powiedzmy rzeczywistych

no i teraz chcę to wydrukować na kartce A4
zmieniam rozmiar kartki z A2 na A4
próbuje zmiejszyć cały rysunek (crtl+A ) tak aby się zmieścił na A4 i nic ...........
nie da rady ....
pytanie dlaczego ?
Oczywiście, że da radę tylko każdy program ma swoje metody pracy. Żeby przeskalować cały rysunek musisz go najpierw zgrupować (Ctrl+G). Możesz go teraz skalować myszką po ekranie, albo wpisać wymiary skalowania w pasku narzędziowym i przycisnąć [Skalowanie].
Proponuję jednak czytać instrukcje do programów :wink:
numerek pisze:[...]pytanie dodatkowe :
jak edytować wymiar nie zmieniając samego wymiaru ?
czyli jest detal ktory na rysunku ma 112 mm
ale ja chcę aby nie skalując detalu można było zmienić wymiar na np 109 mm
chodzi o zmianę samych cyferek
Oczywiście, że można. Klikasz na wymiar (obiekt) prawym klawiszem i opcji 'Tekst podpisu" wpisujesz 112. Wybierasz także opcję "Pokaż podpis linii". Od tej chwili wymiar zawsze będzie miał wymiar 112 mm.

Lenin mawiał: "...najważniejsze to czytać (manuale)" :razz:
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#4

Post napisał: numerek » 09 kwie 2007, 11:45

z pewnością nie ja jeden mam problem z czytaniem manuala do tego programu
powiem tak :
naczytałem się całkiem sporo manuali z racji posiadanego systemu i jakoś nie miałem problemu z uruchomieniem jakichś opcji
mogę stwierdzić że ten jest wyjątkowo zagmatwany !

prosze mi wskazać gdzie mogę wyczytać te opcje o których wspomniałem ???
gdzie w pomocy jest coś na temat skalowania ?
gdzie jest o zmianie podpisu wymiaru ?

edit:

zła wiadomość :
zmiana wymiaru z menu podręcznego nie działa
próbowałem na wersji 2,2 bo taka mam w domku do nauki ani na linuksie na na windowsie
po zmianie cyferek nic się nie dzieje -nie ma nawet wpisu do dziennika

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: Piotr Rakowski » 09 kwie 2007, 14:22

1. Edycja podpisów przy wymiarach jest opisana przy okazji wymiarowania, np. Wymiarowanie automatyczne->Poziome->Zmiana tekstu podpisu. Przeczytaj, zobacz że działa to na pewno. Żeby wymiar stały (lub podpis) był widoczny trzeba wykonać 2 czynnosći, nie jedną

2. Edycja polegająca na skalowaniu nie opsana jest oddzielnie. Jest opisywana przy okazji omawiania "Obsługi obiektów wektorowych".

3. Zrobiłem opis, jak umiałem. Każdy ma zawsze jedynie pretensje, a nie chce w niczym pomóc. Jeśli potrafisz zrobić opis lepszy - to zrób go!
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#6

Post napisał: numerek » 09 kwie 2007, 15:07

Piotr Rakowski pisze:1. Edycja podpisów przy wymiarach jest opisana przy okazji wymiarowania, np. Wymiarowanie automatyczne->Poziome->Zmiana tekstu podpisu. Przeczytaj, zobacz że działa to na pewno. Żeby wymiar stały (lub podpis) był widoczny trzeba wykonać 2 czynnosći, nie jedną
no dobrze ....ale dlaczego jest to tak skomplikowane ?
a nie można zrobić prostej edycji w np cyferkach - klik 2 razy w linię i otwiera się okno do edycji - tak jak to jest w open office draw - doskonale to działa i jest proste
Piotr Rakowski pisze: 2. Edycja polegająca na skalowaniu nie opsana jest oddzielnie. Jest opisywana przy okazji omawiania "Obsługi obiektów wektorowych".
hmm może ślepy jestem a może tego nie ma ?
jakoś nie znalazlem
Piotr Rakowski pisze: 3. Zrobiłem opis, jak umiałem. Każdy ma zawsze jedynie pretensje, a nie chce w niczym pomóc. Jeśli potrafisz zrobić opis lepszy - to zrób go!
zaraz zaraz ......powoli
skoro program jest płatny i jest twojego autorstwa to skąd to rozgoryczenie ?
prosisz o propozycje zmian a jak pisze co mi się nie podoba albo cos nie działa wsiadasz na mnie że czegoś żądam
no nie wiem jaka jest Twoja wola co do programu ale zauważ że projekt nie jest open source więc kto ma ci pomóc ?
uwolnij go to pierwszy się zgłosze do pomocy
robiłem kilka helpów i tutoriali do programów na linuksa i mniej wiecej wiem na czym to polega

reklamujesz go jako program edukacyjny z intuicyjną obslugą
jak wskazuje nazwa edu CAD powinien służyć do nauki
a skoro tak - to dlaczego niektore funkcje są tak skomplikowane ?
wiesz ......to Twój program i robisz co chcesz ale jednak musisz wziąć pod uwagę uwagi użytkowników a nie prowadzić za rączkę przy każdym problemie opisanym na forum
jest źle to zmień to tak aby nie było takich pytań
każda modyfikacja zwieksza dostepnośc programu dla innych chętnych kupić ten program
zaawansowani konstruktorzy i tak nie będą z niego korzystac -mają inne programy - ale początkujący po kilku próbach wywalą go na pólke i lipa

teraz to nawet strach zapytać dlaczego coś nie działa -bo zaraz bedzie opierdziel "jak to nie działa " przecież w pomocy jest napisane co zrobic !!!
a że pomoc zakręcona jak baranie rogi to już nieważe

sorry za gorzkie słowa ale uzytkuję ten program i naprawdę myślałem że jest on łatwy inuicyjny -tak jest w istocie ale dla prostych dzialań ale już ingerencja w rysunek to już jest wywanie !

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Post napisał: Piotr Rakowski » 09 kwie 2007, 19:40

W którym miejscu Cię "opierdzielam"?

Każdy program ma swój sposób pracy. Udostępniam prawie pełną wersję, jako demo, by sprawdzić wszystko to, co program potrafi. Dodatkowo daję cały plik pomocy do prgramu. Dlaczego nie sprawdziłeś spraw, które Cię teraz nurtują - przed kupnem?

Nie uwolnię programu, a moje rozgorycznienie polega na tym, że proponowałem wielu osobom współpracę nad opisem - za pieniądze. I nikt jakoś się nie kwapił, a Ci co coś napisali zrobili to w sposób żałosny. Chcesz - napisz help, albo książkę typu "how to". Zapłącę Ci, jeśli naprawdę będzie dobra!!!
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#8

Post napisał: numerek » 09 kwie 2007, 20:39

1. nie pisałem że mnie opierdzelasz ale ogólnie jak ktoś zada pytanie odsyłasz do pomocy .a że nie można tam znależć tego czego szukam to już inna sprawa

2. testowałem ogolnie program -spodobal mi się więc go kupilem
łatwo się w nim rysuje łatwiej niż w profesjonalnych Cadach
ale znalezienie niektorych opcji jest trudne -ot co
teraz przyszedł czas na poważne projekty i skucha -nie moge zrobić tego co chcę -choć można .... :shock:

3 na robienie helpa nie za bardzo mam czas -na brak pieniążków tez nie narzekam więc chyba ci się nie przydam :)
mogę w niewiadomych sprawach podsyłac ci hasła w/g ktorych łatwo jest wyszukać opcje -tzn jak ja bym to widział - np w HTML-u
myslę że jest jeszcze wiele do dopracowania a już napewno pomoc
rozważ zastosowanie pomocy kontekstowej -tzw pytajnik to bardzo ułatwia prace -naprawdę
moj kolega który nigdy nie miał styczności z komputerem (są jeszcze tacy :) ) pojął obsługe programu księgowego dzięki pytajnikom w ciągu 2 tygodni

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Post napisał: Piotr Rakowski » 09 kwie 2007, 23:03

Dzięki za podpowiedzi. W nowej wersji przemyślę, jak je zrealizować.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „eduCAD”