Budowa plotera tnącego

Plotery tnące

Autor tematu
miskofff
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 05 cze 2014, 16:26
Lokalizacja: sztum

Budowa plotera tnącego

#1

Post napisał: miskofff » 13 lut 2017, 10:41

Witam, chciałbym zrobić ploter sterowany komputerowo do cięcia tektury grubości do 3mm.
Mam problem z budową, do sterowania chcę wykorzystać :
-Płyta główna sterowania CNC - SSK-MB1
-Mam jakieś chińskie moduły sterownika silnika krokowego A4988
-Mam zbudowany cały szkielet z aluminium
-mam też silniki krokowe 0,2 albo 0,4 Nm


Ploter ma mieć wielkość około 700x500 mm

Więc mam do Was kilka pytań:
-czy mogę użyć normalnych śrub trapezowych bądź metrycznych czy lepiej zbudować to na paskach?
-z tego co widziałem to ploter tnie nożem oscylacyjnym czy jest jakieś inne narzędzie, które można użyć do cięcia?

Nie znam dokładnej budowy tego noża, czy ktoś mógłby dać mi jakiś schemat lub jakiś sposób na używanie tego plotera?


Chcę wycinać dość skomplikowane kształty, dokładniej chciałbym wycinać tym ploterem puzzle.

Możecie mi podpowiedzieć na co zwrócić uwagę w budowie itd ? Myślałem też nad jakimś słabym laserem, ale z tego co czytałem często przypala papier.

Z góry dziękuję za pomoc, mam nadzieję, że nie powiecie, że taki post był itd. Szukałem trochę na forum i nie znalazłem satysfakcjonujących mnie informacji.



Tagi:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Budowa plotera tnącego

#2

Post napisał: kubus838 » 13 lut 2017, 12:57

miskofff pisze: -czy mogę użyć normalnych śrub trapezowych bądź metrycznych czy lepiej zbudować to na paskach?
Możesz użyć i normalnych i trapezowych - pamiętać musisz tylko o tym aby wiedzieć jaki jest skok gwintu. W przypadku trapezowych to nie jest problem. Ale w normalnych np. z gwintem wyciskanym to już jest pewien kłopot. Więc z obu rodzai śrub lepiej wybrać trapezowe. Na paskach chodzi większość ploterów tnących i rysujących. Paski są swojego rodzaju sprzęgłem i zabezpieczeniem. Plus jest taki, że napęd paskowy jest lżejszy.
miskofff pisze: -z tego co widziałem to ploter tnie nożem oscylacyjnym czy jest jakieś inne narzędzie, które można użyć do cięcia?
Nóż oscylacyjny jest w miarą uniwersalnym narzędziem. Polega to na umieszczeniu noża w wewnętrznych pierścieniach łożyska i całości w odpowiedniej obudowie przystosowanej do uchwytu plotera. Jednak muszę to napisać - słabo szukałeś. Tu na forum jeden kolegów pokazał jak zrobił oprawke noże do ostrzy zwykłego "tapeciaka". Laser potrafi przypalić papier. Są jeszcze narzędzia do wygniatania kształtów w papierze
miskofff pisze: Nie znam dokładnej budowy tego noża, czy ktoś mógłby dać mi jakiś schemat lub jakiś sposób na używanie tego plotera?
Tak jak pisałem wyżej nóż jest włożony w pierścienie wewnętrzne łożysk. Odpowiednio zaostrzony i cała filozofia. W sieci masz dużo zdjęć nawet od producentów
miskofff pisze: Chcę wycinać dość skomplikowane kształty, dokładniej chciałbym wycinać tym ploterem puzzle.
Nie z tym najmniejszego problemu. Przy użyciu odpowiednich programów jest to jak najbardziej możliwe.
miskofff pisze: Możecie mi podpowiedzieć na co zwrócić uwagę w budowie itd ? Myślałem też nad jakimś słabym laserem, ale z tego co czytałem często przypala papier.
Musisz zwrócić uwage na sztywność samego plotera oraz wszelkie luzy na elementach napędowych oraz prowadnicach. Oczywiście ważny jest też mechanizm opuszczania noża. Te rzeczy o których pisałem mają bardzo duży wpływ na efekt końcowy
miskofff pisze: Z góry dziękuję za pomoc, mam nadzieję, że nie powiecie, że taki post był itd. Szukałem trochę na forum i nie znalazłem satysfakcjonujących mnie informacji.
Niestety muszę stwierdzić, że pytasz o rzeczy które już tu na forum zostały opisane. Tak jak rodzaje napędów czy własne konstrukcje uchwytów do noży oscylacyjnych.

Co do napędów to musisz poszukać również w zakładkach dotyczących frezarek własnych konstrukcji. Tam dowiesz się co będzie najlepsze dla Twojego projektu i będziesz mógł zastosować w swojej konstrukcji

robert


Autor tematu
miskofff
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 05 cze 2014, 16:26
Lokalizacja: sztum

#3

Post napisał: miskofff » 13 lut 2017, 13:33

Dziękuję za pomoc, chyba zdecyduje się na paski, tylko muszę wyliczyć konkretną wartość posuwów. Spróbuję znaleźć coś na temat noży itd.
Pozdrawiam :)


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#4

Post napisał: kubus838 » 13 lut 2017, 14:40

Poszukaj tu ktoś opisywał jak przeliczać przekładnie.

robert


Autor tematu
miskofff
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 05 cze 2014, 16:26
Lokalizacja: sztum

#5

Post napisał: miskofff » 14 lut 2017, 10:54

Znalazłem temat z oprawką i wiem już jak się za to mniej więcej zabrać. Wytoczę ją z tworzywa albo aluminium, zobaczę. Teraz kwestią która mnie najbardziej martwi to jakiego noża mam konkretnie używać do tej tektury. Bo ten rolandowy do folii raczej się nie nada.

Obrazek

Taką oprawkę znalazłem i jestem w stanie ją wykonać, bez problemu dostanę te łożyska na allegro. Martwi mnie ten nóż ponieważ nie wiem jaki musiałby być, żeby ciąć tą tekturę, mam w zanadrzu jeszcze laser około 500 mW ale boje się przypalonych krawędzi.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#6

Post napisał: kubus838 » 14 lut 2017, 11:18

Jak zdążyłeś zauważyć każdy taki nożyk ma odpowiedni kształt ostrza. Chodzi mi o kąt ostrza. W przypadku tektury to musisz już to sam sprawdzić - nie ma rewelacyjnej definicji. To co podają producenci tektur niestety bardzo często nie ma zastosowania w praktyce. Dlatego musisz kupić sobie kilka noży i na tej tekturze spróbować jak będą cieły.

Laser na pewno po przypala krawędzie.

Na tym zdjęciu z przekroju oprawki nie został zaznaczony magnes do przytrzymania nożyka.

robert

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#7

Post napisał: triera » 14 lut 2017, 19:58

poznaję swój rysunek... ;)

Oprawka do nożyków typu Roland

magnes przytrzymujący nożyk
znajduje się w oprawie
łożyska oporowego

lepiej od razu kupić gotową oprawkę,
ale i tak może być kłopot z cięciem
materiałów o grubości powyżej 1mm.

do grubszych materiałów stosuje się noże
z kątem 60st, które są podatne
na uszkodzenie końcówki ostrza.

a kartony szybko tępią nożyki.


BUTTERZ
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 19 lip 2016, 22:55
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#8

Post napisał: BUTTERZ » 15 lut 2017, 12:55

Dzięki za wyjaśnienie, tak właśnie podejrzewałem, że nożyki będą się szybciej zużywać przy grubszym materiale, nawet jeśli zastosuje się specjalne do tego celu.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#9

Post napisał: kubus838 » 15 lut 2017, 14:52

Nożyki zawsze się tępiły i będą się tępić. Na forum jeden z kolegów ostrzył takie nożyki przy pomocy zestawu "dremel". Nie widziałem jak to robił ale miałem okazje ciąć folie takim ostrzonym nożykiem. I powiem, że żadnej różnicy w cieciu nie było - krawędzie były cięte nie powyszarpywane. Także może to jest dobre rozwiązanie.

robert


max-walker
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 47
Rejestracja: 11 kwie 2013, 19:47
Lokalizacja: centrum

#10

Post napisał: max-walker » 24 lut 2017, 15:29

nie spotkalem sie jeszcze z nozykami z ostrzem do 3mm

druga sprawa to co to za tektura 3mm? falista?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Plotery tnące”