Strona 1 z 1

Problem z precyzją wycinania otworów w plexi

: 12 lut 2017, 16:58
autor: marek-BB
Witam. Mam od dłuższego czasu problemu z wycinaniem otworów pod magnesy. Magnes ma 5mm średnicy, wycinamy otwory w plexi 3mm o średnicy 4,7mm. Otwór jest na tyle ciasny że można wstukać magnes, ale zdarza się że plexi pęka. Próbowaliśmy zwiększyć otwór do 4,75 ale wówczas część otworów jest na styk, tak że można wcisnąć palcem magnes a część jest za duża i magnes przelatuje. Taki element kawałka plexi jest wówczas już na straty. Próbowaliśmy wielu sposobów: kłaść plexi w lewym górnym rogu stołu plotera, zmniejszać prędkość itd. ale nadal nie mamy złotego środka. Jakby nie ustawić w Corelu parametry to i tak otwory zawsze się różnią... Czy ktoś miałby sposób jak to ogarnąć? Dlaczego laser jest tak niedokładny? :( Sprzęt który używamy to Laser PRO "Spirit"

Re: Problem z precyzją wycinania otworów w plexi

: 12 lut 2017, 18:05
autor: pitsa
Zamiast wstawiać na wcisk powinniście wstawiać z luzem i wypełniać szczeliny elastycznym "pośrednikiem" mocującym magnes w detalu.

: 12 lut 2017, 18:57
autor: marek-BB
Nic podobnego! Firma przez kilka lat stosowała wsad magnesu z użyciem rozmaitych substancji klejących. To jest porażka bo po czasie magnesy odczepiały się. Wypadały. To są silne magnesy. Idealnym rozwiązaniem jest wcisk magnesu i chcemy przy tym systemie pozostać bezwzględnie. Jak ogarnąć ploter by wycinał zawsze takie same otwory? To musi być do ogarnięcia...

: 12 lut 2017, 19:34
autor: logopeda
Zwykła plexi po obróbce termicznej (a taką jest laser) zawsze będzie pękała przy tego typu "pasowaniu" - tego obawiam się nie zmienisz. My robimy otwory pod np. gwinty lub pastylki neodymowe wyłącznie frezując (czasami niestety jako druga operacja na innej oczywiście maszynie i to jest podstawowa wada). Zachowanie tolerancji 0,05 przy paleniu leserem plexi jest chyba nie do uzyskania. Po pierwsze dokładność samej maszyny a po drugie rodzaj partii materiału bo tu to naprawdę jest "wolna amerykanka" i w jednej płycie otrzymasz taką dokładność a kładąc drugą (bo już sobie ustawiłeś maszynę) od tego samego dystrybutora będziesz miał co innego...
Na pewno frezując plexi nie będziesz miał żadnych niespodzianek.
Pozostaje jeszcze kwestia czy same pastylki neodymowe są wykonane w takich tolerancjach - przyznam nie wiem i sam muszę to sprawdzić.

: 12 lut 2017, 21:08
autor: marek-BB
Raczej są. Względem otworów które wycinaliśmy laserem każdy pasował, przechodził gładko lub nie chciał wejść. Są wykonane dużo bardziej precyzyjnie niż laser wycina w plexi. 10 otworów ustawionych w różnych odległościach podczas jednej operacji wypalania, wszystkie ustawione na 4,75mm i otwory różne, a pastylki wydają się identyczne. Czyli inwestycja w frezarkę? No trzeba przemyśleć może faktycznie bo przy kilkudziesięciu sztukach, a nawet setkach pojedyńczych elementów gdzie jeden zawiera dwa otwory dopiłowywanie pilnikiem i poprawianie ręczne otworów to jakieś nie porozumienie :) Przy kilku kilkunastu sztukach ok. ale ostatnio mieliśmy ponad dwieście elementów i będzie coraz więcej. Eh... Frezarka... no tak :) Dzięki za pomoc. Droga to inwestycja?

: 12 lut 2017, 22:24
autor: pitsa
Zamiast frezarki wystarczy zrobić dedykowany przyrząd frezujący.
Jakiej grubości są te pastylki?
Obrazek

Obrazek

: 13 lut 2017, 05:14
autor: Jans
Poprawiać pilnikiem nie ma sensu.Ale rozwiertakiem setkę otworów to bez problemu można poprawić. No i tolerancja w mikronach.Pozdrawiam. JS.

: 13 lut 2017, 09:42
autor: marek-BB
Pastylki są 3mm wysokości a średnica 5mm. W jaki sposób setki rozwiertakiem?
Wydaje mi się że z dokładnością co do 0,05 czyli półdziesiątej milimetra tylko cyfrowo można uzyskać dokładność. Jeśli termicznie nie ma sensu, to rozwiertakiem, ale w jaki sposób?
Elementy naszych produktów dokładnie obrazuje fotka wrzucona przez Pitsa.
tolerancja w mikronach
- ???
dedykowany przyrząd frezujący
- chodzi Ci o zlecenie budowy takiego przyrządu na zamówienie? W moim mieście jest fabryka pił i narzędzi spytam o wycenę takiego czegoś... :)

: 13 lut 2017, 18:18
autor: Jans
Fabryczny rozwietak H7 zpewnia dla średnicy fi 5 odchyłkę do 12 mikronów. Dla otworów nieprzelotowych to by trzeba robić to maszynowym. Na dnie zostanie krawędź po fazce wprowadzającej.Zrobić odpowiedni rozwiertak i wszystkie otwory powinny mieć jednakową średncę. Tak bym próbował to rozwiązać. Pozdrawiam.JS.