Jakość cięcia ploter Lynx 1100EX - LynxCUT 1.77

Plotery tnące

Andrzej_kw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 265
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:33
Lokalizacja: Gdansk
Kontakt:

#11

Post napisał: Andrzej_kw » 10 lut 2014, 15:27

Jak dla mnie - (patrząc na załączoną fotografię):
1 -
a). zły kąt ostrza noża
b). zbyt duże wysunięcie ostrza
c). sprawdzić pewność mocowania oprawki w uchwycie
d). sprawdzić czy nóż porusza się swobodnie w oprawce
2-
cyfra "6" wygląda na ciosaną toporkiem - może plik wysyłany jako plt ze zbyt małą dokładnością odwzorowania
3-
nie ma znaczenia z którego miejsca ploter rozpoczyna - musi jedynie mieć prawidłowo ustawioną kompensację i obsługę narożników.

pozdrawiam
andrzej



Tagi:


Autor tematu
pablock81
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 21 paź 2013, 10:28
Lokalizacja: Głuchołazy

#12

Post napisał: pablock81 » 13 lut 2014, 09:53

Nawiązując do poprzedniego postu.
1. Stosuję noż 60 stopni (próbowałem wielu noży cięcie bez zmian)
2. Wysunięcie minimalne
3. Nóż porusza się swobodnie
4. Cyfra 6 wygląda na ciosaną ze względu na mały parametr odwzorowania (można zwiększyć i jest OK)

Wczoraj przeprowadziłem dużo testów na różnych ustawieniach plotera oraz programu LYNX.

Oczywiście bez fajerwerków tnie jak ciął. Jednakże udało mi się ustawić aby była możliwość wybrania bez konieczności docinania nożykiem pliku EPS. Niestety nie udało mi sie ustawić aby ciąć z PLT.

Zauważyłem fajną rzecz, że z EPS zaczyna ciąć litery od środka krawędzi. Jeżeli chodzi o cięcie z PLT zaczyna ciąć od narożników wygląda to super tylko że nie docina nie mam możliwości wybrania.

Przykładowe cięcia na takich samych parametrach tylko z innych plików.
Folia ekonomiczna Oracal 641.
Ploter: nacisk 130g, prędkość 250mm/s.
Ploter compensation: close 1mm, sharp angle 0,4.
Jakość odwzorowania 95

Przy eksporcie z Corela do PLT pojawia się okienko o jednostki ploterowe ja zapisuje defaultową wartość czy tu nie należy tego zmienić.
Załączniki
PLT i EPS.jpg
eps.jpg
eps.jpg (43.52 KiB) Przejrzano 2217 razy
plt.jpg
plt.jpg (38.46 KiB) Przejrzano 2217 razy


pe.en.de
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 09 wrz 2012, 11:54
Lokalizacja: Łódź

#13

Post napisał: pe.en.de » 19 lut 2014, 14:59

pitsa pisze:Serwis sugerował, że taka jest fizyka cięcia nożem wleczonym
:shock:
Fizyka która nie dotyczy np. rolanda?

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#14

Post napisał: pitsa » 19 lut 2014, 19:25

Chodzi ci o to, że Roland lepiej wykorzystuje fizykę? Być może. Nie wiem. Ostatniego Rolanda używałem gdy tego forum jeszcze nie było. :-)
Jeśli wbudowali dobrą obsługę "fizyki", to użytkownik "fizyką" nie musi się przejmować. W innych przypadkach użytkownik musi lepiej się postarać aby wydusić z maszyny dobre efekty. To jest ta różnica. Masz lepsze "coś" i niczym się nie przejmujesz - robi prawie samo. Masz tańsze "coś jako takie" i jak nie umiesz kombinować, nie znasz fizyki, matematyki, nie umiesz wyciągać technicznych wniosków, nie dasz sobie rady.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

tnace.pl
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 08 mar 2014, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#15

Post napisał: tnace.pl » 20 mar 2014, 16:13

Witam,
zauważyłem ten post i wyjaśnię kilka niedomówień oraz skąd powstał taki efekt.

Efekt powstały w przykładzie poniżej(link do zdjęcia) jest związany z włączeniem opcji "domykania figur" i "ostrych narożników". Są to parametry związane tylko z cięciem folii.


Oto efekt otrzymany od klienta po wyłączeniu tych opcji (e-mail z dnia 04.02.2014).

Obrazek

Czemu tak się dzieje?
W ploterze stosowany jest nóż wleczony pasywny, czyli za jego obrót odpowiada ścieżka po jakiej "idzie" ploter. Dlatego każdy wektor jest wydłużany w ten sposób:

Obrazek

Żeby zniwelować ten efekt trzeba odpowiednio ustawić parametr "ostre narożniki" - (jeżeli ustawienie fabryczne nie daje odpowiedniego rezultatu).

To sama fizyka ma wpływ na zadziory. Przykład: jeżeli ostatni ruch był wykonany poziomo, a kolejny ma być pionowo to nóż musi się obrócić i na wejściu tworzy zadzior. Dlatego też jest on raz wewnątrz a raz na zewnątrz obiektu:

Obrazek Obrazek

Żeby zniwelować ten efekt trzeba odpowiednio ustawić parametr "domykanie figur" - (jeżeli ustawienie fabryczne nie daje odpowiedniego rezultatu).


Kanciate litery - jak wiadomo kółko to nie kółko tylko zbiór odcinków (prostych) o odpowiednim zagęszczeniu - w naszym programie ma na to wpływ opcja "Precyzja konwersji krzywych". Poniżej przykład konwersji litery O (Tahoma) 125mm wartościami (od lewej) 1, 50 i 99.
Obrazek

Te same ustawienia dla obiektu litery o wysokości 20mm (jak widać wartość 1 i 50 dała taki sam efekt):
Obrazek

Ustawienie precyzji na 99 nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ program będzie starał się utworzyć punkty co 0,1mm!


Kilka uwag na koniec:
1. Proszę pamiętać, że dokładne informacje podawane są podczas darmowego szkolenia, którego klient nie odbył - dlatego potrzebny był kontakt mailowy.
2. W zależności od rodzaju pracy stosuje się różne ustawienia - dlatego parametry w programie są edytowalne.
3.
pe.en.de pisze:
pitsa pisze:Serwis sugerował, że taka jest fizyka cięcia nożem wleczonym
:shock:
Fizyka która nie dotyczy np. rolanda?
Tak i nie. Plotery marki Roland mają wbudowaną korektę związaną z offsetem noża w wewnętrzne oprogramowanie plotera.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Plotery tnące”