Ploter tnący własnej konstrukcji, nóż wleczony, JAKI SOFT?

Plotery tnące

Autor tematu
volkhen
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 45
Rejestracja: 03 mar 2007, 10:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Ploter tnący własnej konstrukcji, nóż wleczony, JAKI SOFT?

#1

Post napisał: volkhen » 11 mar 2013, 16:49

Witam,

Jestem na etapie konstruowania własnego plotera tnącego opartego na serwonapędach.
Gdy temat zostanie zakończony i obronię się gdyż robię to jako pracę magisterską na pewno wrzucę to tutaj dla korzyści potomnych.
W tej chwili mam gotowy serwonapęd na którym będzie oparty ploter.

Eksperymentuje z oprogramowaniem LinuxCNC.

Moje zasadnicze pytanie brzmi. Jakie wykorzystać oprogramowanie aby posiadało ono możliwość sterowania głowicą z nożem wleczonym?
Obrazek

Jeśli tak to proszę opisać jak należy skonfigurować oprogramowanie aby generowało ścieżkę do noża wleczonego.



Tagi:


ali
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 146
Rejestracja: 28 wrz 2005, 14:30
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: ali » 01 kwie 2013, 15:29

Hej,

Dopisuję się pod pytaniem. Czy może ktoś z kolegów poratować jakimś CAM'em, który uwzględnia wleczenie noża, ew obsługę 4 osi do obracania nożem? Tak jak wpisałem w google to mi wyskakuje tylko soft dopięty już do ploterów, a ja raczej myślę o przystawce do frezarki, żeby obok wrzeciona zamontować nóż w moim przypadku krążkowy.

Taki, że wrzucam dxf'a i wychodzi g-kod, który sobie odpalę w MACHu?

pozdrawiam
pozdrawiam
Jakub Jędrzejczak


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#3

Post napisał: pltmaxnc » 01 kwie 2013, 18:35

Jest taki program Galaad , obsługuje 4 osie .
Czwarta oś może pracować jako.......wg obrazka......czyli moąna przypisać jej funkcję obrotu noża.
Aby nie kupować całego Galaada , można kupić tylko cama z kontrolerem np w firmie Axemotion .
Jedyny problem może być wersją pod linuksa , nie wiem czy jest
Mam ten program wraz ze sterownikami , jak macie jakieś pytania to śmiało.
pobrać można tutaj, lecz jest to dość stara wersja , teraz mają w ofercie jakieś nowości.
http://axemotion.com/mydownload.php
Załączniki
axe.JPG
axe.JPG (54.71 KiB) Przejrzano 2797 razy


ali
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 146
Rejestracja: 28 wrz 2005, 14:30
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: ali » 03 kwie 2013, 12:36

Dzięki za info, ale chyba się nie zrozumieliśmy, albo ja nie umiem znaleźć na ich stronie. Problemem nie jest obsługa 4 osi po stronie maszyny (to w spokoju ogarnie MACH). Problemem jest wygenerowanie ścieżki narzędzia, z tego co wyczytałem o tym galaadzie to jest to takie zintegrowane wszystko, ale do frezowania, a nie do cięcia nożem wleczonym.
Przy wycinaniu nożem wleczonym problem jest taki jak na obrazku, który jest dołączony do pierwszego postu w tym temacie, ew można by to jeszcze rozwiązać tak, że nóż byłby obracany i wtedy potrzebna jest czwarta oś.

Ja z czystej ciekawości wykonam sobie taką prostą przystawkę do frezarki. Oszukiwał będę już na etapie ścieżek a CAM'a wykorzystam tego co mam do frezowania, ale fajnie byłoby widzieć jaki jest CAM do tego i ile kosztuje jakby eksperyment wyszedł pozytywnie i opłacało się rozszerzyć funkcjonalność obecnej maszyny.
pozdrawiam
Jakub Jędrzejczak


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#5

Post napisał: pltmaxnc » 03 kwie 2013, 13:35

Eeeeeeee..........nie jest tak żle z tym zrozumieniem
Wybierając opcję orientataion C axis otwiera się poniższe okienko.
Przy nożu wleczonym nie jest potrzebne sterowanie czwartej osi tylko wygenerowanie offsetu dla osi x i osi y , a ten offset ustawia się w tym okienku.
Nigdy nie miałem potrzeby używania tej funkcji i nie wiem jak w praktyce działa ale jest.
Załączniki
axe1.JPG
axe1.JPG (30.35 KiB) Przejrzano 2790 razy


ali
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 146
Rejestracja: 28 wrz 2005, 14:30
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: ali » 04 kwie 2013, 13:22

Zwracam honor, faktycznie to okienko by wskazywało, iż taka funkcjonalność jest w tym sofcie, ale już na etapie samego cięcia. Dzięki za trop. Szkoda, że nie wspominają o tej funkcjonalności w instrukcji.
pozdrawiam
Jakub Jędrzejczak

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Plotery tnące”