Problem z wycinaniem na ploterze

Plotery tnące
Awatar użytkownika

Autor tematu
quzyn
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 78
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:54
Lokalizacja: Olkusz

Problem z wycinaniem na ploterze

#1

Post napisał: quzyn » 15 lut 2011, 18:58

Witam
Niedawno kupiłem ploter Seron YH-800. Wycinam na programie Artcut 2009. Od kilku dni uczę się wycinać, ale mam problem gdy jakies logo z .jpg przerabiam tzn trasuje w inkscape i zapisuje w .dxf po otworzeniu w artcut i wyplotowaniu, litery i cały kształ loga wycina mi z przerwami tzn tak jakby ciął linią przerywaną w pewnych momentach tnie w pewnych nie. Ktoś może orientuję się czego to może być wina?

Z góry dziękuje za pomoc.



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: Piotr Rakowski » 15 lut 2011, 21:36

Sposobu zapisu do DXF. Jeśli zapisane są linie lub krótkie wieloboki - ArtCUT może sobie z nimi nie radzić. Moja rada - na wszelki wypadek połącz linie każdej figury w jeden wielobok.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

Autor tematu
quzyn
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 78
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:54
Lokalizacja: Olkusz

#3

Post napisał: quzyn » 16 lut 2011, 15:03

Niestety też nie. Z tego co widze jest to problem odczytu pliku .dxf przez artcut, ponieważ inne pliki ściągniete z neta w formacie .dxf też tak drukuje, tak jakby oddzielał każdy krzywą czy linie od siebie. Grafike wektorową już gotową wycina normalnie. Obstawiam, że jest to problem z jakimiś ustawieniami. Będę kombinował dalej:)

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 16 lut 2011, 18:06

Pliki DXF zapisywane są różnie. Jest możliwy zapis poszczególnych linii wieloboku - jako linii. Więc ploter będzie wtedy "skakał" podnosząc i opuszczając głowicę. Spróbuj z różnymi wersjami eksportu do DXF (w tej chwili jest już chyba z 11 różnych wewnętrznych formatów zapisu tego typu plików).
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


zery
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 75
Rejestracja: 01 cze 2009, 17:18
Lokalizacja: Wielkopolska

ploter

#5

Post napisał: zery » 27 lut 2011, 12:15

Miałem podobne problemy z wycinaniem i trasowaniem.
Nie wiem czy ma to większe znaczenie ale ja zawsze zamieniam pliki na plt.
Jeśli logo nie jest skomplikowane szybki obrys w Corelu i masz piekny wektorowy pliczek którego wcinanie będzie szło w linii ciągłej.
Dodatkowo jeśli logo z wyższej półki to to zawsze wektor możesz sobie ściągnąć za free.
Jeśli klienta lub znajomego powinien mieć wektorowy plik.

Awatar użytkownika

Autor tematu
quzyn
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 78
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:54
Lokalizacja: Olkusz

#6

Post napisał: quzyn » 28 kwie 2011, 19:26

Witam ponownie, chciałbym odświeżyć problem gdyż dalej nie mogę sobie z nim poradzić. Próbowałem na wszystkie możliwe sposoby. Nie wiem czy to nie jest czasem wina plotera, ponieważ tam gdzie kończy się linia to nóż zawija w jedną bądź w drugą stronę, przez co na końcu linii nie jest ona prosta a lekko zawinięta. Nóż cały czas skacze po papierze (chyba tak nie powinien? ) zamiast chodzić równo i wycinać od razu np całe litery. Wygląda to co najmniej tak, jakby nóż nie zdążył się oderwać podczas gdy kończy wycinać daną linie i od razu leci dalej. Prędkość jest ustawiona na najniższą.


zbigsm
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 106
Rejestracja: 09 sie 2005, 23:44
Lokalizacja: BB

#7

Post napisał: zbigsm » 29 kwie 2011, 19:22

Spróbuj przygotować plik w Corelu, coś prostego, jakieś prostokąty albo okręgi. Następnie zadaj im obrys włosowy, wypełnienie - brak.
Gdy obiekty mają inne atrybuty, to potrafi je poszatkować na mniejsze. Zrób eksport do pliku *.eps.
Następnie zaeksporuj i zrób wycinanie w Artcut. Powinno płynnie i bez oderwań noża wyciąć każdy kształt.
Jak nie zadziała to pisz, coś pomyślimy dalej.
Pozdrawiam - Zbyszek z BB

Awatar użytkownika

Autor tematu
quzyn
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 78
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:54
Lokalizacja: Olkusz

#8

Post napisał: quzyn » 30 kwie 2011, 11:38

Zrobiłem małe obejście do tego. Znalazłem gdzieś na niemieckim forum o T-shirtach coś na ten temat i chyba zadziałało. Polega to wszystko na tym, że plik w inkscape zapisuje w formacie .emf następnie otwieram go a Illustratorze i tam zapisuje go do .eps i wtedy otwieram w Artcut'cie i póki co wycina tak jak tego chce. Nie jest to profesjonalne podejście, ale na krótką mete chyba wystarczy:] W każdym bądź razie będę kombinować dalej. Dzieki za pomoc:)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Plotery tnące”