Strona 1 z 2
Ploter-dobór liniałów
: 14 paź 2010, 16:53
autor: Paiter
Witam, problem jest tego typu.
Obiektem na którym mają być założone liniały jest 3 osiowy ploter o powierzchni roboczej 3000x2000. Został w nim zamontowany nowy układ sterujący, który ma dokładność elektryczną
na sterowanych silnikach krokowych około 10μm. Natomiast przesuw realizowany jest przez
Roller Pinion System firmy Nexen o dokładności pozycjonowania około 40μm. Tak więc sądzę, że liniał o dokładności około 25μmwystarczył by w zupełności. Dodatkowo interfejs pomiarowy do którego trzeba podłączyć liniały to RS-422, wartość napięcia zasilania 12V DC. Na ploterze
dokonywana jest obróbka głównie aluminium oraz plexi. Chodzi o to czy lepsze będzie zastosowanie liniałów optycznych czy magnetycznych oraz jkakich producentów polecacie.
W przypadku magnetycznych martwi mnie wytwarzane duże pole magnetyczne przez silniki krokowe i wrzeciono. Jaki to będzie mieć wpływ na prace liniałów. Dodam, że jest duża intensywność wiórów przy obróbce. Dodatkowo jeszcze problem w magnetycznych czy lepiej absolutne czy inkrementalne.
Z góry dziękuje za opinie i pozdrawiam.
: 14 paź 2010, 19:35
autor: wacek007
Moim zdaniem stosowanie liniałów z napędami krokowymi to trochę przerost formy nad treścią. Dokładność jaką podaje producent (10um) na silniku krokowym raczej też jest czystą teorią i w praktyce nie osiągalna. Jeśli chcemy poprawić dokładność, szczególnie plotera z bramą jezdną, to proponuje zacząć od zbadania konstrukcji. Co komu po liniałach jak się brama skontuje i wygnie. Jeżeli konstrukcja trzyma parametry takie jakich spodziewali byśmy się po liniałach, wtedy zmieniał bym krokowce na serwa, a dopiero na koncu wstawił liniały, jeżeli okazały by się potrzebne. To wydaje sie być jedyną słuszna drogą usprawniania jakiejkolwiek maszyny cnc.
Nie rozumiem tej dokładności elektrycznej
: 14 paź 2010, 22:01
autor: Paiter
Dokładność elektryczna o której pisałem została uzyskana następująco:
silnik krokowy podłączony był do do układu sterującego, w EMC2 zadany był konkretny program do wykonania. Do silnika podczepiona była wskazówka, która po wykonaniu całego programu powróciła do miejsca startu z odchyłem kątowym 10μm. Po prostu jest to odchylenie kątowe na silniku w celu sprawdzenia całego układu sterującego.
Ploter już istnieje, jest to jego modernizacja, nowe sterowanie i nowy układ kinematyczny do przesuwu. Liniały mają być zamontowane w celu kontroli dokładności pozycjonowania. Wiadomo, że silniki krokowe same w sobie maja sprzężenie zwrotne ale ona nie uwzględnia pewnych uchybień jeśli chodzi o układy mechaniczne. Po prostu chcemy użyć ich aby zbadać jak się zachowuje ploter z nowym sterowaniem, nowymi przekładniami i zębatkami.
: 14 paź 2010, 22:13
autor: www.kimla.pl
Czy kolega wie co pisze?
Silniki krokowe mają sprzężenie zwrotnie?
Są takie ale to wielka rzadkość.
Może koledze chodzi o serwa?
Ale to tak jakby na forum wędkarskim pomylić spławik z woblerem

: 14 paź 2010, 22:41
autor: Paiter
Nie mają, źle napisałem po prostu. Chodziło mi o to, że silniki krokowe przez to, że są sterowane impulsami, które decydują o kącie obrotu a co za tym idzie pozycjonowaniem są zliczane. Takie pozycjonowanie programowe na podstawie impulsów wysłanych do silników. Ale w tym przypadku nie uwzględniany jest cały napęd kinematyczny. Dlatego docelowo ma być wprowadzony liniał, który będzie określał pozycje rzeczywistą. A w przyszłości chcemy aby współrzędne podawane z liniału wykorzystywane były do pozycjonowania w układzie sterującym. A sterownik będzie zadawał tak mikrokroki, aż osiagnie położenie.
Ale nie to jest tematem mojego pytania tylko liniały. Jakie najlepiej użyć na ploterze takiej wielkośći i przy obróbce takich materiałów.
: 15 paź 2010, 07:35
autor: www.kimla.pl
Jeśli mechanika będzie kiepska to liniały nic nie dadzą.
Nawet jeśli system dociągnie na końcu każdego odcinka to i tak dynamicznie trajektoria pozostanie niepoprawiona. Poza tym kiedy on ma dociągać. Na końcu programu? Na końcu odcinków? W pierwszym przypadku nic to nie zmieni w dokładności obróbki. Natomiast na końcu odcinków maszyna będzie czekała aż dociągnie? Maszynę zamulisz tak, że nie będzie nadawała się do pracy. Można jeszcze dociągać dynamicznie, ale to bardziej skomplikowane i znów pojawia się problem elastyczności mechaniki która spowoduje wzbudzanie.
: 15 paź 2010, 10:35
autor: Paiter
Czyli uważasz, że zamontowanie liniałów w tym przypadku może mieć tylko charakter obserwacyjny aby zobaczyć jaka jest dokładność pozycjonowania? Że jeśli są silniki krokowe to nie mogą liniały pełnić roli decydującej jeśli chodzi o wysterowanie zadanej pozycji? Odczyt z liniałów będzie tylko informacją dodatkową na ile dokładny jest układ mechaniczny?
: 15 paź 2010, 11:20
autor: wacek007
Paiter pisze:Po prostu chcemy użyć ich aby zbadać jak się zachowuje ploter z nowym sterowaniem, nowymi przekładniami i zębatkami.
czyli jak rozumiem chcesz je założyć, sprawdzić ile ucieka cała konstrukcja, zdjąć i sprzedać na allegro?
Pomysł ciekawy, ale lepiej posłuchaj tego co ci radzimy. nie słyszałem jeszcze o sprzęzeniu krokowca z liniałem realtime. Przy jakichkolwiek próbach dynamicznej korekcji krokowiec wypadał by z synchronizacji, o ile wogóle twoje sterowanie daje taką możliwość.
Według mnie, skup się na konstrukcji i wymianie napędów. A jak chcesz dokładności w mikronach to kup centrum chirona, mało używane.
: 15 paź 2010, 11:33
autor: Paiter
Właśnie o to mi chodzi, może nie sprzedać na allegro ale po to żeby zawsze był podgląd sytuacji co do dokładności pozycjonowania. Cenie sobie bardzo wasze rady i z góry dziękuję.
Czyli zastosowanie serwo z liniałami będzie lepszym rozwiązaniem niż krokowy?
Tak z ciekawości pytam. A możecie mi tak mniej więcej rozjaśnić jakie są koszty liniałów optycznych? Takich z przyzwoitej półki?
: 15 paź 2010, 11:43
autor: wacek007
Od pierwszego postu próbuję ci wytłumaczyć to, że sama konstrukcja plotera, może nie być warta użycia liniałów. Zacznijmy od tego jak rozwiązany jest napęd bramy. Daj jakieś foty to ci powiemy czy w ogóle liniał będzie w stanie sprawdzić faktyczną dokładność, szczególnie bramy. Co do liniałów, magnetyczne zawsze są tańsze, i inkrementalne zawsze są tańsze od absolutnych.