budowa dużego plotera tnącego z nożem aktywnym

Plotery tnące

Autor tematu
elmroczko
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 24 sie 2010, 02:45
Lokalizacja: Warszawa

budowa dużego plotera tnącego z nożem aktywnym

#1

Post napisał: elmroczko » 24 sie 2010, 03:09

Witam wszystkich forumowiczów.

Jak nietrudno zauważyć jestem tutaj totalnie nowy a na forum trafiłem poszukując plotera tnącego. Mianowicie poszukuję plotera którym mógłbym ciąć tkaniny, wykładziny i gumę. Przeglądając wasze forum zainteresował mnie temat samodzielnej budowy takiego plotera. Jako że ploter którego szukam musi mieć pole pracy przynajmniej 3000mmX2000mm cena zakupu takiego nowego sprzętu to niebagatelny wydatek a jeżeli można zbudować coś samemu to po co przepłacać. Co prawda jestem mgr mechaniki i budowy maszyn jednak z automatyką mam tyle wspólnego co zaliczony kilka lat temu przedmiot na studiach czyli jednym słowem w budowie ploterów jestem jak na razie totalnie zielony. jednak nie brakuje mi entuzjazmu i chęci do budowy takiego cacka "home made". Drodzy koledzy jeżeli jesteście w stanie wesprzeć mnie jakimiś mądrymi poradami i własnym doświadczeniem w budowie ploterów będę wdzięczny. Widziałem że na forum dostępne są do kupienia projekty różnego rodzaju ploterów jednak nie znalazłem żadnego plotera 3D z nożem aktywnym oscylacyjnym. O ile sterowanie osiami XYZ nie powinno różnić się w dostępnych projektach od tego czego oczekuję o tyle zastanawia mnie jak sterowany jest kat obrotu noża względem osi pionowej i czy przypadkiem taki rodzaj plotera nie wymaga bardziej rozbudowanego sterownika niż np ploter do cięcia laserem.

Pozdrawiam i liczę na pomoc z waszej strony



Tagi:


miernik2
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 17 lis 2008, 19:57
Lokalizacja: Częstochowa

#2

Post napisał: miernik2 » 25 sie 2010, 00:03

Witam!
Już na samym wstępie życzę Ci powodzenia i szczęścia w budowaniu maszyn bo będzie potrzebne na pewno :wink: . Poprzeczkę postawiłeś sobie na początek bardzo wysoko, 3000 x 2000 to niemała maszynka i wykonanie takiej ramy dla początkującego to duże wyzwanie, ale nie zniechęcam :wink: . Trzeba będzie zastanowić się nad budżetem bo na tą chwilę nie wiemy o czym rozmawiać. Jako napędy można zastosować silniki krokowe, ale jeżeli ma to być ploter tnący to powinien być dosyć szybki i tu trzeba się zastanowić nad serwonapędami, które kosztują majątek, ale dają dużo większe możliwości niż silniki krokowe. W tak dużej maszynie bardzo ważne też jest przeniesienie napędu, mamy do dyspozycji: śruby kulowe(duża dokładność, wolny posuw ze względu na prędkość krytyczną śrub chyba, że zastosujemy obrotowe nakrętki, ale ceny są kosmiczne), pasy zębate(na pewno jest to tanie rozwiązanie, ale niestety mało dokładne ze względu na wibracje pasa przy hamowaniu, jest szansa, że takie rozwiązanie mogłoby się sprawdzić), listwy zębate(najlepiej szlifowanie ze skośnym zębem, zalety to na pewno cichy posuw, brak wibracji i właśnie listwy zębate mógłbym polecić do tego plotera, ale niech jeszcze wypowiedzą się inni koledzy z forum i autor tematu. Prowadnice prostokątne do posuwu liniowego, rozmiar 20 z zapasem wystarczą do takiego plotera. Jeżeli chodzi o oprogramowanie to cncGraF ma dużo opcji, jeżeli chodzi o cięcie( http://www.boenigk-electronics.com/web/index.php to jest link do strony producenta, można sobie ściągnąć program i przetestować "na sucho") I na koniec bardzo istotne pytanie do kolegi elmroczko jaka przewidziana jest głowica tnąca?

To tyle na początek :wink:

EDIT:
Przypomniało mi się, że w Piasecznie jest firma Grawcom http://www.grawcom.com.pl zajmująca się min. ploterami tnącymi, może jest możliwość kupienia u nich głowicy oscylacyjnej. Popytaj, może się uda :wink:


Pozdrawiam,
Łukasz


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#3

Post napisał: cinematic2 » 03 lis 2010, 15:36

Największy problem będziesz miał z głowicą oscylacyjną.
Są dość drogie. Widziałem ceny zaczynające się od 3500€
Natomiast co do przeniesienia napędu to są już nowsze i lepsze rozwiązania a przede wszystkim tańsze niż listwy zębate.
Sterowanie też nie stanowi problemu. Robiłem niedawno ploter tnący kierowanym nożem krążkowym.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 13 lis 2010, 00:41

Największy problem będziesz miał z wysterowaniem głowicy oscylacyjnej - jeśli nie zdobędziesz specjalizowanego programu, który będzie uwzględniał obrót głowicy tangensowej.

Ja sam musiałem napisać w moim cncCAD-zie specjalną procedurę, która generuje g-kody dla osi obrotowej (4-osi). Kończę właśnie mój ploter z głowicą obrotową. W przyszłym tygodniu zrobię linki do niego i pokażę, jak pracuje.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

Ravender
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 19
Rejestracja: 24 lut 2007, 11:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#5

Post napisał: Ravender » 05 lis 2011, 23:16

Ploter tnący tkaniny (zwany w branży cutterem) to sprawa trochę trudniejsza niż frezarka.

Po pierwsze to sposób mocowania tkaniny. W rozwiązaniach fabrycznych obszar roboczy wyłożony jest taką "szczotką" na której układa się lagę (warstwy tkaniny). Na lagę nakłada się folię. Od spodu tych szczotek pompy podciśnienia przyciągają tkaninę (dzięki folii). Pierwszy problem polega na tym, że podczas cięcia folia jest rozcinana i dlatego zmniejsza się siła dociągająca materiał do stołu. Dlatego wprowadza się systemy zmniejszające ten efekt (odpowiednia kolejność wycinania komponentów, dynamiczna regulacja podciśnienia, płachty nakładane automatycznie na wycięte komponenty).

Druga sprawa to nóż tnący. Porusza się on oscylacyjnie w górę i w dół. Dodatkowo obraca się w osi XY. W trakcie cięcia jest automatycznie ostrzony, jego prędkość można regulować. Głowica tnąca to sprawa dość trudna i złożona.

Ostatnia sprawa jest taka, że lagi mają najczęściej 10m lub więcej. Obszary robocze cutterów mają wymiary np. 1200mmx1200mm dlatego stół roboczy jest ruchomy (jak gąsienica). Po wycięciu okienka 1200x1200 stół zaczyna się obracać. Wycięte komponenty jadą na stół odbiorczy a na stół roboczy wjeżdża kolejny fragment lagi.

To tyle z cech charakterystycznych takich urządzeń. Generalnie nie wyobrażam sobie budować czegoś takiego w warunkach amatorskich (chyba, że jest to cutter jednowarstwowy wtedy sprawa się trochę upraszcza).
Obrazek

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post napisał: Piotr Rakowski » 06 lis 2011, 10:52

Przy cięciu 1-2 warstw najlepiej sprawdzają się "cuttery" laserowe. Zrobiłem już kilka takich dla firm z branży odzieżowej - i takie rozwiązanie sprawdza się bardzo fajnie. Przy cięciu laserem nie ma konieczności trzymania materiału w trakcie cięcia, a do tego krawędzie są idealne - jak "cięte brzytwą". Dodatkowo, jeśli materiał ma w sobie choć trochę domieszki włókien sztucznych - krawędź jest lekko przytopiona, więc się nie "siepie".

Cutter do lag tkanin nie jest aż tak skomplikowany, jak Ci się wydaje kol. Ravender. Spokojnie zrobić go można w warunkach pół-przemysłowych. Kwestia trzymania materiału jest tu kwestią kluczową - wcale nie konstrukcja i głowica z nożem tnącym.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


KORCZYCKI
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 14 sty 2012, 22:26
Lokalizacja: Lublin

#7

Post napisał: KORCZYCKI » 14 sty 2012, 22:37

miernik2,

PROSZĘ O POMOC W DOBRANIU PLOTERA DO CIECIA TKANIN
JESTEM PRODUCENTEM GARNITURÓW I KOSZUL.
CHCĘ ZAUTOMATYZOWAĆ CIĘCIE TKANIN
POZDRAWIAM DARIUSZ KORCZYCKI

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#8

Post napisał: triera » 17 sty 2012, 00:54

Jakoś nikt inny nie odpowiada?

Wszystko zależy od budżetu.

Jak budżet jest wystarczający to są producenci cutterów
np. Lectra, ale nie o to tutaj pewnie chodzi.

Z polskich producentów (na skalę przemysłową) widziałem filmiki
przedstawiające pracę cuttera f-my Kimla.

Paru bywalców forum buduje plotery m.in. dla przemysłu odzieżowego,
do tej pory nie pojawiło się jednak urządzenie do cięcia tkanin
na skalę przemysłową (rozumiem tak cięcie warstw tkaniny grubości
wielu centymetrów na raz, przynajmniej pięć dni w tygodniu
po 8 godzin dziennie przez wiele lat).

Najbardziej obciążona jest oscylacyjna głowica tnąca
z aktywnym sterowaniem obrotem.
Od jej konstrukcji (niezawodności)
w głównej mierze zależy czy i jak często
będzie użytkownika odwiedzał serwis.

Co innego cięcie średnio-niskonakładowe.
W zależności od rodzaju tkanin, sprawdzi się tutaj laser
czy tzw. pizza wheel - kółko tnące.
W drugim przypadku niezbędne jest
aktywne sterowanie obrotem narzędzia.

Inną opcją prawdopodobnie najtańszą, jest ploter tnący
do przygotowywania wykrojów.
Powinno to być urządzenie przynajmniej dwu narzędziowe.
Główne narzędzie tnie karton, pomocnicze - wyposażone w pisak,
opisuje wycinane formatki.
Potem przychodzi wydajny pracownik z nożem krojczym.

Takie plotery zdarzało się mi popełnić.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Plotery tnące”