LynxCUT - nowe oprogramowanie do ploterów tnących

Plotery tnące
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11

Post napisał: Piotr Rakowski » 31 paź 2010, 21:42

Witam,

Skorzystam oczywiście z Pańskiej pomocy w udoskonalaniu programu, skoro ma Pan mój ploter i chęci.

Skoro piszę, że u mnie takie błędy nie występują, to nie dlatego żeby cokolwiek komukolwiek udowadniać. One po prostu nie występują. Gdybym takowe zauważył - nie wypuściłbym programu na rynek - informuję dla zasady - to po pierwsze.

Po drugie proszę o fotografię tego, co Panu źle wychodzi. Nadal twierdzę, że ma Pan błędy w komunikacji. Port USB w naszych ploterach niestety czasem nie działa tak, jak byśmy tego oczekiwali. Najczęstszym winowajcą jest driver, który moim skromnym zdaniem jest źle napisany. Jeśli Pan może proszę spróbować przełączyć się na standardowy port COM w komputerze stacjonarnym. COM jest obsługiwany przez Windows "natywnie".

Program będzie udoskonalany tak długo, jak długo klienci będą tego potrzebowali.

Kursor krzyżowy to nie problem. Mogę taką opcję dodać. Oddalenie ramki także.

Strzałki dla pasków nie będzie. Działa za to przybliżanie / oddalanie oraz "paning", czyli przesuwanie ekranu po zbliżeniu - z użyciem środkowego klawisza (rolera) myszki.


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:


awerte
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 12 gru 2009, 22:49
Lokalizacja: z opowiesci

#12

Post napisał: awerte » 01 lis 2010, 00:37

Witam,

Ciesze sie , ze kilka z moich uwag zostanie uwzglednione, choc nie rozumiem dlaczego tych strzalek nie bedzie. Ale Tworca moze wszystko w swoim dziele. strzalki to mala sprawa, choc mnie osobiscie jakos razi ich brak. Chyba ze jakies patenty tego zabraniaja.

Co do komunikacji z portu USB, to smiem zaproponowac, iz jesli Pan uznaje za zly driver USB napisamy dla ploterow jakie Pan sprzedaje, to moze warto zajac sie poprawieniem drivera, zamiast proponowac uzywanie klientowi portu RS 232c.

Szczegolnie ze od pewnego czasu jest go brak w komputerach. Na dodatek w trybie tym praca jest przesylana w calosci do pamieci plotera i dopiero plotowana. Jestem ciekawy ile pamieci ma ploter i czy w wypadku tak duzego jak ja mam plotera i mocno zlozonej pracy, czy sie zmiesci do pamieci.

Jednym z parametrow jakie bralem pod uwage podczas zakupu plotera byla wlasnie komunikacja przez port USB.

Mozna uzyc konwertera USB2RS ale to chyba znowu nie o to chodzi. Nie wiem czy to by zadzialalo.


Zdjecie wysle jak tylko wpadne do firmy, moze uda sie mi to jutro mimo swieta. Jak nie to we wtorek jak bedzie luzniejszy dzien. Ale zrobie to najszybciej jak sie da.

Jeszcze jedno, czy dobrze zrozumialem, ze wersja programu 1.2 przed miesiacem byla inna niz jest udostepniona na stronie teraz? Bo ja mam zainstalowana wersje zgrana ze strony jeden dzien po ogloszeniu ze jest nowy numer (1.2). Jeslli tak to czy nie warto by moze wprowadzic dodatkowy znaczek np 1.2a, nastepnie 1.2b, jesli nie chce Pan operowac malymi zmianami w kodzie a kolejnymio podwersjami typu 1.0, 1.1, 1.2, 1.3, 1.4.

pozdrawiam
Awerte

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#13

Post napisał: Piotr Rakowski » 02 lis 2010, 00:54

awerte pisze: Ciesze sie , ze kilka z moich uwag zostanie uwzglednione, choc nie rozumiem dlaczego tych strzalek nie bedzie. Ale Tworca moze wszystko w swoim dziele. strzalki to mala sprawa, choc mnie osobiscie jakos razi ich brak. Chyba ze jakies patenty tego zabraniaja.
Patenty nie zabraniają - mój program nie musi być identyczny, jak inne. Nie ma po prostu potrzeby ich wprowadzania. Oczywiście przyzwyczajenie jest drugą naturą, ale obstaję przy swoim w tym względzie.
awerte pisze:Co do komunikacji z portu USB, to smiem zaproponowac, iz jesli Pan uznaje za zly driver USB napisamy dla ploterow jakie Pan sprzedaje, to moze warto zajac sie poprawieniem drivera, zamiast proponowac uzywanie klientowi portu RS 232c.
No tylko, że to jest niewykonalne. Jak rozumiem kolega nie wie, jak to działa. Produkowane są specjalne kości, które USB (serial uniwersalny) zamieniają na COM - (serial dedykowany). Drivery do nich produkują firmy produkujące te chipy. Nikt oprócz nich tego nie zrobi, bo nie znamy struktury danego chipa. Poza tym wchodzą tu prawa autorskie pokrewne (pisanie driverów bez zgody właściciela praw do mikrokodu chipa).
awerte pisze: Szczegolnie ze od pewnego czasu jest go brak w komputerach.
Z moich danych wynika, że nadal dodawane są do każdej płyty głównej komputera stacjonarnego (albo bezpośrednio, albo na śledziu).
awerte pisze: Na dodatek w trybie tym praca jest przesylana w calosci do pamieci plotera i dopiero plotowana. Jestem ciekawy ile pamieci ma ploter i czy w wypadku tak duzego jak ja mam plotera i mocno zlozonej pracy, czy sie zmiesci do pamieci.
Niestety nie. Przesyłanie, buforowanie i plotowanie po COM jest jednoczesne. Port COM w Windows ma własny bufor, bo traktowany jest, jak plik. Dodatkowo jedne przerwania procesora ATMEL odpowiadają za odczyt i buforowanie, a inne za pracę. Sam w trakcie wysyłania sprawdzam stan portu. Jeśli tylko się przyblokowuje, natychmiast wstrzymuję wysyłanie do momentu, aż będzie odblokowany. Cała praca przesyłana jest natomiast w przypadku złącza LPT. To właśnie praca równoległa powoduje, że dane muszą zastać wstępnie zabuforowane, żeby mogły być wykonane.
awerte pisze: Jednym z parametrow jakie bralem pod uwage podczas zakupu plotera byla wlasnie komunikacja przez port USB.
Zupełnie niepotrzebnie! Po stronie plotera zawsze jest port COM! USB to tylko kość przekodowująca (opisana powyżej). Z resztą po COM idzie zawsze znacznie szybciej, niż po USB, właśnie z uwagi na konieczność dodatkowego przekodowania :lol:
awerte pisze: Mozna uzyc konwertera USB2RS ale to chyba znowu nie o to chodzi. Nie wiem czy to by zadzialalo.
Wystarczy spytać - oczywiście, że zadziała, ponieważ i tak w środku siedzi opisywana wyżej "przejściówka".
awerte pisze: Zdjecie wysle jak tylko wpadne do firmy, moze uda sie mi to jutro mimo swieta. Jak nie to we wtorek jak bedzie luzniejszy dzien. Ale zrobie to najszybciej jak sie da.
Bardzo proszę o nie, a także o ten plik. Spróbuję, jak wycina go nasz testowy LYNX-1100.
awerte pisze: Jeszcze jedno, czy dobrze zrozumialem, ze wersja programu 1.2 przed miesiacem byla inna niz jest udostepniona na stronie teraz? Bo ja mam zainstalowana wersje zgrana ze strony jeden dzien po ogloszeniu ze jest nowy numer (1.2). Jeslli tak to czy nie warto by moze wprowadzic dodatkowy znaczek np 1.2a, nastepnie 1.2b, jesli nie chce Pan operowac malymi zmianami w kodzie a kolejnymio podwersjami typu 1.0, 1.1, 1.2, 1.3, 1.4.
Tak - to jest mój błąd w numeracji wersji. Tak, czy owak - może Pan poczekać na 1.5, albo pobrać raz jeszcze wersję 1.2 z mojej strony. Oczywiście poprzedni kod odblokowujący zadziała, jeśli tylko wszystko zostanie na tym samym komputerze.

Co do wersji 1.5. Uwzględniłem następujące rzeczy:
- linie traserskie,
- odsunięcie ramki od konturu o wartość 0-10 mm.
- cięcie wg kolorów do wyboru: obrysu albo wypełnienia.

Jak tylko to przetestuję - dam znać.

Pozdrawiam również, Piotr Rakowski
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


awerte
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 12 gru 2009, 22:49
Lokalizacja: z opowiesci

#14

Post napisał: awerte » 02 lis 2010, 13:18

Witam poznownie,

Moze Pan obstawac przy swoim wygladzie, z brakiem strzalek da sie zyc.

Co do driverow, to moze firma od chipa konwertujacego napisala, poprawila drivery?

Ja osobiscie mam zamiar zastosowac przelotke uSB2RS232 a chipem firmy PROLIFIC, to zobaczymy jak bedzie to dzialalo. Samo podlaczanie bezposrednio pod RS-a to dla mnie w tych czasach juz takie nieciekawe. Szczegolnie ze juz mamy dobe rozwiazania USB3 a tu jeszcze taki archaizm w postaci RS-a.


To na stan dzisiejszy po Pana wyjasnieniach tzreba czekac tylko na wersje 1.5.
mam cicha nadzieje ze nie trzeba bedzie czekac jak na wydanie nowego windowsa. Przypomne ze juz kilka dni temu obiecal Pan wydac wersje 1.3.
Ale rozumiem ze lepiej poczekac i miec dobry program, sprawdzony.

czekam niecierpliwie
Awerte


beatnik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 25 wrz 2010, 21:03
Lokalizacja: europa

#15

Post napisał: beatnik » 02 lis 2010, 19:42

@awerte

proponuję przetestować wycinanie bezpośrednio z corela.
przy większych plikach czasem również wariuje, ale nie liczy tak długo jak lynxcut.
mam również lynx 1650, ale połączony przez rs w os xp i z tego programu zrezygnowałem.
potwierdzam: przy dużych plikach b. długo liczy i czasem się wiesza, a cross hair cursor w programie graf. to podstawa!

aby wycinać bezpośrednio z corela, zainstaluj sterownik od graphteca ce-2000.
w celu pozbycia się błędów staram się wycinać małe partie, ale za to jakie to wygodne!


awerte
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 12 gru 2009, 22:49
Lokalizacja: z opowiesci

#16

Post napisał: awerte » 02 lis 2010, 20:45

BEATNIK napisz do mnie na maila [email protected] to sie bedziemy wymieniali czesciej jakimis radami. Na forum postanowilem sie odezwac, bo program LYNX warto by jeszcze dopracowac. A mysle , ze najlepsza forma poprawiania-udoskonalania programu bedzie wlasnie poruszanie na forum kwestji zwiazanych z pomyslami jak i co udoskonalic. Mozemy my (uzytkownicy) byc zadowoleni, ze autor w miare chetnie robi poprawki. Dla autora to tez mysle ze jest dobra sytuacja bo program staje sie lepszy czy coraz lepszy. A jak inni poczytaja, to moze kupia ten program, a chyba o to chodzi.

Ja nie chce rezygnowac z tego programu bo uwazam ze jesli autor go troche udoskonali to moze sie stac warty polecenia.

Ja plotuje zawsze w weekendy bo mam spokoj, a prace przygotowywuje wczesniej. To po nastepnym weekendzie bede mial ponownie garsc zyczen i wnioskow co do programu.

mam jeszcze jeden pomysl na pewne usprawnienie tego softu. mianowicie ruchomy punkt zerowy. Znaczy punk 0,0 dla osi x,y. Tak jak w corelu mozna zmienic polzenie punktu 0,0. Co Ty na to? warto autora prosic? Moze Ty masz tez jakies sugestje to bysmy wymienili zdania.

pozdrawiam i czekam na 1.5
Awerte

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#17

Post napisał: Piotr Rakowski » 03 lis 2010, 00:00

Zmiana punktu zero to przekształcenie przez jednokładność - jeśli wiecie o czym mówię? Obrazowo - zmiana punktu 0,0 z lewego dolnego rogu np. na lewy górny - daje efekt odbicia do góry nogami, a z lewego na prawy - odbicia lustrzanego.

Jeszcze trochę zmian i nikt się w tym nie połapie - ergo - nie wprowadzę takiej modyfikacji w tym programie. Istotą jest jego łatwość obsługi, a nie podobieństwo do Corela (z całym szacunkiem do tych dziesiątek programistów, którzy go napisali).
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


awerte
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 12 gru 2009, 22:49
Lokalizacja: z opowiesci

#18

Post napisał: awerte » 03 lis 2010, 16:56

witam, Panie Piotrze,

Pozwole sie z Panem nie zgodzic co do twierdzenia ze wprowadzanie dodatkow do Pana programu wywola systuacje w ktorej sie nikt nie polapie.

Wszyscy, ktorzy pracuja na ploterach tnacych maja spore dosiwdczenie w 2 programach do grafiki wektorowej, jednym firmy Axxxe i nastepnym firmy Cxxxl.
Nie sadze zeby sie ktos skarzyl na zawilosc tych programow.

Dodawanie opcji do Pana programu ma na celu uczynienie go uzytecznym w samym sobie no chyba ze przewiduje Pan tylko swoj program jako swojego rodzaju konwerter pomiedzy np. Cxxxxem a ploterem. jesli tak to wlasciwie potrzeba malo opcji, a tylko wymagana bylaby niezawodnosc.

jesli jednak chce Pan wykonac troche dobrej roboty i utworzyc program w ktorym mozna by od poczatku tworzyc projekty to prosze nie mowic ze jeszcze troche i sie nikt w nim nie polapie. To nie program dla durnej sekretarki ktora wykonuje korekte w wordzie uzywajac bialego korektora i zamalowywuje bledy na monitorze.

Wiekszosc z nas ma juz spore doswiadczenie w tego typu programach.
Nie jestesmy laikami.

Mysle ze nietylko ja ale i inni dali by sobie prosto rade z druga taka iloscia opcji w tym programie.

Prosze zrozumiec nie chodzi mi o wprowadzanie niepotrzebnych bajerow, tylko Pan siedzi w problemie na innym miejscu niz my uzytkownicy.

Warto by zobaczyl pan sprawe troche naszymi oczyma i wlsnie dlatego uznalem ze warto jest przedstawic Panu nasz (moj) poglad na program.

Mysle, ze warto by jeszcze inni uzytkownicy sie wypowiedzieli na temat programu. Moze by podpowiedzieli takze co warto jest umiescic w tym programie. Co kilka glow to nie jedna.

teraz na temat zmiany ponktu zerowego:

Chodzilo mi nie o jednokladnosc tylko o przesywanie punktu zerowego, takie jak w Cxxxxu (prosze nie reagowac nerwowo na nazwe). Dlaczego jest to potrzebne, mysle ze inni sie tez ze mna zgodza iz ta funkcja ulatwia ustawienie i dobieranie wymiarow poszczegolnych elementow. Szczegolnie jesli sa zlozone i skomplikowane. Mysle caly czas o wykonywaniu projektu calkowicie w Pana programie. Nie wiem jak to dokladnie umotywowac ale ja kazdorazowo jak wykonuje rysunki w Cxxxu to tej funkcji uzywam.
Moze ktos inny mi pomoze w naswietleniu sprawy?

To na dzisiaj chyba tyle, ale z niecierpliwoscia czekam na Pana wersje 1.5 programu.
AWERTE

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#19

Post napisał: Piotr Rakowski » 03 lis 2010, 22:01

Szanowny kol. AWERTE

1. Skąd pogląd, że nerwowo reaguję na program CorelDraw? Chyba opacznie czyta Pan moje wypowiedzi. Jestem pełen podziwu dla jego programistów. Sam bardzo często Corela używam ;-)

2. Niestety, ponieważ to nie Pan sprzedaje moje plotery, a ja - mam znacznie większe doświadczenia z ich użytkownikami. Pogląd, że wszyscy kupujący są fachowcami pracującymi z Corelem lub Ilustratorem jest niestety BARDZO błędny. Tylko co drugi klient ma doświadczenie w pracy z jakimkolwiek programem lub ploterem.

3. Mój program, jak Pan wie, jest dedykowany do współpracy z ploterami tnącymi. W najprostszej warstwie jest jedynie importerem i "sterownikiem" dla plotera tnącego. To dla tych, którzy, jak Pan, używają innych programów do projektowania, a LynxCUT jedynie do cięcia. Z drugiej strony jego możliwości powodują, że można go także używać do projektowania, jeśli nie ma się innego programu pod ręką, albo program ten jest pierwszym programem wektorowym, który użytkownik wziął do ręki.

Co z powyższego wynika? - że mój program nie może być przeładowany opcjami, które są mocno komplikujące jego pracę. LynxCUT będzie rozwijany, ale jako "driver" - sterownik programowy ploterów tnących.

Rozbudowana wersja mojego programu o nazwie cncCAD jest rozwijana niezależnie i bardziej w działaniu przypomina Corela. Ma wiele opcji, o które LynxCUT jest uboższy.

LynxCUT i cncCAD będą programami rozwijanymi w różnych kierunkach. Tak będzie i w tym względzie niczyje uwagi niczego nie zmienią. To jest polityka produktowa mojej firmy.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


beatnik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 25 wrz 2010, 21:03
Lokalizacja: europa

#20

Post napisał: beatnik » 04 lis 2010, 10:44

Panie Piotrze,

nie lubię używać dodatkowych programów pomostowych do wycinania,
ponieważ uważam to za marnowanie czasu.
jedynie signcut współpracuje z corelem, w corelu klikam w 1 przycisk i wszystko jest
w signcut gotowe do wycięcia.
ale najszybsze jest wycinanie bezpośrednio z corela.
czy jest jakiś driver do tego plotera, aby można go zainstalować jako drukarkę
w systemie?
używam drivera od graphtec, ale wiem że nie jest od tego plotera.
a może chińczycy wzorowali się na graphtecu?
i obawiam się jeszcze jednego:
pomocy Panu w ulepszaniu programu.
ulepszy Pan go, aby wszystkich zadowalał i wypuści w wersji 2.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Plotery tnące”