LYNX-TABLECUT 2 - ploter tablicowy

Plotery tnące
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

LYNX-TABLECUT 2 - ploter tablicowy

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 31 lip 2010, 08:25

Witam kolegów,

Spieszę donieść, iż wykonałem właśnie drugą wersję mojej konstrukcji plotera tablicowego - tnąco-rysującego. Nazywa się TABLECUT 2 i podobnie, jak w poprzedniej konstrukcji ma pole pracy 1000x1500 mm (stół 1020x1800).

Poprzednia konstrukcja była opisywana w wątku: https://www.cnc.info.pl/topics76/ploter ... t17450.htm

W stosunku do poprzedniej konstrukcji maszyna została znacznie przebudowana. Oto opis zmian, jakie nastąpiły:

1. Zamiana konstrukcji stołu - kompletnie inaczej rozwiązałem stół podsysowy i sposób realizacji podciśnienia. Stół jest w konstrukcji "sandwich". Jak poprzednio są 2 sekcje ssące, ale otwory są mniejsze i gęstsze, co nie przeszkadza, że przy wycinaniu odpowiednio małych elementów trzeba zastosować dodatkowe trzymanie materiału. Inne jest także pokrycie stołu - zrezygnowałem z mikrogumy na korzyść spienionego PCV.

2. Zmiana konstrukcji prowadnic i prowadzenia bramy.

3. Zastosowanie zupełnie innej karetki - teraz bazuję na karetce, która jest kopią tej z ploterów Mimaki - aluminiowy odlew + łożyska wzdłużne na szlifowanych wałkach stalowych. Bardzo stabilna i mocna konstrukcja. Dodatkowo - dzięki obniżeniu bramy - karetka pracuje znacznie niżej, co implikuje znacznie mniejszy moment gięcia głowicy tnącej.

4. Zastosowanie nowego systemu sterowania ze specjalnie zaprojektowanym sterowaniem mechanizmem opuszczania głowicy tnącej.

5. Zastosowałem wentylator kanałowy do wytwarzania podsysu stołu.

6. "Podrasowane" oprogramowanie STEP2CNC 2.0 wersja dla ploterów tablicowych.

Próby z kartonem 1.5 mm grubości wypadły znakomicie - cięcie na 2x - jakość krawędzi bez zarzutu. Próby na zwykłych foliach i cienkich foliach poliestrowych (PET) - także. Niebawem próby na bardzo twardych i grubych PET i poliwęglanach.

Zdjęcia poniżej.

Zdjęcia wyciętych elementów, krawędzi cięcia i filmy - niebawem. Pozdrawiam.
Załączniki
tablecut2-2.jpg
LYNX TABLECUT 2 - od tyłu
tablecut2-2.jpg (28.61 KiB) Przejrzano 2471 razy
tablecut2-1.jpg
LYNX TABLECUT 2 - widok od przodu
tablecut2-1.jpg (33.61 KiB) Przejrzano 2501 razy
tablecut2-3.jpg
Karetka
tablecut2-3.jpg (19.31 KiB) Przejrzano 2471 razy
tablecut2-4.jpg
Karetka i stół
tablecut2-4.jpg (25.6 KiB) Przejrzano 2478 razy


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:

Awatar użytkownika

FDSA
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 678
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:38
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

#2

Post napisał: FDSA » 07 mar 2011, 19:54

Piotr Rakowski pisze: Zdjęcia wyciętych elementów, krawędzi cięcia i filmy - niebawem. Pozdrawiam.
Piotr Rakowski pisze: Wysłany: 2010-07-31, 07:25
Cała polska zarobiona i na nic czasu nie ma :) żarcik

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: Piotr Rakowski » 07 mar 2011, 20:22

Wiesz, odkąd dostałem OPR... od moderatorów forum za opisywanie moich komercyjnych maszyn - staram się być OK. No ale dobra - nalegasz... Oto linki do filmów:

Szablon plastikowy (PET):



Szablon kartonowy:



Linki do zdjęć:







Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Plotery tnące”