Strona 1 z 1

ploter z OPOS (pozycjonowaniem na marki)

: 25 lis 2008, 20:59
autor: Piotr Rakowski
Witam kolegów - ponieważ mam zamiar wejść na rynek z ploterami z tzw. OPOS (w wolnym tłumaczeniu pozycjonowanie na ustalonego rodzaju marki) - zwane czasem ploterami z cięciem po konturze - sprowadziłem z pewnej chińskiej firmy bardzo ciekawy i nowoczesny (jak by się mogło wydawać) ploter tnący.

Jego możliwości są (w teorii) naprawdę super - sterowany przez ARM7 Atmela z gniazdem (czytnikiem) na karty SD. No niby rewelka - tylko ten OPOS trochę przegięli. Po pierwsze działa tylko z Corelem od 12 w górę (a gdzie inne programy, nie mówiąc o starszych wersjach Corela) poza tym OPOS działa na razie tylko na pow. A4.

Oczywiście sprzęgłem go z moim eduCAD-em w sferze cięcia i rysowania, ale nie w sferze OPOSu. Niby nic nie stoi na przeszkodzie, ale ma wbudowany jakiś chory algorytm rozpoznawania marek.

I tu moje pytanie - kto z Was ma doświadczenia z pracy z takimi systemami, jak OPOS. Jak to w ogóle jest realizowane - kamerą z jakimś filtrem solaryzacyjnym? Kto z Was wie coś więcej na ten temat?

: 26 lis 2008, 12:13
autor: dasza77
Czy kolega może więcej napisać o tym systemie OPOS - jak to działa , bo mnie to zaciekawiło.

: 27 lis 2008, 08:51
autor: Piotr Rakowski
Na wydruku narysowane są tzw. marki (ustalonego kształtu i wielkości znaki graficzne) w czterech rogach rysunku. Oddzielnie przygotowuje się plik do wycięcia obrysu. Plik obrysu nie ma już tych marek, ale jest dokładnie tej samej wielkości i tak samo spozycjonowany, co wydruk. Dalej już prosta sprawa (teoretycznie) - mała kamerka przesuwa się nad wydrukiem włożonym do plotera, stara się odnaleźć 1 znak, potem następne. Wg nich ustawia się na pozycji początkowej. Co fajne, dobrze zrobione oprogramowanie powinno odczytać marki nawet, jeśli wydruk nie jest idealnie włożony do plotera - i samo przekręcić plik wycinania o zbadany kąt. Tyle teorii.

: 27 lis 2008, 10:33
autor: dasza77
Dziękuję za informacje.
Prawdę mówiąc , to myślałem , że to służy do innych celów - zasugerowałem się tym ,że kolega jest biegły w temacie ploterów laserowych.
Może przedstawię swój problem z moim ploterkiem laserowym.
Bardzo dokuczliwą wadą jest fakt , że duże arkusze np. plexi są pofałdowane i nastawienie ogniska w jednym rogu arkusza nie oznacza , że wysokość ta będzie zachowana nad całym arkuszem ponieważ nawet w trakcie cięcia w niekturych materiałach wyskakują naprężenia i potrafi się unieść nawet po kilka mm .
Krótko mówiąc , słyszałem ,że są czyjniki , które mierzą odległośc do ciętego materiału i ogniskują wiązkę lasera ( coś jak autofokus w aparatach fotograficznych).
Gdyby kolega coś n/t wiedział lub nawet miał do sprzedania , to chętnie w to wejdę.
Pozdr- Darek

: 27 lis 2008, 14:10
autor: Piotr Rakowski
A czy nie możesz sobie zrobić prostego mechanicznego dystansera np. z roką (ew. kulką), sprzęganego (np. śrubą) z ruchomym tubusem soczewki? Przecież takie rozwiązanie będzie najprostsze i jak sądzę skuteczne.

Zrobienie elektronicznego, np. podczerwiennego układu samopodnoszącego głowicę też nie będzie trudne - tyle, że nie wiem, czy będzie wystarczająco precyzyjne.

: 27 lis 2008, 22:12
autor: obser
A taki duży masz laser? Zresztą - czy 120x80, czy 200x150 - płyty będą tak samo pofalowane, tyle że na większej powierzchni będzie tego więcej. Ja tnę czasem mocno pofałdowaną plexę - i nie ma problemów, docina na wybrzuszeniach, krawędź jest taka sama.

: 28 lis 2008, 09:22
autor: Piotr Rakowski
1. Produkuję lasery 1500x3000 mm.
2. Lasery nie są przedmiotem tego wątku!!!

Jak w temacie OPOS - ma ktoś z tym do czynienia?

: 28 lis 2008, 09:31
autor: obser
Piotr Rakowski pisze:1. Produkuję lasery 1500x3000 mm.
2. Lasery nie są przedmiotem tego wątku!!!
Tylko wyjaśniając - odnosiłem się do wypowiedzi dasza77 :)

: 28 lis 2008, 09:44
autor: pltmaxnc

: 29 lis 2008, 09:21
autor: Piotr Rakowski
Dzięki PLTMAXNC - znam to rozwiązanie. To jest rozwiązanie uproszczone, nie tyle skanujące znaczniki, co pokazujące, gdzie taki znacznik ma być umieszczony.