Problem z szybko tępiącymi się frezami

problem z frezami, głównie przy cięciu płyt typu dibond/ACP

Plotery tnące

Autor tematu
Jakub Stasik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2020, 20:56

Problem z szybko tępiącymi się frezami

#1

Post napisał: Jakub Stasik » 25 lut 2020, 21:45

Cześć!
Zgłaszam się do Was, ponieważ ostatnio wystąpił u mnie w ploterze problem z szybko tępiącymi się frezami. Postaram się dość szczegółowo opisać najpierw sam ploter, później problem z frezami, za wszelką pomoc lub poradę będę serdecznie wdzięczny.

Ploter frezujący cnc, pole pracy 2x3m, wrzeciono Elte 2KW/18000rpm. Stół teowy, przebieg 3000 roboczogodzin, głównie w miękkich materiałach typu: dibond/ACP, plexi, poliwęglany, PCV, ewentualnie jakaś sklejka lub płyty drewnopodobne.

Jakiś czas temu zauważyłem problem z szybko zużywającymi się frezami (węglik spiekany, zazwyczaj jednopiórowe) w płytach dibond/ACP zostawiał mi poszarpaną/zgrzaną krawędź tzw. puszkę.
1. Początkowo obwiniałem o to narzędzia i szukałem po innych dystrybutorach lepszych, bardziej długowiecznych frezów. Niestety bez efektu, problem powtarzał się z mniejszą lub większą intensywnością, ale zawsze wracał.
2. Następnie zdiagnozowaliśmy "luz" na osi X, została wymieniona śruba i nakrętka wraz z kompletem łożysk. Znowu pudło :(.
3. Dostałem sugestię by wymienić nakrętkę i tulejki, niestety to też nie przyniosło oczekiwanej poprawy.
4. Zauważyłem, że podczas wchodzenia w łuk np. przy wycinaniu litery S, ploter zaczyna delikatnie rezonować.
5. Wrzeciono przy delikatnym ręcznym "zakręceniu" słychać że piszczy, ale w trakcie pracy nie przegrzewa się, tzn. jest delikatnie cieplejsze od ręki, nie parzy.
Jeżeli chodzi o drgania wrzeciona jest wyczuwalne delikatne mrowienie, ale wydaje się to normalne.

Bardzo proszę Was o pomoc, bo tak serio to kompletnie nie wiem gdzie szukać pomocy lub porady i już sam nie wiem jak się zabrać do tego tematu.
Moi klienci wymagają ode mnie dobrej jakości cięcia, a ta obecnie kompletnie mnie nie zadowala.

Pozdrawiam
Jakub



Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problem z szybko tępiącymi się frezami

#2

Post napisał: Butler » 26 lut 2020, 08:02

Czym (jak) chłodzisz?


Autor tematu
Jakub Stasik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2020, 20:56

Re: Problem z szybko tępiącymi się frezami

#3

Post napisał: Jakub Stasik » 26 lut 2020, 10:18

Chłodzenie jest powietrzem.
Generalnie maszyna ma już 5 lat i do tej pory wszystko było w porządku. Masz jakieś sugestie odnośnie innej formy chłodzenia?

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problem z szybko tępiącymi się frezami

#4

Post napisał: Butler » 26 lut 2020, 10:42

Jeśli wychodzi poszarpana/zgrzana krawędź to pierwsze co przyszło mi do głowy to problem z chłodzeniem - jego brakiem. Ale skoro coś dopiero ostatnio się zmieniło, to chyba pudło.


Autor tematu
Jakub Stasik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2020, 20:56

Re: Problem z szybko tępiącymi się frezami

#5

Post napisał: Jakub Stasik » 26 lut 2020, 21:10

Jeżeli chodzi o dodatkowe chłodzenie narzędzia, to stosuję je ale przy plexi i poliwęglanie. Ze względu na brak stołu próżniowego, używam frezów lewoskrętnych, które lubią się zalepić, więc pryskam materiał dodatkowo wodą z oliwką, wydłuża żywotność freza kilkukrotnie.
Przy materiałach typu dibond, ta mieszanka mi się nie sprawdziła, bo zostawiała tłuste plamy na materiale.
Gdzieś czytałem o mieszance wody z denaturatem, ale czy taka mieszanka ma sens?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Plotery tnące”