Strona 1 z 1

Materiał antystatyczny dopuszczalny w przemyśle spożywczym

: 14 cze 2018, 09:14
autor: Hawku
Czy ktoś zna jakieś tworzywo sztuczne, które jest dopuszczone do kontaktu z żywnością a jednocześnie może być stosowane w strefach wybuchowych (Ex II 2 G)? Bo okazuje się, że jest z tym problem.

Re: Materiał antystatyczny dopuszczalny w przemyśle spożywczym

: 14 cze 2018, 09:50
autor: rynio_di
Może warto by zgłębić właściwości jakie posiada Corian .

Re: Materiał antystatyczny dopuszczalny w przemyśle spożywczym

: 14 cze 2018, 14:53
autor: hansu2
Obawiam się że nikt nie poda Ci konkretnego przykładu ponieważ przepisy dotyczące stref zagrożonych wybuchem określają budowę ( konstrukcję nie materiał ) urządzeń do zastosowania w tych strefach , sposoby zabezpieczeń aby nie dopuścić do zainicjowania wybuchu i możliwości tworzenia się takiej strefy oraz ograniczenia skutków wybuchu. Tak więc jedynym ograniczeniem jest dopuszczenie do kontaktu z żywnością.

Re: Materiał antystatyczny dopuszczalny w przemyśle spożywczym

: 14 cze 2018, 21:45
autor: Hawku
No właśnie problem w tym żeby było i dopuszczone do kontaktu z żywnością i w Ex. Bo jeśli chodzi o samą strefie Ex to akurat nie ma problemu z odpowiednim tworzywem, ale akurat do żywności nie może być stosowane.
Był niedawno u nas w firmie jeden pan do konsultacji w sprawie certyfikacji dla maszyny i podobno w normach jest ograniczenie co do objętości elementów wykonanych z jakichś tworzyw, które mogą być użyte przy tej strefie. Chociaż akurat pan ten jest już na emeryturze i podobno normy już są zmienione.

Re: Materiał antystatyczny dopuszczalny w przemyśle spożywczym

: 15 cze 2018, 02:04
autor: hansu2
W przepisach istnieje takie pojęcie jak ograniczanie gabarytów ( powierzchni ) elementów wykonanych z tworzyw sztucznych ale dotyczy ono jednego z wielu środków ochrony antyelektrostatycznej w strefach zagrożenia wybuchem cytat " Na stopień zagrożenia związanego z elektryzacją wyrobów mają wpływ ich gabaryty. Zagrożenie zwiększa się na ogół ze wzrostem wymiarów takich, jak: pole powierzchni, grubość powłoki izolacyjnej pole powierzchni, grubość powłoki izolacyjnej , średnica pręta lub przewodu rurowego Idea tej metody polega na zmniejszeniu gabarytu do takiej wielkości , aby wyładowanie elektrostatyczne z powierzchni rozpatrywanego elementu nie miało zdolności zapłonowej." Następnie trzeba dokonać oceny zagrożenia poprzez dokonanie pomiarów stopnia naelektryzowania powierzchni w danym urządzeniu i wylicza się wartość krytyczną.Jeśli ta wartość zostaje przekroczona należy zmniejszyć powierzchnię danego elementu z tworzywa sztucznego.
Jeśli chodzi o kontakt z żywnością to wystarczy wpisać w googlach "tworzywa sztuczne stosowane w przemyśle spożywczym".