Strona 1 z 1
Wycinanie otworów w szkle
: 26 cze 2008, 09:01
autor: grzes_pos
witam
Mam taflę szklaną o grubości ok 3 mm i chciałem zrobić w niej otwór o średnicy 120mm. Czy ktoś może mi podpowiedzieć jakie są sposoby na wycięcie takiego otworu. Z góry dziękuję za wszelkie porady.
Pozdrawiam
: 26 cze 2008, 13:04
autor: upadły_mnich
1. cięcie wodą (waterjet)
2. miałem kiedyś taki nożyk do szkła jak na filmach gangsterskich

:
przyssawka - oś obrotowa-ramię w postaci pręta-nóż jak do szkla zamocowany suwliwie na ramieniu. Regulowało sie promień cięcia i wio.
Uczciwie przyznam: nigdy tego nie próbowalem

: 26 cze 2008, 16:39
autor: ARGUS
upadły_mnich pisze:przyssawka - oś obrotowa-ramię w postaci pręta-nóż jak do szkla zamocowany suwliwie na ramieniu. Regulowało sie promień cięcia i wio.
Uczciwie przyznam: nigdy tego nie próbowalem
W Castoramie chyba koło 20 zł
Można tak
obojetnie jaka przyssawka
nożyk do szkła i kawałek sznurka masz cyrkiel jak się patrzy
tylko na przyssawkę zrób pętelkę - nie wiąż na sztywno
jeśli tafla mała to zanieś do szklarza

: 26 cze 2008, 21:49
autor: nodnod
Prawdę mówiąc trzeba mieć w tym dużą wprawę. Po pierwsze przy wycinaniu kółek nie możesz się zatrzymać nożem, ponieważ w tych miejscach możesz mieć wyszczerbienia lub po prostu szkło ci pęknie. Do tego trzeba mieć naprawdę ostry nóż, a nie byle co kupione w markecie.
Kiedyś potrzebowałem wyciąć kilka otworów w szkle i szklarz zażyczył sobie za to aż 30zł (6 otworów), więc zrezygnowałem ze szkła i wziąłem plekse na frezarkę i wyszło prawie, że to samo.
: 27 cze 2008, 21:37
autor: grzes_pos
Jakoś nie mogę sobie wyobrazić jak można wypchnąć kółko (nacięte) z tafly szkła. Wydaje mi się że tafla przy próbie wypchnięcia pęknie bardziej wpół niż wokół nacięcia.... dziękuję wszystkim za odpowiedzi
: 27 cze 2008, 23:21
autor: upadły_mnich
trzeba sprowokować pękanie wzdłuż naciętej rysy.
Jednym ze sposobów jest podgrzanie prawie do stopienia pałeczki szklanej nad palnikiem gazowym i dotknięcie kroplą rozgrzanego szkliwa do krążka wewnątrz.
Samo pęka.
: 28 cze 2008, 09:52
autor: DZIKUS
nodnod pisze:
Kiedyś potrzebowałem wyciąć kilka otworów w szkle i szklarz zażyczył sobie za to aż 30zł (6 otworów), więc zrezygnowałem ze szkła i wziąłem plekse na frezarkę i wyszło prawie, że to samo.
hoho, faktycznie niezly krwiopijca z tego szklarza, pewnie juz planowal co kupi za te 3 dychy...
odrzutowiec? wlasne pole golfowe?
: 28 cze 2008, 16:53
autor: Leoo
W TV pokazywali naczynia ze szkła termoformowanego. Operator przetaczał (przygniatał) krawędź gumowego młotka po zrobionej rysie. Tafla miała grubość 5mm a kształt był nieregularny ale problemów nie było. Blat stołu musi mieć odpowiednią sprężystość i to trzeba dobrać doświadczalnie.
Inną metodą jest wykonanie obręczy o odpowiedniej średnicy z drutu stalowego np. 5mm. Następnie element należy rozgrzać nad palnikiem (kuchenką) i położyć na szkle.
Jeszcze inna metoda, to ułożenie sznurka nasączonego paliwem i zapalenie go. Po miejscowym nagrzaniu szkła, trzeba je schłodzić wodą.