Strona 1 z 1

Prośba o identyfikację materiału

: 07 cze 2017, 21:56
autor: misiekagh
Witam serdecznie,

Mam taki element plastikowy, który wygląda jakby był toczony na tokarce, albo powstał poprzez sprasowanie ciśnieniowe proszku. Ma wyraźne linie poprzeczne. Jest dosyć twardy i ciężki.

Niestety pękł mi w dość newralgicznym miejscu i szukam kleju, który go sklei. Chciałbym poznać typ tworzywa, żeby dobrać klej. Czy możecie mi podpowiedzieć co to jest za typ?

Próbowałem podgrzać pęknięcie, ale plastik się nie stopił.

Załączam zdjęcia.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dziękuję za pomoc.


EDIT: Znalazłem informację, że najprawdopodobniej jest to polimer z gatunku duromerów.
Duromery – polimerowe tworzywa sztuczne posiadające cechy metalu lub ceramiki - twarde, nieelastyczne, z wysoką wytrzymałością mechaniczną na rozciąganie i ściskanie, ale zazwyczaj nietopliwe lub trudnotopliwe i często kruche. Trudnotopliwe duromery są też nazywane duroplastami.
Wikipedia rządzi ;) https://pl.wikipedia.org/wiki/Duromery

EDIT2: Już wiem co to jest. To jest żywica teflonowa, czyli teflon. I to się zgadza. Jest dość śliskie w dotyku. Wyczytałem z dokumentacji urządzenia.

: 08 cze 2017, 04:06
autor: Yarec
A z ciekawości co to jest albo do czego ?

Re: Prośba o identyfikację materiału

: 08 cze 2017, 07:52
autor: peritus
misiekagh pisze:Próbowałem podgrzać pęknięcie, ale plastik się nie stopił.

To jest żywica teflonowa, czyli teflon. I to się zgadza.
To nie jest teflon®.
Teflon® (PTFE) jest polimerem termoplastycznym (nie jest żywicą!) , topi się w temp. 327°C i nie można go skleić (klejem) gdyż do PTFE nic nie przywiera.

Prawdopodobnie jest to jeden z duromerów, lub element pokryty duromerem barwionym... ale to jest niemożliwe do odczytania z foto.

: 08 cze 2017, 12:47
autor: misiekagh
Dzięki za informację. To jest lejek do analizatora wielkości cząstek. Przyrząd pomiarowy dla laboratoriów chemicznych. Wlewa się do niego wodę z granulatem, którego wielkość cząstek chce się badać. Producent w dokumentacji napisał, że został użyty teflon, bo jest najmniej reaktywny i najbardziej odporny chemicznie.
parts that come into contact with liquid are made of chemical-resistant, rustproof materials such as stainless steel, Teflon resin, and glass
Znalazłem klej do teflonu, jednak boję się, że będzie reagował chemicznie ze związkami, które będzie się wlewać i z czasem puści. Znalazłem koszulki termokurczliwe teflonowe, ale są strasznie drogie. $130 za metr. :shock: :shock:
Wcześniej zastosowałem zwykłą koszulkę termokurczliwą i trzymało, ale nie wzmocniłem mechanicznie i podczas wkręcania rurki pęknięcie się powiększyło :mad: . Teraz mam plan założyć koszulkę teflonową i wzmocnić mechanicznie gumą i opaską uciskową, jak już wszystko zamontuję na swoim miejscu.

Będę musiał czekać na koszulkę teflonową chyba tydzień :neutral:

: 09 cze 2017, 05:21
autor: Yarec

: 09 cze 2017, 11:11
autor: peritus
misiekagh pisze: To jest lejek do analizatora wielkości cząstek. Przyrząd pomiarowy dla laboratoriów chemicznych. Wlewa się do niego wodę z granulatem, którego wielkość cząstek chce się badać.

parts that come into contact with liquid are made of chemical-resistant, rustproof materials such as stainless steel, Teflon resin, and glass ≡ części, które stykają się z płynem (w lejku) są wykonane z materiałów nierdzewnych, odpornych na chemikalia, takie jak stal nierdzewna, teflon lub szkło...
Czyli lejek wykonany jest z czegoś tam, lecz same powierzchnie stykające się z badanymi płynami jako powłoki wykonane są (w zależności od chemikaliów badanych) z teflonu, stali nierdzewnej lub szkła... (co wynika wprost z angielskiego cytatu).
PS. Anglicy często używają nazwy resin na określenie tworzyw sztucznych, tak jak Polacy plastik.

: 26 paź 2017, 20:51
autor: Wektorynka
Czy temat jest jeszcze aktualny?