Mieszanka tworzyw na imitacje części ciała

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
siergiej
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:08
Lokalizacja: Krk

Mieszanka tworzyw na imitacje części ciała

#1

Post napisał: siergiej » 19 kwie 2016, 16:52

Cześć wszystkim,

Przeszukałem forum "szukajką", ale nie znalazłem potrzebnych informacji - albo ich nie ma, albo nie byłem w stanie ich przyswoić z technicznych wypowiedzi. Nie jest to temat związany z maszynami CNC, ale zauważyłem w innych postach, że pomagają panowie (i panie?) w podobnych sytuacjach. ;)

Moim wyzwaniem jest stworzenie imitacji części ciała do amatorskich przedstawień i filmów, bezpiecznych dla skóry i w miarę trwałych (żelatyna i pochodne odpadają). Początkowo myślałem nad silikonem, ale odstraszyła mnie cena - wolałbym użyć czegoś tańszego, nawet jeśli mniej trwałego. Po przejrzeniu internetu znalazłem dwa inne pomysły - płynny lateks oraz ciekła parafina. Zaznaczam, że chodzi mi o mieszankę na atrapę, a nie formę, z której robi się odlewy.

Gotowa masa powinna być miękka, mało sztywna (w razie potrzeby "protezy" będą wspomagane szkieletami) oraz dająca się zabarwić na kolor z grubsza podobny do koloru skóry. Ideałem byłaby masa dająca się bez trudu zgnieść pod lekkim naciskiem dłoni, od razu wracająca do swojego oryginalnego kształtu po uwolnieniu.

I tu pojawiają się zagadnienia, w których bardzo proszę o pomoc. :)

1. Jeśli postanowię wykorzystać silikon jako warstwę zewnętrzną dla w miarę wiarygodnego wyglądu, czym można wypełnić gotowego "flaka"? Czy odpowiednio drobno pocięta gąbka lub wypełnienie poliestrowe miałyby w ogóle sens? Jaką inną masą można wypełnić silikon, nie ryzykując niechcianych reakcji?

2. Czy (jeśli tak, to z czym) należy zmieszać lateks, żeby uzyskać miękką masę? Czym można zabarwić/rozjaśnić lateks?

3. Z czym należy zmieszać oczyszczoną ciekłą parafinę i czym można ją barwić? Znalazłem kilka informacji o elastomerach, ale niestety nie mam bladego pojęcia, który z nich nadałby się do wykorzystania w tym przypadku. Czy musiałby to być elastomer termoplastyczny czy są dostępne takie, które wystarczy zmieszać?

Jest to dużo pytań na raz, dlatego chętnie też przyjmę linki odsyłające do innych artykułów/porad, o ile są napisane w miarę prostym językiem. Nigdy wcześniej nie robiłem takich mas samodzielnie i nie orientuję się w fachowym słownictwie i skrótach.

Z góry dziękuję! :)



Tagi:

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”