Problem z cięciem pleksi 15mm

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#11

Post napisał: ezbig » 13 lis 2015, 20:46

cyganosw pisze:uzywalem zagłębienie 1mm to strasznie mało w porównaniu do 15 mm grubosci materiału który powinien iść na 3 razy a nie na 15 a posów nawet do 0.25mm/s ustawiłem i też nic.
Pisałem o małych zagłębieniach, żebyś freza nie złamał przy pierwszym zetknięciu z materiałem. Z tego co piszesz, to dosyć wolno jedziesz tym frezem. Ja na swojej maszynie frezowałem oba rodzaje pleksy i ostatnio coś tam wycinałem z ekstrudowanej i faktycznie trochę się kleiła. Zwiększyłem posuw do 4000mm/min (66,66 mm/sek) - obroty 12000, frez 6 dwupiurowy. Zagłębienie 1mm (wcześniej próbowałem na 4 i mniejsza prędkość, ale przy takim dużym frezie moja maszynka trochę niedomagała). Wiórki ładne leciały i krawędź wyszła ładnie. Co jakiś czas dmuchałem na frez sprężarką, żeby wióry usunąć, bo po kilku przejściach robiły się kluchy.

Jak masz kiepski materiał i nie ma szans na lepszy to nie ma się co obrażać na dłuższą obróbkę. Lepiej rozłożyć cięcie na kilka razy niż połamać frez po jednym przejściu.



Tagi:


Autor tematu
cyganosw
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 25 wrz 2015, 23:38
Lokalizacja: BUKOWNO

#12

Post napisał: cyganosw » 15 lis 2015, 18:08

Głównie temat wygląda tak: normalnie bym tyle nie pisał ale zależało mi na czasie więc opisałem wszystko najdokładniej jak się da bo nie wiedzialem kiedy bede miał czas żeby tu zajrzeć. A z tym powołaniem to tak na dwa razy zawsze chciałem sie nauczyc obrabiania materiałów cnc aż wkoncu się udało przez przypadek że mam okazje a co do warunków w firmie to pracowalem bardzo długi czas na budowie i została mi ta mentalność ze jak trzebabylo to się samemu robiło narzędzia pracy a nie leciało do kierownika panie kierowniku bo ja nie mam młotka czy czegos tam innego dlatego napisałem że to co mam na tym musze pracować ale za to mam uaktualnienie w sprawie problemu. Szef kupił mi frez 6mm i śmiga teraz jak należy przynajmniej w piątek na szybko w ostatnie 15 minut zalozylem frez i poszlo elegancko i szybko dość parametry miałem takie jakby ktoś kiedyś szukał:

- frez : 1 piórowy 6mm
- posuw: 15 mm/s
- warstwa: 5mm

z jednej strony jest to rozwiązanie problemu z drugiej nie. mam do wykonania projekt tego typu: dibond w nim wycięte litery w te otwory ida te same kształty tylko z pleksy 3mm i na to maja byc na powierzchni te litery z 15mm pleksy. problem frezowania się rozwiązał ale zrodził się nowy problem precyzji. 3mm frez dużo lepiej poradziłby sobie przy krawędziach i kantach litery za to szóstką strasznie wyokrągli mi te litery. no nic teraz to jest tylko kwestia zaakceptowania teog przez szefa wydaje mi się że jednak optycznie sporą różnice to zrobi szczególnie że w dibondzie litery bedą ciętę od wewnetrznej strony wektora. dobra ja uciekam bo juz ledwo co się zmusiłem wogole żeby tu wejsc i napisac że tymczasowo działa :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”