Zakup gotowej frezarki do wycinania w obudowach

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Nathir
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 25 lut 2012, 22:15
Lokalizacja: Torun

Zakup gotowej frezarki do wycinania w obudowach

#1

Post napisał: Nathir » 02 maja 2015, 22:50

Witam

Proszę o podanie jakichś rozsądnych modeli do frezowania w obudowach z materiału "PS"
takie jak tu:
http://www.kradex.com.pl/shop

W nieodległej przyszłości chcę założyć działalność gospodarczą.
Robiłbym pewne urządzenie elektroniczne.
Właściwie wszystko zamawiam w innych firmach (PCB, elementy, obudowy).
Można starać się o dofinansowania przy zakładaniu działalności, a ja w sumie nie mam na co go spożytkować. Fabryki PCB nie założę, obudów też.. jedyna sensowna inwestycja to chyba maszyna do frezowania obudów.

W technikum zrobiłem małą frezarkę (stalowa rama, niektóre elementy ze sklejki), niestety w tej konstrukcji ciężko znaleźć kąt zbliżony do prostego (sam spawałem) więc do poważniejszych rzeczy się nie nada. Ale przynajmniej jest jakieś doświadczenie.

Strugałem też w technikum na porządnym sprzęcie wyposażonym w sinumerika (nie pamiętam już oznaczenia).

Przeglądam te oferty na alledrogo i nic mnie nie przekonuje.

Chciałbym wydać do 5-10 tyś. Razem ze sterownikiem.
Do tego pewnie podpiąłbym jakiegoś laptopa + linuxcnc.

Idealnie by było gdyby sprzęt dał radę robić w aluminium, ale niekoniecznie.

Byłbym zatem wdzięczny za propozycje z jakimś komentarzem.



Tagi:


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Zakup gotowej frezarki do wycinania w obudowach

#2

Post napisał: oprawcafotografii » 03 maja 2015, 06:59

No i nic w cenie 5-10tys raczej Cie nie przekona.
Przynajmniej nowego z f-ra VAT.

Ps. Nie wstyd Ci marnowac "pieniedzy podatnikow"?

q


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Zakup gotowej frezarki do wycinania w obudowach

#3

Post napisał: kubus838 » 03 maja 2015, 11:01

Nathir pisze:Witam
Proszę o podanie jakichś rozsądnych modeli do frezowania w obudowach z materiału "PS"
Witam
Praktycznie każda fezarka da sobie rade z takimi elementami. Począwszy od małej na biurkowej skończywszy na dużej wielkości samochodu dostawczego. Więc tu masz spory wybór. W Twoim przypadku nie jest problemem frezarka ani sterownik tylko sam plik do obróbki. A z tego co widać to raczej z pulpitu maszyny tego nie zrobisz. Więc do tego jeszcze będzie Ci potrzebny CAD/CAM.

Frezarka jak pisałem wczęśniej da rade każda byle pole pracy miała odpowiednie. Więc możesz poszukać najtańszej. Tylko musisz pamiętać o tym aby była sztywna i dokładna. O wielkości pola pracy musisz sam zadecydować bo go nie podałeś. Tylko pamietaj o jednym frezarka sama nie wyfrezuje. Za to jest odpowiedzialny plik który mówi o samej strategii obróbki.

robert


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Zakup gotowej frezarki do wycinania w obudowach

#4

Post napisał: oprawcafotografii » 03 maja 2015, 11:07

kubus838 pisze:...
Frezarka jak pisałem wczęśniej da rade każda byle pole pracy miała odpowiednie.
...
Więc możesz poszukać najtańszej.
...
Tylko musisz pamiętać o tym aby była sztywna i dokładna.
TO, jak - prawie, kazda, czy sztywna i dokladna? :mrgreen:
Zdecyduj sie na cos ;)

q


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 03 maja 2015, 11:31

"Tylko musisz pamiętać o tym aby była sztywna i dokładna"
No i tu pojawia się problem, najczęstszy, dokładnej i sztywnej maszyny nie kupi się za 5k złotych, chociaż do plastików wielkich dokładności i sztywności bym nie wymagał to i tak w tym budżecie co najwyżej zabawkę można kupić.
Jak maszyna musi być nowa to minimum 20tyś musisz wyłożyć, prawdziwe minimum, pewnie za chwilę jakieś oferty ploterków za 10k dostaniesz.
I don't like principles, I prefer prejudices


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Zakup gotowej frezarki do wycinania w obudowach

#6

Post napisał: kubus838 » 03 maja 2015, 12:58

oprawcafotografii pisze: TO, jak - prawie, kazda, czy sztywna i dokladna? :mrgreen:
Zdecyduj sie na cos

A Ty rozumiesz to co piszesz? Jak maszyna nie będzie sztywna to jednocześnie nie będzie dokładna. A prościej jak będzie się "przeginała" to raczej dokładnie nie będzie prowadzić freza po lnni. Zgadza się?

A może byś coś napisał konkretnego w temacie a nie czepiasz się każdej wypowiedzi której nie rozumiesz. A że większości nie rozumiesz to czepiasz sie wszystkiego zamiast coś sensownego mapisać
dance1 pisze: sztywnej maszyny nie kupi się za 5k złotych

I właśnie o to chodzi. Tan kto budował sam maszyne wie ile kasy wydał na coś co dokładnie frezuje. Ile musiał zapłacić za części i komponenty do jej budowy. Dlatego jeżeli kupić chłam za 10 tyś złotych i potem godzinami mysleć jak to przystosować/przerobić/zmodernizować do dokładnej pracy to żadnego sensu nie ma. Bo maszyna zamiast pracować i zarabiać to stoi i czeka na pomysły.

Jeżeli ktoś może dostać dotacje na maszyne to chyba powinien kupić już droższą ale dokładną czyli przydatną do dokładnej pracy bo za to klieńci bądą płacić. A do wycinania tych obudów pomimo tego, że to tworzywo sztuczne to duża dokładność jest wymagana.

A pisząc "kup najtańszą" chodzi mi o zakup najtańszej z tych najlepszych czyli najdokładnieszych. I tu jest problem kasy - fakt za 10 tys to raczej jej nie kupi.

robert


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Zakup gotowej frezarki do wycinania w obudowach

#7

Post napisał: oprawcafotografii » 03 maja 2015, 14:04

kubus838 pisze:...A pisząc "kup najtańszą" chodzi mi o zakup najtańszej z tych najlepszych czyli najdokładnieszych. I tu jest problem kasy - fakt za 10 tys to raczej jej nie kupi.

robert
To o czym w zasadzie pisales? ;-)

q


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Zakup gotowej frezarki do wycinania w obudowach

#8

Post napisał: kubus838 » 03 maja 2015, 14:21

oprawcafotografii pisze:
To o czym w zasadzie pisales? ;-)

q
Już o niczym.

robert


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#9

Post napisał: dance1 » 03 maja 2015, 15:11

Robercie o jakiej dokładności piszesz?, dla jednego kilka mikronów do przyjęcia dla drugiego dycha czy dwie, także co to znaczy duża dokładność wymagana?
Podejrzewam że tu chodzi o produkcję jednostkową, ile ma być produkowanych tych obudów dziennie, tygodniowo?, także maszyna z dokładnością do kilku setek wystarczy. Kilka setek dla mnie to żadna dokładność.
I don't like principles, I prefer prejudices


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#10

Post napisał: jarekk » 03 maja 2015, 15:21

kubus838 pisze:A do wycinania tych obudów pomimo tego, że to tworzywo sztuczne to duża dokładność jest wymagana.
Do wycinania wystarczy dokładność 0.1mm - taką to ma nawet dobrze zrobiona maszyna z drewna :-)
Jeżeli by chcieć grawerować napisy to musiał by być nieco lepiej.

Głownym ograniczeniem jest oś Z - czasami trzeba by wyciąć coś z boku szerokiej obudowy. Przydaje się wtedy dość nietypowa możliwość wyjechania wrzecionem poza stolik do przykręconej z boku obudowy.

Przy tym budżecie to raczej nie przeskoczysz chińszczyzny, albo czegoś takiego:
http://www.pyffel.com.pl/

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”