Strona 1 z 2

Odlewy z PLA/ABS czegoś innego kilka sztuk w prostej formie

: 19 kwie 2015, 22:16
autor: McTommy
Cześć,
Super że jest to forum. Może szanowni Koledzy mi pomogą.
Otóż. Mam do wykonania po kilka sztuk różnych brył geometrycznych.
Chciałbym zrobić to z tworzywa sztucznego. Jedyne co mam to "otwartą głowę" i warsztat z zestawem narzędzi.
Odlewy we wtryskarkach odpadają ze względu na ilość - po kilka - kilkanaście sztuk w ok. 20 modelach. Obróbka tradycyjna - skrawaniem też, bo powierzchnie mają być porowate lub pokryte wzorkami. W uzupełnieniu dodam że moja żona jest plastykiem i ubzdurała sobie pracę wykonaną właśnie z takich elementów.
Poczytałem trochę i to co wiem:
1. Model muszę zrobić sam - technika dowolna lub druk 3d (nie podoba mi się).
2. Robię formę z żywicy dostępnej na allegro. Forma w ramce drewnianej i/lub gipsowej.
3. Kupuję tworzywo w granulacie przeźroczystym lub półprzeźroczystym. Nie wiem jakie tworzywo. Praca może być eksponowana na zewnątrz więc część tworzyw odpada ze względu na brak odporności na warunki atmosferyczne i UV (coś tam przeczytałem :-).
4. Rozgrzewam w metalowym pojemniku na kuchence ceramicznej. ???? Nie wiem tego za dobrze bo nigdy tego nie robiłem. Poza tym nie znam temperatury topnienia poszczególnych tworzyw. Ale mam pirometr i elektroniczny regulator temperatury do 300oC.
5. Nalewam do form i czekam do ostygnięcia. Bąbelki powietrza nie mają specjalnego znaczenia o ile nie będą miały 1 cm średnicy.
Może ktoś podrzucić mi garść wiedzy jak to zrobić?
Pytałem w paru firmach, które zajmują się obróbką ale po pierwsze tego nie robią a jak już robią to cena pozbawiła mnie przytomności na 3 dni.
dziękuję z góry za podpowiedź.
McT

: 19 kwie 2015, 23:30
autor: diodas1
Jak duże mają to być bryły?
Tworzywa termoplastyczne nie osiągają takiej płynności po nagrzaniu żeby można było je wlać do formy. Wcześniej zacznie się rozkład termiczny więc nie tędy droga. Jeżeli odlew to z żywic chemoutwardzalnych. Bardzo wdzięczna i niezbyt droga jest żywica akrylowa. Nie ma przykrego zapachu, narzędzia myje się wodą, jest odporna na czynniki atmosferyczne, dobrze się obrabia. Dostępna choćby na aukcjach Allegro.

: 20 kwie 2015, 09:20
autor: konktenbit
Chyba najlepsze rozwiązanie problemu to formy silikonowe i odlewy żywiczne.
Zalety to: bardzo dobre odwzorowanie modelu w silikonie, nie trzeba się przejmować liniami podziału na formie ( jak coś nie chce się wyciągnąć rozginasz / rozciągasz formę), możliwość doboru różnych żywic, możliwość barwienia tych żywic w masie lub malowanie, krótki czas i niski koszt w porównaniu z frezowaniem i chyba to wszystko mniej śmierdzi niż topienie tworzyw.

: 20 kwie 2015, 10:25
autor: McTommy
Wielkość modeli ma być różna. Od stożka 3cm x 7xm (h) do prostopadłościanu 12x8x16.
Ale tak zerknąłem na allegro na ceny i żywica akrylowa wychodzi dość drogo bo za 220g - około 20 zł. A ta ilość to niezbyt dużo.
Smrodkiem specjalnie się nie przejmuję bo mam wyciąg. A może jest jakiś inny granulat? Tani jak barszcz :-) Pewnie głupotę teraz napiszę ale jak produkt topi się w temperaturze 220oC i taką temperaturę ustawię to granulat nie zrobi mi się płynny abym mógł go wlać do formy? Czy jak wsypię do "garnka" więcej to się przypali?
Myślę z perspektywy drukarki 3D. Gdyby nie chłodziło wydruku to robiłaby się taka kupka jak z pistoletu na klej. Jakby ta temperatura była stała?
dziękuję za odpowiedzi

: 20 kwie 2015, 11:32
autor: oprawcafotografii
Zapomnij o tym.

Jedyna metoda w warunkach amatorskich to forma silikonowa
i odlew z zywicy. TO jest najtansze i najlepsze rozwiazanie.

q

: 20 kwie 2015, 12:20
autor: diodas1
ŻYWICA ODLEWNICZA AKRYLOWA PRIMA 1,4KG ODPORNA UV- cena 49zł (+ wysyłka)
Nie musisz przecież odlewać w całej objętości bryły z żywicy. Możesz zatopić w niej coś co jest "tanie jak barszcz", choćby żwir budowlany albo keramzyt jeżeli chcesz żeby nie było to zbyt ciężkie.
Jeżeli masz wyciąg to możesz sprawdzić jak zachowuje się topione tworzywo. Szybko odrzucisz ten pomysł. Z dyszy drukarki 3D wychodzi nitka roztopionego tworzywa które niemal natychmiast usztywnia się stygnąc o parę stopni. Jeżeli podgrzejesz mocniej to zaczyna się rozkład termiczny- pojawiają się smrodliwe opary, zmiana barwy w wyniku zwęglania, osłabienie mechaniczne... Roztopiony polimer nie osiąga konsystencji wody więc zawsze w garnku przy dnie będzie już katastrofa a nieco wyżej sztywne granulki. Musiałbyś to jakoś mieszać w trakcie topienia. Ogólnie zabawa bez sensu i niebezpieczna. Gdyby to było możliwe to do formowania używałoby się maszyny odlewnicze a nie wtryskarki pod dużym ciśnieniem. Żywica akrylowa krzepnie w ciągu kilkunastu minut od wymieszania składników więc jest czas na dobre wypełnienie formy. Poza tym nie jest tak agresywna wobec silikonu jak inne żywice odlewnicze. Zamiast medytować kup porcję i wykonaj kilka eksperymentów a sam się przekonasz do tego materiału.

tak zrobię

: 20 kwie 2015, 14:00
autor: McTommy
A gdzie można kupić tę żywicę Acrylic?
pozdrawiam
Tomasz

: 20 kwie 2015, 16:49
autor: diodas1
Ja kupowałem kiedyś przez Allegro od użytkownika progmar_1 który też prowadzi sklep http://www.progmar.sklep.pl/szukaj.html ... odprod=tak

Teraz handluje tym też użytkownik modelarnia24pl na Allegro i w sklepie http://www.modelarnia24.pl/ Pewnie gdzieś można kupić taniej w hurcie bo sklepy żyją z marży ale nie szukałem takich źródeł. Dla kilograma nie chciało mi się po prostu bo czas też kosztuje. Jeden i drugi sprzedawca dość przyjazny dla klientów. Jeżeli powiesz mu do czego potrzebujesz to może zaproponuje coś innego, lepszego lub tańszego

: 21 kwie 2015, 01:15
autor: kubus838
Witam
W Twoim przypadku o tworzywach sztucznych możesz zapomnieć. Tak jak wyżej napisali koledzy bez wtryskarki nic nie zrobisz. Obróbką tworzyw zajmuje sie już osiem lat i nigdy nie udało mi się podgrzać tak tworzywa aby zrobić z tego jakąś bryłe bez wtryskarki i maszyny która wibrowała formą. Pozostaje Ci tylko forma i żywica. Doświadczeń nawet nie próbuj bo to nie ma większego sensu.

robert

Cena jednak zabija. Może ktoś zna coś tańszego?

: 04 maja 2015, 12:42
autor: McTommy
Cześć,
Dzięki pomocy kolegów nauczyłem się robić formy i odlewy.
Teraz chciałbym podejść do tematu o którym pisałem.
Jednak cena przeźroczystego jest powalająca.
Za 400 ml (200 g + 165g) cena 44 zł.
Zna ktoś może producenta tańszego rozwiązania?
Pozdrawiam
Tomek
P.S. Technologia w istocie super. Jeszcze raz wielkie dziękuję.