Sitodruk - kilka pytań

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 888
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Sitodruk - kilka pytań

#1

Post napisał: bh91 » 06 lut 2015, 23:18

Witam!
Dzisiaj ja mam parę pytań o sitodruk.

Chcę przenieść wzór na płytkę plexi - i potrzebne mi do tego sito z ramką. Nie wiecie gdzie wykonać takie coś? Wzór będzie miał około 27x27cm na płytce 30x30cm. Najmniejsze detale jakie mam mają rozmiar 1,1x1,1mm
Ramka może być drewniana oby jak najtaniej, bo nie wiem czy to się sprawdzi, a nie dowiem się bez spróbowania. Czysta amotorka & klepanie roboty na kolanie :wink:

No i jakie rozcieńczalniki używać do farb? Czekam na info od dystrybutora (nie ma takiego odpowiedniego wiec muszę dokupić)

Czy sito musi być NAD materiałem, czy może leżeć bezpośrednio na płytce?

Czym myć takie sita po pracy?

Co do sitodruku jestem laikiem. Ja siędzę w druku UV i solventowym.


Jest robota - jest pinonc :wink:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 07 lut 2015, 10:30

Tu kolega może zakupić chemię, siatki farby do sita.
http://www.maktak.pl/?siatki-sitodrukow ... -siatek,81
Tu trochę podstaw
http://sitodrukknowhow.blogspot.co.uk/2 ... druku.html

Ramkę to se kolega na kolanie w minut kilka "zbuduje"
Co do chemii w tej chwili nic nie polecę gdyż sitodrukiem bawiłem się jakieś 15 lat temu.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 888
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#3

Post napisał: bh91 » 07 lut 2015, 16:21

Dzięki dance1. Aktualnie szukam chętnego do naświetlenia sita :???: Już trochę tutoriali oglądałem - wygląda na prościznę i niewyobrażalne przyśpieszenie procesu który mamy teraz.
Jest robota - jest pinonc :wink:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#4

Post napisał: dance1 » 07 lut 2015, 21:49

firma którą podałem także naświetla, jeszcze możesz popytać w firmach produkujących polimery dla drukarek fleksograficznych, ja u takich zamawiałem, zresztą na 4 kałamarz-owym fleksografie "wychowany". :wink:
Sitodruk jest b.prostą techniką, także tanią i wszędobylską, jak tylko załapiesz zapomnisz że jakieś wątpliwości miałeś, pamiętam jak bez problemu 2-3 kolory nakładaliśmy na kilkaset, tysiąc reklamówek
I don't like principles, I prefer prejudices


grafcom
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 11 gru 2009, 02:09
Lokalizacja: Kościerzyna

#5

Post napisał: grafcom » 04 gru 2015, 00:11

Odgrzewam temat tak na wszelki wypadek gdyby ktoś szukał jeszcze informacji.
Ramki robione na kolanie odpadają ramka może być drewniana, ale musisz pamiętać, że będziesz sito płukał w wodzie.
Ramki wraz z siatką możesz kupić w K+L oddziały w całej Polsce co ważne naciągają siatkę (to nie jest proste) siatka musi być bardzo mocno naciągnięta ważne przy wpasowaniu większej ilości kolorów. Wielkość siatki(oczko) to zależy od tego co będzie drukowane tekstylia 90 w dół, druk na tworzywach papier 90 w górę najlepiej 100 lub 120, czterodruk CMYK 140 wzwyż . Chemia jaką musisz użyć to emulsja światło czuła to też uzależnione czy grafika rastrowa czy wektorowa. Można zamówić ramkę siatkę wraz szablonem (K+L) jak ja naświetlam na dwóch krzesłach mam szybę kładę wydruk na kalce technicznej (laser) siatka przykładam ciemnym filcem na to płyta pilśniowa i stawiam obciążniki (kanisterek 5ltrów z wodą) na podłodze dwa halogeny 500W czas naświetlania 9-11min potem płuczę szablon pod lekkim ciśnieniem i sprawdzam czy dobrze wypłukane. Suszę sito potem jeżeli zobaczę jakieś niedokładności używam korektor (taka farba do sitodruku) suszę i można drukować. Rakle można kupić w K+L, SICO na allegro.


grzegorz1965
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2007, 14:31
Lokalizacja: Sosnowiec

#6

Post napisał: grzegorz1965 » 31 gru 2015, 18:59

A nie prościej nanieść wzór drukarka UV?


Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 888
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#7

Post napisał: bh91 » 03 sty 2016, 02:23

Witam!
Na codzień jestem drukarzem wielkoformatowym i mam maszyny UV rolowe jak i na płasko pod ręką. Dało by się ale tylko teoretycznie:

- atrament o oczekiwanych specyficznych właściwosciach musiałby być płynny niczym woda.
- no i kwestia zalania maszyn takim atramentem - głowica drukująca kosztuje tyle co mała linia do samodzielnego sitodruku - nie ryzykował bym, choć zapewne żaden serwis nie podjął by się takiego przedsięwzięcia ;)
- nie wspominam o dostosowaniu do utrwalania za pomocą lamp UV co raczej wyklucza rozwiązania poza te oferowane przez producentów. A nie są to zwyczajne białe kropki, tylko z pyłem szklanym (? chyba)
- za to jakość druku powinna być ok ;)

Próby robione, nawet seria poszła na sitodruku, potem trzeba było dokupić farbę w japoni. Znalazł się wykonawca w chinach i to nie jeden który ma gotowy produkt i temat się skończył ;)

Co do samego sitodruku - technologia jest prosta jak cep i jak się raz zakuma to można kombinować na tysiące sposobów - jak wspomniał kolega Dance1. Z dobrą maszynką to świat i ludzie. Ja miałem dwukolorowego "romanika" polskiej produkcji. Klasa+możliwość dowolnego ustawienia pomogła w nauce.
Jest robota - jest pinonc :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”