Elastomer termoplastyczny - jak ugryźć temat

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

Elastomer termoplastyczny - jak ugryźć temat

#1

Post napisał: skoczek » 07 gru 2014, 22:34

Witam serdecznie,

zwracam się do Kolegów z takim oto problemem.

Jest określony detal który chciałbym wykonać z gumy lub najlepiej elastomeru termoplastycznego. Problemem jest dla mnie wielkość partii. Mogę powierzyć formę firmie która zajmuje się wulkanizacją gumy, ale zanim to zrobię chciałem samemu zrobić małą serię próbną.

Materiał który byłby dla mnie idealny to elastomer termoplastyczny który po przerobieniu ma właściwości zbliżone do popularnych bransoletek na nadgarstki, tj. mam na myśli twardość i elastyczność. Dodatkowo ważnym czynnikiem jest dla mnie możliwość recyklingu, tak by nie było odpadu w postaci wypływki która w przypadku gumy leci do śmietnika.

Tu jest fajny filmik pokazujący jak wygląda proces, i takie oto rozwiązanie by mi pasowało. Prasę hydrauliczną (co prawda dość słabą mam), grzałki mam, formę sam sobie wykonam. Przekrój mojego detalu to około 4cm² (2x2cm przekroju, długość około 10cm).
[youtube][/youtube]

tu inny film (choć podejrzanie krótki dla mnie ten czas przerobu wsadu)
[youtube][/youtube]

Czy może ktoś polecić mi tani i łatwy w przetwórstwie materiał, albo podać choć orientacyjne ceny za kg, bym mógł oszacować czy ma sens robić to z elastomeru, czy od razu z gumy? Da się gdzieś łatwo kupić małe ilości elastomeru?

Pozdrawiam serdecznie


Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

Tagi:


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#2

Post napisał: GumiRobot » 08 gru 2014, 10:54

Ja tu nie widzę przerobu TPE.
Pierwsze wygląda na niskotemperaturową (ok. 120 stC) wulkanizację mieszanki silikonowej z pominięciem ważnego, przy wyrobach do kontaktu ze skórą, etapu wygrzewania wyprasek.
Drugie to prototyp urządzenia do wtrysku reaktywnego żywicy silikonowej, a czasy przerobu są tutaj liczone nawet w dziesiątych częściach sekundy.


Autor tematu
skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#3

Post napisał: skoczek » 08 gru 2014, 11:03

Witam serdecznie,

dzięki za informację. Jestem laikiem w tym temacie.
Pewnie masz rację z tym wygrzewaniem, nie znam się.

Nadmienię że mój detal nie ma kontaktu ze skórą tak jak te bransoletki. Czasem będzie miał kontakt z zatłuszczonym metalem.
Na początek mogłaby być taka niskotemperaturowa wulkanizacja mieszanki silikonowej. Dla mnie ważne jest bym mógł zrobić małą serię samemu i bym mógł uzyskać atrakcyjny kolor, inny niż czarny. Recykling też jest ważny ale na małej serii jestem w stanie przymknąć na to oko. Docelowo jednak wolałbym coś co jest termoplastem.

Czy możesz polecić jakąś niedrogą mieszankę silikonową, tak bym mógł własnym sumptem coś takiego wykonać? Ważne bym nie musiał kupować kilkuset kilogramów, po prostu by była dostępna w detalicznych ilościach.

Pozdrawiam serdecznie,
Sylwester
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#4

Post napisał: GumiRobot » 08 gru 2014, 11:07

Co ma ten element robić?
Zatłuszczony metal? jaki tłuszcz - olej mineralny? tłuszcz spożywczy?
Jaka temperatura pracy? jakie obciążenia mechaniczne?


Autor tematu
skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#5

Post napisał: skoczek » 08 gru 2014, 11:14

Jest to swego rodzaju chwytak. Obciążeń żadnych - ma złapać mały, paro milimetrowy pręcik. Kontakt (sporadyczny, bo czasem pręcik może być zatłuszczony) z olejem mineralnym. Temperatura pracy to temperatura otoczenia.
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#6

Post napisał: GumiRobot » 08 gru 2014, 12:44

Jeżeli kol. zadowoli chwytak metalowo-elastomerowy o wym.L= ok.51mm W=ok.12mm i grubości 8mm z dwoma otworami M4 w rozstawie 40mm to służę formą. Możemy wykonać odlewy z silikonu o twardości ok.20stShA czyli konsystencja twardej galarety. Potrzebne by były tylko blaszki z otworami M4.


Autor tematu
skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#7

Post napisał: skoczek » 08 gru 2014, 16:28

Witam serdecznie,
niestety takiego chwytaka nigdzie nie spotkałem więc raczej ten Kolegi nie podejdzie.

Jest on zaprojektowany specjalnie pod moje inne rozwiązanie którego z kolei nie mogę zmienić więc pozostaje mi wykonać formę samemu. Dlatego też małą początkową serię chętnie bym wykonał samemu, zwłaszcza że nie mam pewności czy uda się przejść ilościowo na wyższy pułap.

Jeżeli może Kolega podać jakieś namiary na dostawcę który w ilościach detalicznych sprzedałby silikon to byłbym wdzięczny. Albo chociaż cena by mnie interesowała bym mógł oszacować koszt jednostkowy sztuki - bo o ile jakościowo silikon lub termoplast by mi odpowiadał, o tyle najzwyczajniej zlecę wykonanie tego z gumy, jeżeli koszt będzie zbyt wysoki.

Pozdrawiam serdecznie!
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#8

Post napisał: GumiRobot » 09 gru 2014, 09:26

Najbliżej kolegi Dobczyce - Larkis.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”