Obróbka poliwęglanu, konfiguracja parametrów, czyszczenie, m

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
pszemek7
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 80
Rejestracja: 26 gru 2013, 13:47
Lokalizacja: zabrze

Obróbka poliwęglanu, konfiguracja parametrów, czyszczenie, m

#1

Post napisał: pszemek7 » 25 lis 2014, 19:32

Witam,
Obrabiam głownie poliwęglan, dwa rodzaje
10mm lity
i 2mm

Potrzebuje dorbać odpowiednie paramtry (raz udało mi się uzyskać idealną powierzchnie ale paramtry mi się straciły)

Do 10mm używam frezu 1 piórowego 3mm, mogę zastosować większe jeżeli była by taka potrzeba.
Chodzi o wycinanie elementów
Jaki posuw
jakie obroty
i ile mm na jeden przejazd.

Im mniej widocznych przejść po frezie tym lepiej ale nie jest to najważnieszy paramtr.
Ja próbowałem mniej więcej 13k obrotów 400F i około 2mm na raz brać

Druga sprawa grawerowanie na poliwęglanie 2mm, frezem 3mm graweruje prosty napis na głębokości 0,3mm jakie paramtry polecnie by nie zostawały żadne "paprochy"

Oraz tutaj też w grę wchodzi wycianie jaki posów obroty i ile na raz. Tutaj chciałbym zbierać wszytsko na raz. Wydaję mi się że posów 400 zagłebienie 2mm i obroty około 13mm wychodzi nawet ok.

Oczywiście że wszytskie sugestie leci pomógł.

Dodatkowe pytanie w jaki sposób zabezpieczacie materiał podczas wyciania przed jego "wyrwaniem" korygujecie to paramterami obróki? Ja np. podklejam materiał taśmą 2 stronną, ale strasznie obkleja frez i brudzi cały poliwęglan, Dużo czyszczenia, czym czyszcicie poliwęglan po obróbce?



Tagi:


konktenbit
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 93
Rejestracja: 25 lut 2005, 10:47
Lokalizacja: Poniatowa

#2

Post napisał: konktenbit » 26 lis 2014, 08:36

Co do cięcia poliwęglanu 10mm na wylot, to ja robiłem to na 3 razy frezem 3mm 1P ( oczywiście fezy węglikowe ). Obroty 15000 posuw 600mm/min. Ale stosowałem denaturat w postaci mgły i wydmuch wiórów.
Z denaturatem trzeba uważać bo rozpuszcza napisy na folii ochronnej płyt. Wszystko brudzi się i ciężko to umyć.
2mm ciąć na jeden raz, szkoda czasu. Ja używam frezu 1,5mm obrotu 15000, posuw 700 - 800mm/min.
Przy wycinaniu stosuję mostki trzymające detal razem z płytą. U mnie może być takie rozwiązanie. Nie da się usunąć mastka bez śladu na krawędzi. Przy większych detalach najlepiej mieć stół próżniowy. Nie stosuję taśm dwustronnych, nie lubię tego rozwiązania.
Krawędź zawsze wychodzi mi matowa ale gładka.

Grawerowanie robiłem frezem do grawerowania o kącie chyba 60 stopni. Ale też średnio wychodziło. Powalczyłem z tym jakiś czas i dałem sobie spokój.


Autor tematu
pszemek7
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 80
Rejestracja: 26 gru 2013, 13:47
Lokalizacja: zabrze

#3

Post napisał: pszemek7 » 26 lis 2014, 22:34

To widze że zapierniczasz :P
Spróbuje twoich ustawień u mnie niestety nadmuch nie bardzo wchodzi w grę chyba że bym do sprężarki jakieś ramie czy coś zbudował pomyśle.

Co do chłodzenia to zastosowałem kiedyś chłodzenie cieczą w postaci "kapania" ale powodowało ono tylko zaklejanie się wiórów.

Jakie parametry byś polecił bez chłodziwa?


konktenbit
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 93
Rejestracja: 25 lut 2005, 10:47
Lokalizacja: Poniatowa

#4

Post napisał: konktenbit » 29 lis 2014, 16:21

https://www.cnc.info.pl/topics66/mgla-o ... t56743.htm

Tu masz moje rozwiązanie co do podłączenia sprężarki ( lodówkowej ) i mgły z denaturatu jednocześnie. Chodzi o ten post ze zdjęciami dwóch zlutowanych rurek.

Co do frezowania bez chłodziwa to pewnie takie same :). Jedynie przy grubszym poliwęglanie więcej przejść bym zrobił żeby wióry wylatywały.


Autor tematu
pszemek7
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 80
Rejestracja: 26 gru 2013, 13:47
Lokalizacja: zabrze

#5

Post napisał: pszemek7 » 08 gru 2014, 19:57

a kolego cięcie współbierze czy przeciwbieżne ma tutaj jakieś większe znaczenie?

Obecnie przy 10mm mam posuw 350 obroty 14k i 2,7mm na raz.

Jakie frezy polecasz gdzie kupować?


konktenbit
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 93
Rejestracja: 25 lut 2005, 10:47
Lokalizacja: Poniatowa

#6

Post napisał: konktenbit » 09 gru 2014, 20:16

współbieżnie lepiej wychodzi
Przy frezie 3mm posuw x2 to spokojnie
ja kupuje na allegro od użytkownika bit-tech ( http://allegro.pl/frez-frezy-vhm-weglik ... 99171.html )


Autor tematu
pszemek7
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 80
Rejestracja: 26 gru 2013, 13:47
Lokalizacja: zabrze

#7

Post napisał: pszemek7 » 09 gru 2014, 22:10

Też od niego kupuje ;) To spróbuje jturo posuw 600, może zmniejsze troche ilość skrawanego materiału na raz? A te obroty to takie niskie zostawić czy dać na maks?

[ Dodano: 2014-12-09, 22:10 ]
A jeszcze jedno co powiesz o frezach 2p? Do poliwęgalnu? Czy tylko jedno piórko?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”