strategia obróbki , pierwsze przejście freza

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#11

Post napisał: kubus838 » 30 lis 2014, 11:23

tomk38 pisze:niestety mój aspire w obróbce 2.5 d nie daje możliwości innego wejścia freza jak 90 stopni, piszesz że 500 mm/m to za dużo w osi z ?

piszesz że frez nie powinien pracować całą swoją powierzchnią, bo się grzeje , a czy ustawienie małego zagłebienia np. 1 mm ale z większą powierzchnią pracy freza ( np90%)
jest złe ?

ps. myśłałem że "rampa" to określenie wejścia pod kątem "z rampą" a nie określenie skoku freza, jego przesuwu o określony % średnicy.
Ja już nie rozróżniam tego nazewnictwa jak 2,5d czy 3,5d bo już spotkałem się i z takim określeniem. Wiem natomiast, że obróbka z serii 2d to działanie na jednej płaszczyźnie w dwóch osiach x i y. Obróbka z serii 3d to już działanie na dwóch płaszczyznach o trzech osiach czyli x y i z. W przypadku obróbki 2d chyba nie ma(bądż jest to wyłączone ze względu na rodzaj programu) możliwośći ustawienia kąta wejścia bo z reguły przy użyciu 2d można wycinać kształty w materiale. W 3d jest bardziej złożone dlatego jest mozliwość ustawiania kąta wejścia innego niż 90 stopni. Ale na potwierdzenie reguły są i wyjątki i pewnie jest CAM w którym można ustawiać kąt wejścia w przypadku obróbki 2d.

Ja pisze, że frez nie może pracować swoim całym obwodem bo może się przegrzać. Z reguły frez ma dwie powierzchnie czyli ta cześć wzdłuż osi symetrii i cześć czołowa. Można ustawić zejście freza po odpowiedniej linni i to jest jak najbardziej prawidłowe. Są zejścia po linni o określonym kącie w stosunku do powierzchni obrabianej, są zejścia po spirali o określonej średnicy, są różne rodzaje zejść o których można napisać powieść. Frez jest narzędziem obrotowym dlatego ustawia się tak aby jak najmniejsza częścią obwodu stykał się z materiałem a czy on wejdzie 2mm czy 5mm w materiał to już kwestia programisty i wytrzymałości tego freza.

Wiadomo, że podczas frezowania różnych kształtów frez nie zrobi tego za jednym razem, tylko zaczyna frezowanie od góry w poziomie i schodzi w dół i np. na grubości materiału 10mm potrafi przejśc 20 razy i te popularne przejścia nazywane są rampami. Przynajmiej tak mi to tłumaczono. Bo za moich czasów przejście freza to było zwykłe przejście. Ale teraz takie nazewnictwo wymuszają programy CAM.

Jeżeli zajmujesz się reliefami to może w aspire spróbuj robić je ze zdjęć a potem użyj CAM-a fremill. Możesz jeszcze sobie ściągnąć program b2g i się nimi pobawić. Są to programu darmowe więc poćwiczyć nie zaszkodzi. Ja pamietam, że pierwsze reliefy robiłem ze zdjęć w corelu na zasadzie barw. Czyli zdjęcie ustawiałem jako monochromatyczne i określony odcień czerni był albo na dole reliefu albo na górze juz dokładnie nie pamietam - trzeba sprawdzić. Tylko program sterujący musi miec możliwość importowanią plików BMP.

robert



Tagi:


Autor tematu
tomk38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 267
Rejestracja: 26 lis 2013, 10:56
Lokalizacja: Gdynia

#12

Post napisał: tomk38 » 30 lis 2014, 12:26

kubus838 pisze: Ja już nie rozróżniam tego nazewnictwa jak 2,5d czy 3,5d bo już spotkałem się i z takim określeniem. Wiem natomiast, że obróbka z serii 2d to działanie na jednej płaszczyźnie w dwóch osiach x i y. Obróbka z serii 3d to już działanie na dwóch płaszczyznach o trzech osiach czyli x y i z.

robert
2d to x i y czyli jedziesz po wektorach

2.5 d to x y i z czyli relief

3d to możesz wyciąć np kwiatka który wyrasta z doniczki.

tak przynajmniej ja to widze :)


co do definicji rampy to jak pisałem rampa to rodzaj zejścia - zagłębienia freza, a nie skok , w angielskim stepover, określany czesto w procentach średnicy freza


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#13

Post napisał: kubus838 » 30 lis 2014, 12:40

tomk38 pisze:2d to x i y czyli jedziesz po wektorach
Tu się z Tobą zgadzam. Tak mnie też uczono.
tomk38 pisze:2.5 d to x y i z czyli relief
3d to możesz wyciąć np kwiatka który wyrasta z doniczki


Tylko z pozycji pisania programu to też ten ruch osi z musisz dopisać. Czyli narzędzie porusza się w dwóch płaszczyznach: w płaszczyźnie poziomej w osiach x i y, w płaszczyźnie pionowej w osi z. A jak jest różnica w przygotowaniu obróbki dla 2,5d a 3d?
tomk38 pisze:tak przynajmniej ja to widze :)
Kiedyś ktoś chciał tu na forum wskazać różnice między 2,5d a 3d i tak się zamotał, że dał sobie spokój. Fakt łatwiej wytłumaczyć stojąc przed maszyną i więdząc jaki jest program sterujący bo tak na "pisanego" to jest dosyć trudno.

robert


Autor tematu
tomk38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 267
Rejestracja: 26 lis 2013, 10:56
Lokalizacja: Gdynia

#14

Post napisał: tomk38 » 30 lis 2014, 12:53

to proste 2.5 możesz ciąć na zwykłych frezarkach 3 osiowych,

a pełne 3d możesz np. wydrukować na drukarce 3d. ( czy wyciąć na 5 osiowej frezarce)

nie widzisz różnicy między "płaskim" reliefem a "prawdziwym" modelem 3D ?


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#15

Post napisał: kubus838 » 30 lis 2014, 13:15

Na frezarkach trzy osiowych możesz też wycinać 2d. Ale w przypadku płaskiego reliefu też jest potrzebne uniesienie wrzeciona w osi z i nie ma tu na myśli np zjazdu po zakończeniu wycinania jakiegoś rowka. Bo zjazd po zakończenej operacji w przypadku g-codów jest w nich zapisany ale w przypadku plików plt bmp program ma taką funkcje uniesienia wrzeciona i przejście do nastepnej operacji. I jeszcze w programie strującym możesz ustawić na jaką wysokość ma zostać podniesione wrzeciono podczas zjazdu do następnej operacji lub punktu 0

Czyli przy wykonywaniu płaskiego reliefu też trzeba "wjechać" w materiał na zadaną głebokość, czyli nastepuje ruch w płaszczyźnie pionowej w osi z. Czyli to jest obróbka 2d czy 3d. I teraz dlaczego ta obróbka nazywa się 2,5d? To czy maszyna zjeżdża 1milimetr czy 100 milimetrów to dla nie żadna różnica bo przecieć musi zjechać w osi z czyli wykonać ruch w osi trzeciej.

Prace 2d wykonuje ploter rysujący/tnący bo on automycznie unoszoną karetkę z pisakiem/nożem ale prace wykonuje na jedej płaszczyźnie w dwóch osiach. I to unoszenie nie jest zapisane w g-codach tylko taką funkcje ma wpisany program sterujący.

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”