Strona 1 z 1
wycinanie otworow w laminacie poliestrowo szklanym
: 31 lip 2013, 11:12
autor: Zjowner
Witam, poszukuję rozwiązania dla wycinania otworów w rurach kompozytowych. Zależy mi na jak najcienszym "strumieniu" cięcia (waterjet 0,8mm jest idealne). Element wycięty jest montowany w tym samym miejscu jako klapka stąd potrzeba jak najmniejszej szpary. Czy jest jakiś inny sposób wycinania np frezem 2mm? grubosc ścianki obrabianego materialu 5mm.
: 01 sie 2013, 13:16
autor: ursus_arctos
Jak grubość 5mm, to nie widzę przeszkód, żeby machnąć to frezem 1mm czy 0.8mm.
Przy waterjecie cięcie może być znacznie cieńsze, niż 0.8mm.
: 01 sie 2013, 23:53
autor: Zjowner
To zmieniłoby moją sytuację. Próbowałem ręcznie przy użyciu freza 1,5mm dwupiórowego i szliferki prostej ale test trwał 1 minutę... frez złamałem.
Rozumiem że frezarka nie tnie na 1 raz ale pogłębia stopniowo wycinając?
Do moich zastosowan wystarczy mała frezarka , wycianane otwory 400x100mm, tyle tylko ze zamiast stołu powinien być uchwyt na rurę.
Doszedł jeszcze pomysł aby używać lasera, czy ma ktoś doświadczenie z laminatem poliestrowym?
: 02 sie 2013, 08:06
autor: Raven
Frezarka jest sztywna (powinna być) i porusza się z zadaną prędkością w sposób płynny/równy - ręcznie będziesz miał różne prędkości, skoki, odchyłki od pionu.
Ręcznie złamiesz narzędzie - maszynowo wytniesz bez problemu.
Można nawet zaryzykować mniejszym frezem jeżeli tylko ostrze będzie wystarczająco długie, a jechać powinno dać radę na jeden raz.
: 02 sie 2013, 08:34
autor: oprawcafotografii
Raven pisze:...Można nawet zaryzykować mniejszym frezem jeżeli tylko ostrze będzie wystarczająco długie, a jechać powinno dać radę na jeden raz.
Watpie. Nie frezem ponizej 1mm. Zdecydowanie frezowalbym cienko i szybciej -
frezy w laminacie mocno sie grzeja - to w koncu izolator i nie odbiera ciepla tak
jak metal...
Po 0.5mm, obroty ile fabryka dala i ze 1500mm/min
Zakladam frez powiedzmy 0.8mm - akurat takie mam
Wydmuchiwanie powietrzem urobku nie zaszkodzi.
No i krytyczne jest trzymanie laminatu podcisnieniem bo jak na samym
koncu wycinane kolko chocby drgnie to bedzie 1 frez na jeden element
AHA - no i oczywiscie frezy do laminatow nie zadke 2-piorowe...
q
: 02 sie 2013, 08:59
autor: zacharius
jest prostsza a zarazem pewniejsza opcja - bierze sie 2 rury, w jednej tniemy otwory a z drugiej wycinamy klapki. w ten czas szczelina może być minimalna
: 09 sie 2013, 10:21
autor: Zjowner
Zacharus masz rację, tyle tylko że zależy nam na wykorzystaniu tego co było odcięte. Przy dużych ilościach dochodzą koszty związane z "drugimi rurami" itp.
Oprawca, kłopot polega na tym że powinienem mieć taką frezarkę u siebie żeby nie wozić, już to przerobiłem na waterjecie. Najpierw pewnie zlecę komuś żeby rozeznać jaki można uzyskać efekt.
Potrzebuje frezarkę która będzie obrabiała otwory 400x100, wysokość rury to 110 - 180mm.
Jakiego frezu powiniem szukać? do laminatu znalazlem tylko od 3mm srednicy.
: 12 sie 2013, 09:57
autor: zacharius
no cóż nie wiemy dokładnie co produkujesz stąd sugestie.
do laminatów ja mam od 0.6 - 1 - 1.6 - 2.4 wszystko jest dostępne w sprzedaży. inny myk polega na tym że np 0.6 ma tylko 3mm robocze
: 03 wrz 2013, 09:19
autor: Wektorynka
Hej, przede wszystkim skupiłbym się na dobraniu odpowiedniego frezu. Poza odprowadzaniem ciepła, trudność jest taka, że laminat jest niejednorodnym materiałem, więc szarpania są i przy obróbce ręcznej i CNC (choć przy CNC oczywiście mniejsze). Jednak kluczem moim zdaniem jest dobranie odpowiedniego frezu.
Jeśli robisz to ręcznie, warto pomyśleć o szablonie, który wyeliminuje drgania i będzie prowadził frezarkę oraz będzie powodował cięcie na jednej wysokości frezu (stała odległość frezarki od materiału) Nie wiem tylko jakiej średnicy masz te rury
Jeśli chodzi o laser, to można ciąć bez problemu. Wyłączasz gazy osłonowe (bo nie są potrzebne), zmniejszasz moc. Jednak musiałbyś mieć laser również prowadzony na szablonie lub robocie, bo musisz trzymać materiał w ogniskowej. Możesz uzyskać cięcie o szerokości mniejszej niż 0,4 bez problemów. Ważne tylko testy, by nie zapalić laminatu i osłonić przeciwną ściankę rury.
Waterjet też świetnie sobie radzi ale to już sprawdziłeś.