ABS - jak to jest z tym wtryskiwaniem

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

ABS - jak to jest z tym wtryskiwaniem

#1

Post napisał: Skrzydlaty » 21 mar 2013, 18:27

Jak to jest z wykonywaniem elementów z ABS'u? Konkretnie chodzi mi o to jaka jest trudność z tym całym kształtowaniem. Jak można zauważyć formy wtryskowe są skomplikowanymi elementami, jakieś przewężki, kanały....cuda na patyku. Wiem że aby ukształtować z ABS'u element trzeba ciśnienia żeby tworzywo szybko wpłyneło i nie zastygło oraz wypełniło wszystkie szczeliny. Do tego słyszałem że rozgrzany ABS ma konsystencjie niemal jak "woda". I tutaj pojawia się pytanie - gdybym chciał coś ukształtować z ABS'u - poprostu wlać do jakiejś formy - jest to możliwe? Czy pojawią się "artefakty" wynikające z tego sposobu? A moze wogóle się tego nie uda dokonać? Ktoś na forum straszył że takie rozgrzane tworzywo ma konsystencje zimnej plasteliny. Gdzie tu prawda i jak ten problem wyglada?



Tagi:


grzess
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 41
Rejestracja: 28 gru 2011, 11:14
Lokalizacja: slaskie

#2

Post napisał: grzess » 21 mar 2013, 20:59

Jak woda to raczej nie ale jest rzadki po rozgrzaniu.
Wszystko zależy co chcesz odlać jaki kształt.
Produkujemy elementy ozdobne z ABS tworzywo nie odpowiednio przetwarzane degraduje.

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#3

Post napisał: kwarc » 21 mar 2013, 22:22

skrzydlaty - nie wlejesz do formy rozgrzanego w wiaderku ABSu :) jeśli o to pytasz ? Dokładniej nie otrzymasz w takim procesie żadnego wartościowego produktu .

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#4

Post napisał: maz » 21 mar 2013, 22:32

Formy robi się pod dany element i dane tworzywo. Odlewać tworzywa to można z akrylu i żywic.
Formowanie metodą wtrysku nie jest bardzo skomplikowane, ale są parametry, które trzeba utrzymać aby element wychodził. Np ciśnienie, temperature itp.
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#5

Post napisał: kwarc » 21 mar 2013, 22:39

Ale dodam iż możliwe jest zbudowanie nawet w domowych warunkach prostej wtryskarki do produkcji drobnych detali z tworzyw sztucznych , za czasów PRL-u na takich "wynalazkach " dorabiało sie fortun wielu ludzi w tamtych czasach .


grzess
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 41
Rejestracja: 28 gru 2011, 11:14
Lokalizacja: slaskie

#6

Post napisał: grzess » 21 mar 2013, 22:55

maz pisze:Formy robi się pod dany element i dane tworzywo. Odlewać tworzywa to można z akrylu i żywic.
Formowanie metodą wtrysku nie jest bardzo skomplikowane, ale są parametry, które trzeba utrzymać aby element wychodził. Np ciśnienie, temperature itp.
Tu spierałbym się, że nie jest bardzo skomplikowane. Wszystko generalnie rozchodzi się jaki element produkujemy i wbrew pozorom jest tu dużo parametrów które należy zachować do wykonania poprawnej wypraski. :wink: Pozdrawiam

[ Dodano: 2013-03-21, 22:57 ]
kwarc pisze:Ale dodam iż możliwe jest zbudowanie nawet w domowych warunkach prostej wtryskarki do produkcji drobnych detali z tworzyw sztucznych , za czasów PRL-u na takich "wynalazkach " dorabiało sie fortun wielu ludzi w tamtych czasach .

Wszystko się da... te czasy minęły.

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: ABS - jak to jest z tym wtryskiwaniem

#7

Post napisał: oskaeg » 22 mar 2013, 00:01

Skrzydlaty pisze:Ktoś na forum straszył że takie rozgrzane tworzywo ma konsystencje zimnej plasteliny.
Ja to pisałem i tyczyło się to polipropylenu a nie ABSu, są tworzywa bardziej i mniej płynne, ale żadnego nie da się tak po prostu odlać jak to ma miejsce z żywicą. Niektóre tworzywa można spiekać w aluminiowych formach wsypuje się do nich tworzywo, w formie pyłu piecze się to jak kurczaki na rożnie można to zobaczyć w „How It's Made”


grzess
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 41
Rejestracja: 28 gru 2011, 11:14
Lokalizacja: slaskie

Re: ABS - jak to jest z tym wtryskiwaniem

#8

Post napisał: grzess » 22 mar 2013, 01:17

oskaeg pisze:
Skrzydlaty pisze:Ktoś na forum straszył że takie rozgrzane tworzywo ma konsystencje zimnej plasteliny.
Ja to pisałem i tyczyło się to polipropylenu a nie ABSu, są tworzywa bardziej i mniej płynne, ale żadnego nie da się tak po prostu odlać jak to ma miejsce z żywicą. Niektóre tworzywa można spiekać w aluminiowych formach wsypuje się do nich tworzywo, w formie pyłu piecze się to jak kurczaki na rożnie można to zobaczyć w „How It's Made”

Mi to raczej przypomina konsystencje bardzo ciepłej plasteliny.
Mowa o PP MFR 2

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: ABS - jak to jest z tym wtryskiwaniem

#9

Post napisał: oskaeg » 22 mar 2013, 10:32

Mi to raczej przypomina konsystencje bardzo ciepłej plasteliny.
Mowa o PP MFR 2
Tworzywo pochodzące z układu plastyfikującego będzie miało taką konsystencje, ponieważ część energii pochodzi z energii mechanicznej oraz z tarcia. Inną konsystencje będzie miało tworzywo, które będziemy próbowali plastyfikować np. w garnku na kuchence elektrycznej.

Awatar użytkownika

e-polimery
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:27
Lokalizacja: Bydgoszcz

#10

Post napisał: e-polimery » 22 mar 2013, 10:53

grzess pisze:
maz pisze:Formy robi się pod dany element i dane tworzywo. Odlewać tworzywa to można z akrylu i żywic.
Formowanie metodą wtrysku nie jest bardzo skomplikowane, ale są parametry, które trzeba utrzymać aby element wychodził. Np ciśnienie, temperature itp.
Tu spierałbym się, że nie jest bardzo skomplikowane. Wszystko generalnie rozchodzi się jaki element produkujemy i wbrew pozorom jest tu dużo parametrów które należy zachować do wykonania poprawnej wypraski. :wink: Pozdrawiam

[ Dodano: 2013-03-21, 22:57 ]
kwarc pisze:Ale dodam iż możliwe jest zbudowanie nawet w domowych warunkach prostej wtryskarki do produkcji drobnych detali z tworzyw sztucznych , za czasów PRL-u na takich "wynalazkach " dorabiało sie fortun wielu ludzi w tamtych czasach .

Wszystko się da... te czasy minęły.
Teraz można kupić jakąś starszą używaną wtryskarkę w rozsądnej cenie kilkudziesięciu tys. złotych. Ewentualnie ktoś może spróbować z azjatyckimi maszynami :)
Zapraszam na moje forum dotyczące polimerów i tworzyw polimerowych.

www.e-polimery.pl

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”