....ponownie obróbka plexi (PMMA)

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

....ponownie obróbka plexi (PMMA)

#1

Post napisał: dasza77 » 25 mar 2007, 18:31

Witam wszystkich , którzy nieliby coś do powiedzenia w tym temacie.

Chciałbym na swoim ploterku frezującym cnc wycinać w arkuszach plexi ( grub. 3 - 5 mm)
kształty zamknięte , czyli takie , których obwód jest linią zamkniętą ( po wycięciu wypadają).
Obecnie dysponuję następującymi frezami :

- fi 2mm ,dwupiórowy , pióra dosyć mocno skręcowe, gdy nastawię obroty na maxa ( 300Hz= 18000 obr/min) i dam posuw 500 mm to plexę 3mm przecina dość dobrze , ale krawędź jest matowa, w trakcie cięcia muszę pilnować i co jakiś czas kawałeczkiem drewienka usuwać narastające wióry na frezie ( nieprzerywająć pracy - na obrotach- delikatnie zbliżając drewienko do freza)

- fi 3mm , jednopiórowy, skręt pióra jest luźny ( duży skok) , podobno jest to frez typowy do tworzyw sztucznych, parametry maszyny ustawiam podobnie, tnie lepiej - nie muszę usuwać gromadzących się wiórów , ponieważ wióry nie są ciągłe lecz w kawałkach, jakość krawędzi jest lepsza lecz wiciąż matowa, wadą dla mnie jest za duża średnica freza.

Moje pytania są następujące :

1. Gdzie mógłbym kupić typowy frez do cięcia w plexi (PMMA) o średnicy 2mm lub mniej ?
2. Czym (jakimi frezami) tniecie lub frezujecie (grawerka) w plexi ?
3. Mam specjalne pytanie do PiotrJub : Czy Pańskimi frezami trzpieniowymi (np. prosty 2mm ) można przecinac plexę ? - tak myślę , że jeżeli mają one proste pióra ( nieskrętne) , to może przy frezowaniu nie będą podnosiły(odrywały) plexi od stołu ?
4. Jak mocujecie większe arkusze do stołu ? - zaznaczam , że muszę w arkuszu np. ok. 500 x 700 mm wycinać większą ilość detali o wymiarach np. 50 x 100 mm ? - próbowałem z taśmą dwustronną , ale dochodzi dodatkowy koszt (taśmy) i konieczność uciążliwego usuwania taśmy z plexi ? - obecnie w trakcie prób frezowania przytrzymuję kawałkiem patyka okolice obróbki , a na brzegach materiał trzymają łapy.
5. Jakie są optymalne parametry frezowania plexi frezem np. 2mm ? ( obroty , posuwy)
6. Czym lub jak doprowadzić krawędź po cięciu do stanu gładkości lub przeźroczystości ?
- próbowałem opalarką elektryczną , ale nic z tego - cały detal szybko się nagrzewa mięknie i odkształca się . Podobno można to robić palnikiem gazowym lub metodą chemiczną - pomóżcie ?

Pozdrawiam - Darek



Tagi:

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#2

Post napisał: gaspar » 25 mar 2007, 21:11

1. Gdzie mógłbym kupić typowy frez do cięcia w plexi (PMMA) o średnicy 2mm lub mniej ?
Zadzwoń do infoteca w poznaniu (www.frezy.com) napewno coś doradzą, ja u nich zamawiam i jak narazie jest dobrze :)
dasza77 pisze:2. Czym (jakimi frezami) tniecie lub frezujecie (grawerka) w plexi ?
LG 180-10 fi 3mm palcowy jednopiórowy. Ważne aby to była plexi typu GS, czyli wylewana.
Obroty ja ustawiam na 17.000 i prędkość w granicach 1000mm/min.
Graweruję frezem o kącie odpowiednim dla tworzyw sztucznych od Piotrjub.
dasza77 pisze:Jak mocujecie większe arkusze do stołu ? -
Ja przy wycinaniu na wylot zawsze podklejam arkusze folią dwustronną do położonego na stole dodatkowego blatu (aby nie zniszczyć blatu właściwego), bez stołu próżniowego to raczej zapomnij o innej możliwości.. Taśma wcale ciężko nie schodzi, trzeba umieć ją ściągać a nie zostawi śladu, droga też nie jest. Pozatym jak nie przykleisz to może być taka sytuacja, że np element wycięty Ci poderwie do góry i złamie frez za 116zł (odczułem to na własnej kieszeni po jakis 10 min pracy :/)

Polerowanie i czyszczenie płyt plexi:
Cięte krawędzie oraz tępe powierzchnie mogą być polerowane na wysoki połysk przy użyciu odpowiednich tarcz polerskich oraz wosków.
Szkło akrylowe PMMA może być czyszczone letnią wodą przy użyciu domowych detergentów oraz płynów do zmywania.
Aby nie rysować powierzchni środki czyszczące nie powinny zawierać substancji ściernych i rozpuszczalników.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#3

Post napisał: dasza77 » 25 mar 2007, 22:07

Gdyby kolega mi podpowiedział jak nazywa się ta folia dwustronna ( jaki typ i gdzie kupić), która tak łatwo daje się usuwać.
Ja próbowałem taśmą dwustronną ze szpulki , to później więcej czasu straciłem na jej usuwanie , jak maszyna to frezowała.

Chciałbym się dowiedziec , jak można szybko wybłyszczyć krawędzie po przecięciu .
Polerowanie prawdopodobnie nie wchodzi w grę bo jest to proces długotrwały i ciężko jest wypolerować kształty zaokrąglone i nieregularne.
Słyszałem , że szybki sposób , może nie na wypolerowanie ale na wybłyszczenie to opalanie - ale czym ?

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#4

Post napisał: gaspar » 25 mar 2007, 23:04

dasza77 pisze:podpowiedział jak nazywa się ta folia dwustronna
Przez pomyłkę napisałem folia, a miałem na myśli taśmę dwustronną najwyklejszą dostępną w sprzedaży. Nie mam problemu z jej usuwaniem, schodzi łatwo pod warunkiem że nie jest wilgotna. (tak się wprawiłem w jej ściąganie, że praktycznie nie zostawia mi kleju na plexi)

Tak przy okazji to niektóre firmy sprzedające akcesoria grawerskie jak np AP-CENTRUM, posiadają w swojej ofercie specjalną matę do mocowania laminatów do grawerowania. Mata ta napewno nie nada się do wycinania w plexi, gdyż szybko zostanie uszkodzona a jest droga, ale jeśli nadaje się do zaczepiania laminatów to i z plexi nie powinno być problemu.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#5

Post napisał: numerek » 25 mar 2007, 23:41

do polerowania możesz użyc chlorek metylenu
on rozpuszcza plexi pod warunkiem że jest to faktycznie pleksi czyli
" polimetakrylan akrylu " inne tworzywa sprzedawane pod nazwą "pleksi mogą się zachować dziwnie
butelka nie kosztuje duzo jakieś 20 zł/L
smaruje się to kawalkiem szmatki CZYSTEJ !!! i po chwili powierzchnia jest rozpuszczona i pozostawienie tego do wyschnięcia powoduje krystalizację

ale pamiętaj robisz to na własną odpowiedzialnośc -ja robiłem i mi wychodziło ładnie........... :)


Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#6

Post napisał: dasza77 » 25 mar 2007, 23:53

Dziękuję za odpowiedzi i poświęcony czas.

Gdzie można kupić ten preparat ?


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#7

Post napisał: numerek » 25 mar 2007, 23:54

ja kupowałem w chemicznym ale gdzie to już nie pamiętam bo to było kilka lat temu


Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#8

Post napisał: dasza77 » 25 mar 2007, 23:54

Jeszcze jedno pytanie :
Czy plexi i PMMA - to jest to samo ?


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#9

Post napisał: numerek » 26 mar 2007, 00:15

dasza77 pisze:Jeszcze jedno pytanie :
Czy plexi i PMMA - to jest to samo ?
no i tu może być problem bo niektórzy producenci jako PMMA oznaczają polimetakrylan metylu
a z kolei BASF wlasciciel marki plexi podaje że to polimetakrylan akrylu
nie wiem do końca jak to jest
ja mam dostawcę ktory sprowadza plexi z austri jest to polimetakrylan akrylu - i z tym nie miałem problemu

nie wiem czy nie jest to wybieg innych producentów że podają że to metylu a nie akrylu -(całkiem prawdopodobne) żeby nie płacić oplat licencyjnych
jeśli jest to ten sam skład to jest to plexi ale jeśli różni się jakimś pierwiastkiem to już zaczynają się schody


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#10

Post napisał: Leoo » 26 mar 2007, 09:40

O ile się nie mylę, to kwas octowy rozpuszcza szkło organiczne.
Jeśli chodzi o frez, w zależności od tego ile masz cięcia jeśli dużo - tniemy spiekiem, jeśli mało narzędzie robimy ze stali szybkotnącej. Bierzemy wiertło do metalu (najlepiej złamane) i za pomocą szlifierki kształtujemy końcówkę. Oczywiście pozbywamy się spirali wiertła. Jak dokładnie to zrobić - znajdziesz w sieci. Jak Ci się nie uda to zamieszczę link.
Z treści opisu nie wygląda to zbyt zachęcająco ale osobiście mocno się zdziwiłem, że takie "nic" potrafi ciąć i to całkiem nieźle, nie wspomnę o cenie.
Wracając do krawędzi - jeśli zawiodą wszystkie sztuczki pozostaje stara, wypróbowana metoda czyli polerowanie zwykłą pastą do zębów, efekt gwarantowany.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”