Strona 1 z 1

Szlifowanie kompozytów pytanie ...??

: 20 cze 2012, 22:29
autor: romannnn
Witam mam następujący problem otóż nie wiem jak uzasadnić następujące zjawisko dotyczące szlifowania płaszczyzn, a tylko odpowiednie uzasadnienie pozwoli mi na zaliczenie pracy dyplomowej. Przeprowadzałem doświadczenie szlifowania 5 próbek materiałów na szlifierce do płaszczyzn:
- dwie próbki kompozytowe - materiały w postaci płyt o osnowie poliuretanowej wzmacniany dyspersyjnie,
- próbka kompozytowa - o osnowie poliuretanowej wzmacniany aluminium w postaci fazy dyspersyjnie rozproszonej
- jedna próbka z PMMA
- oraz jedna próbka z aluminium
Wszystkie próbki szlifowane były trzema ściernicami 99A 24K8 VT-43, 99A 46K8 VT-43, 99A 80K8 VT-43 przy różnych prędkościach 15 25 35 m/s. Mierzone były następnie parametry chropowatości Ra, Rmax, Rzd, Pt, Rt. Problem jest następujący- dlaczego kompozyt o osnowie poliuretanowej wzmacniany aluminium po szlifowaniu ma najgorsze parametry chropowatości praktycznie w porównaniu do pozostałych czterech materiałów wszystkie parametry są przy nim średnio czterokrotnie większe, dlaczego ten materiał szlifuje się gorzej niż pozostałem jakie czynniki miały na to wpływ ? Proszę o pomoc będę bardzo wdzięczny!!!!!!

: 21 cze 2012, 10:30
autor: Leoo
Uważam, że problem leży w zawartości aluminium. Stosunkowo niska temperatura topnienia powoduje, że przykleja się ono do powierzchni ściernicy. Poliuretan ma zapewne niższą temperaturę topnienia, więc gorące jeszcze drobiny aluminium ze ściernicy wyrywają głębokie bruzdy.

: 21 cze 2012, 12:11
autor: hornet20
Sprawa prosta jak banan... szlifuje zglady metalograficvzne od kilku lat, jak chcesz miec wiorka gladko z wypenieniem (zywica) zawsze dobiera sie takie wypelniacze aby ich twardosc byla porownywalna z wiorkami (w twoim przypadku aluminium).
Druga rzecz: stosujes jakies chlodzenie i smarowanie ?? Popatrz na srodki scierne i polerujace firmy STRUERS, popatrz ile maja parametrow i juz zrozumiesz mniej wiecej w czym problem.
Jak masz mozliwosc sterownia parametrami, to taki kompozyt: mniejszy nacisk, chlodzenie i wieksza predkosc liniowa :)
powodzenia

: 21 cze 2012, 13:12
autor: romannnn
Witam dziekuję bardzo za odpowiedz w temacie Szlifowanie kompozytów pytanie ...?? Jako ciecz smarujaca uzywany był Emulgol ES o stężeniu 12,5%. Napisał Pan
"Sprawa prosta jak banan... szlifuje zglady metalograficvzne od kilku lat, jak chcesz miec wiorka gladko z wypenieniem (zywica) zawsze dobiera sie takie wypelniacze aby ich twardosc byla porownywalna z wiorkami (w twoim przypadku aluminium).
Druga rzecz: stosujes jakies chlodzenie i smarowanie ?? Popatrz na srodki scierne i polerujace firmy STRUERS, popatrz ile maja parametrow i juz zrozumiesz mniej wiecej w czym problem.
Jak masz mozliwosc sterownia parametrami, to taki kompozyt: mniejszy nacisk, chlodzenie i wieksza predkosc liniowa
powodzenia."

Czyli czy takie uzasadnienie dlaczego materiał z aluminium gorsze parametry chropowatości jest odpowiednia: Wpływ na niskie parametry chropowatości mogły mieć wzmocnienia kompozytu aluminium w postaci fazy dyspersyjnie rozproszonej,oraz niskiej temperatury topnienia aluminium co przekłada się na ciągliwość włókien osnowy materiału. Może to prowadzić do zapychania sie porów ściernicy. Materiał znajdujący się w porach następnie rozpuszcza cząstki poliuretanu powodując głębokie bruzdy i wyrwania w materiale szlifowanym - gorsze parametry chropowatości. Innym powodem tak niskich parametrów jest również inna twardość materiału osnowy poliuretanowej i wypełniacza w postaci aluminium. Trochę bez składni ale czy to może być istota problemu. Bardzo proszę o ocenę Pozdrawam!!!!!