termoformowanie prozniowe

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
plona123
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 17 paź 2010, 22:28
Lokalizacja: wien

termoformowanie prozniowe

#1

Post napisał: plona123 » 19 mar 2012, 22:05

witam
mam problem z odformowaniem szyb do modelu aut w skali 1/43

odlalem z silikonu forme szybki ktora byla zrobiona z plastiku


po uzyskaniu formy z silikonu wlalem tam zywice odlewnicza taka jak sie odlewa modele

http://allegro.pl/zywica-odlewnicza-fc- ... 40936.html

tak uzyskalem forme do odformowania polozenia na niej foli i od spodu oddessania powietrza

w czym mam problem

powierzchnia nie jest idealna w jednym miejscu wychodzi matowa w innym bable a w innym jest idealna

nie wiem od czego to zalezy

probowalem z idealna gladzia polerowana z matowa itd

z rozna zywica bo ta co podalem zaczela puchnac ...pod wplywem ciepla
juz nie mam pomuslu i dlatego pytam dalej
moze cos pomozecie

uzywam takiego sprzetu http://polydent.pl/sklep/showitem.php?id=644
a folia jest grubosci 0,5 mm i 1 mm



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: Piotr Rakowski » 20 mar 2012, 00:33

Możesz mieć problem z samym materiałem (folią). Jeśli to jest poliwęglan, to sam pamiętam, że przed formowaniem musiał być suszony w piecu i to przez co najmniej 2 godziny, a następnie od razu formowany. Polecam Axpet - bardzo dobry i łatwy w formowaniu materiał. Robiłem z niego kiedyś przezroczyste nadwozia do modeli RC w skali 1:10.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
plona123
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 17 paź 2010, 22:28
Lokalizacja: wien

#3

Post napisał: plona123 » 20 mar 2012, 10:24

gdzie moge kupic Axpet?

moze material z ktorego forme robie jest po prostu zly zle odbiera cieplo?

ale czym go zastapic...

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 20 mar 2012, 10:28

Żywica do form jest OK - tyle, że trzeba było dodać do niej pyłu aluminiowego. Ale jeśli nie robisz nie wiadomo jakiej produkcji, to nawet formy z MDFu się nadają. Ja robiłem formy z gipsu dentystycznego. Axpet - kupujesz w Tupeksie (Tuplex).
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
plona123
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 17 paź 2010, 22:28
Lokalizacja: wien

#5

Post napisał: plona123 » 20 mar 2012, 10:32

uzywalem PET- g folia (politereftalan etylenu)

[ Dodano: 2012-03-20, 11:35 ]
no bede robil wiecej niz jedna sztuke

pyl aluminiowy tak samo mam
i sprobuje z nim odlac

ale jeden problem axpet wystepuje od 0,8mm z tego co widzialem

a mi potrzebne 0,5mm


moge uzycz czegos innego do robienia tych szybek

[ Dodano: 2012-03-21, 20:55 ]
a wszystko wychodzi nie stety takObrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 2012-03-22, 23:33 ]
powie mi ktos co robie zle ?

czemu mi takie plamy wychodza?

[ Dodano: 2012-03-25, 22:04 ]
nikt mi nie powie co sie z tym dzieje i czemu tak to wychodzi ? :???:


hornet20
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 116
Rejestracja: 21 kwie 2007, 19:18
Lokalizacja: Krakow

#6

Post napisał: hornet20 » 19 cze 2012, 14:47

Hehe.. troszke za duzo chcesz wycisnac z tej malej formierki. Co do Twoich wad, trzeba by to dokladnie organoleptycznie zbadac, ale skoro mowisz o tym ze nie ma powtarzalnych bledow to pewnie trzeba siegnac do korzeni metody formowania...

Mialem kiedys podobne problemy, domyslam sie ze twoja formierka daje bardzo male podcisnienie, przez co musisz przegrzewac folie... a to jest niestety blad. Blad ktory mozesz obejsc jesli chodzi o protetyke, ale do szybek, owiewek i innych tego typu wytloczek powinienes miec durze podcisnienie (najlepiej z butla buforującą) i nizsza temperature folii. Butla po to aby sam proces tloczenia byl wykonany w ulamku sekundy.
Przykladowo, ja mam waz do pompy rotacyjnej malej srednicy, wiec manometr na butli nigdy nie schodzi ponizej 0,1atm cisnienia bezwzglednego. Na butli 60l przy folii 30x30cm podczas tloczenia przy samym juz odessaniu powietrza z "namiotu" jaki tworzy sie na kopycie po nalozeniu goracej folii, manometr na butli wskazywal 0,5-0,7atm... i stad pojawialy sie czasem bable i zakladki, poniewaz aby dotloczyc folie podcisnieniem 0,3atm musialem ja mocniej podgrzac.
Obecnie mam ponad 150l, przykladowo przy stole 40x50cm po odessaniu "namiotu" manomater wskazuje 0,25-0,3atm, czyli sila z jaka dociskany jest 1cm kwadratowy folii jest okolo dwa razy wieksza niz w poprzednim przypadku.
Ponizej masz moje wytloczki, wielkosci piesci, folia 1mm

Obrazek

Jest jeszcze jedna sprawa, folia im ciensza tym bardziej odwzorowuje ksztalty. Na axpecie 0,5mm nawet pylek kurzu bedzie widoczny, wiec starannie wyodkurzaj caly stolik w maszynie, aby podczas tloczenia nie lataly ci drobinki nad stolem.
Na poczatek sugeruje zabawe z latwiejsza jakas folia, ponizej masz ABS 1,5mm z faktura... wszytkie bledy gina, jak tylko rownomiernie nagrzeje sie folie, wychodzi 100/100 :)

Obrazek

ps. Matowienie folii moze faktycznie miec zwiazek z wilgocia, koenicznie wysusz material przed tloczeniem. Skoro potrzebujesz same szyby, ponawiercaj otworki np fi1, dookola szyby, na wylot i podkladaj cos pod kopyto, zeby stół mogł spokojnie odessac powietrze przez te otwory. Moze to wystarczyc do wyeliminowania babli :)

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Post napisał: Piotr Rakowski » 19 cze 2012, 18:03

Pokaż te swoje formy w zbliżeniu, ale dokładnym.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”