Strona 1 z 1

jak obliczyć potrzebną siłę do zamknięcia formy?

: 20 sty 2012, 07:30
autor: MBK
ponieważ formy wtryskowe na tworzywo nie są moim konikiem, proszę o pomoc:
ktoś kiedyś podawał mi optymalne warunki dla projektowania formy na daną wtryskarkę.
chodziło o potrzebny nacisk na cm2 powierzchni zamknięcia formy.
z racji przekaz był ustny, a moja pamięć ulotna, czy może ktoś podpowiedzieć, jak oblicza się tą siłę?

: 20 sty 2012, 07:56
autor: zibi
Siła zwarcia musi utrzymać zamkniętą formę podczas wtrysku. Znając parametry wtrysku obliczysz siłę zwarcia. Naciski powierzchniowe są zależne od rodzaju materiału formy. Dla miękkich form projektuje się twarde wkładki - zderzaki na podziale stempla i matrycy aby materiał nie uklepywał się.

: 21 sty 2012, 11:20
autor: podrzeźbi
Zależy to też od możliwości wtryskarki - max siła docisku stempla do matrycy oraz od jakości, równoległości schodzących się płaszczyzn formy, tworzących płaszczyznę podziału. Koszmarem operatora wtryskarki jest gratowanie wypływek. Mogłoby ich nie być w ogóle. Właśnie poprzez większą siłę zwarcia można je ograniczać. Można to obliczać uwzględniając ciśnienie jakie daje agregat tzn. ślimacznica. .

: 12 lut 2012, 21:02
autor: GeneralTHC
Takiej siły przeważnie się nie oblicza.Operatorzy wtryskarek dobieraja siłę nacisku metodą prób i błędów.Chodzi tu głównie oto aby po zamknięciu formy i wykonaniu wtrysku materiał plastyczny nie wypłynął poza gniazdo formujące.Obecnie przy produkcji liczy się czas.

: 10 mar 2012, 22:32
autor: servee
GeneralTHC pisze:Takiej siły przeważnie się nie oblicza
Jak to się nie oblicza? To jest jedna z pierwszych rzeczy, którą robię przed przystąpieniem do projektowania formy. Dzięki niej w przybliżeniu mogę określić wtryskarkę, na jakiej może pracować forma.
Możesz posłużyć się np. wzorem, który podaje H. Zawistowski w swojej książce "Ustawianie procesu wtrysku".

Fz=(A*pf)/(0,8*100) [kN], gdzie:

A - rzut powierzchni wyprasek [cm²],
pf - ciśnienie tworzywa w formie podczas wtrysku [bar],
dla uproszczenia można przyjąć, że:
PS, SB, SAN, CA, CAB, PE, PP, PCVm - 250÷400 [bar],
ABS, PC, PES, PSO, PA, POM, PBT, PCVtw - 500÷800 [bar]

Niestety uproszczenie, które Ci podałem obarczone jest błędem, czasami znacznym z uwagi na duży zakres ciśnień. Książka ta podaje również wykres dzięki któremu można określić ciśnienie z większą dokładnością, ale również posługując się nim może się okazać, że w rzeczywistości min. siła będzie się różnić od wyliczonej. Nie mniej jednak wyliczając ją na podstawie powyższego wzoru można dowiedzieć się jakiej mniej więcej siły należy się spodziewać.