Strona 1 z 1

Terrmoformowanie - głębokie wytłoczki - problem

: 17 paź 2011, 22:53
autor: hornet20
Witam madrych tego swiata :)
Kolejny raz chcialem prosic o porade. Kiedys jakies plytkie gadgety modelarskie tloczylem przy uzyciu odkurzacza, przyszla kolei na owiewki silnika tzw. "mordki" i jest klapa...
Zmontowalem maszynke:
-butla 40l
-pompa prozniowa ok 10m3/h
-stolik 380x400 otwory fi1 w siatce 10x10mm

Mniej wiecej chodzi o podobna wytloczke:
Obrazek
Oczywiscie mordka tloczona jest na kopycie - pozytywie

Moja ramka ma rozmiar 280x280, wytloczka mniej wiecej 100x120 wysokosc 160mm, probowalem juz roznych tworzyw:
-chips 1mm czarny
-vivak 1mm przezroczysty
Za kazdym razem robia sie zakladki (zapraski) wzdlóż narozy wytloczki (folia schodzi sie ze soba, zamiast przylganc do kopyta).
Przyznam ze z chipsu doszedlem prawie do kompletnego zaniku zakladek,ale niestety przy tak glebokim tloczeniu material robi sie strasznie kruchy i peka podczas sciagania z kopyta.

Proces prowadzilem juz przy roznych czasach nagrzewania, przy powolnym naciaganiu jak i otwieraniu odrazu zaworu na max i wytlczeniu w ulamku sekundy. Gdzie tkwi blad?? Za cienka folia, za wysoka temp, za niska temp ?? Jestem przekonany ze nie jest to zwiazane z rozmiarem ramki, bo przy probie wytloczenia polwe mniejszego elemntu dzieje sie dokladnie to samo. A moze zrobic kopyto bedace negatywem, takim ze podczas tloczenia folia bedzie wciagana do srodka??

: 17 paź 2011, 23:14
autor: Piotr Rakowski
Spróbuj Axpet. Ja robiłem z niego budy do samochodów R/C tłoczone nawet na 120 mm wysokości. Wychodziły rewelacyjnie! Do tego Axpet genialnie maluje się lakierami nitro.

: 18 paź 2011, 09:25
autor: hornet20
No wlasniemialem kawalek axpetu i probowalem juz,tylko odkurzaczem... tezklapa, pozatym axpet mi sie zadymia jakgogrzalem,chyba ze za bardzo,nie mialem jakpo probowac z dwoma formatkami do ramki.
A powiedz mi,jakiej grubosci tworzywo uzywales do karoserii ??

Re: Terrmoformowanie - głębokie wytłoczki - problem

: 18 paź 2011, 13:01
autor: MxM
hornet20 pisze: A moze zrobic kopyto bedace negatywem, takim ze podczas tloczenia folia bedzie wciagana do srodka??
No i bedzie po problemie.

Jest gdzies wzor na stosunek wysokosci formy pozytywowej do jej rozmiarów przy ktorych wychodzi dobrze i raczej ten stosunek przekroczyles, forma negatywowa zalatwi sprawe dla dowolnego materialu.

: 18 paź 2011, 14:05
autor: hornet20
niby tak, tylko to nie jest rozwiazanie problemu. Kiedys przyjdzie mi jednak koniecznosc wytloczyc na pozytywie i bedzie problem.

: 20 paź 2011, 08:34
autor: Piotr Rakowski
Do karoserii szło jakieś cienkie - na pewno poniżej 1 mm (0.5 - 0,7 nie więcej).

: 21 paź 2011, 15:56
autor: hornet20
Dziala jak trzeba,poradzilem.
Choc dla potomnych napisze ze bardzo pomocne jest podniesienie ramki nad stol,u mnie 25mm, mniej wiecej chodzi o to aby folia po tloczeniu przyjela ksztalt kuwetki z wytloczka na srodku, a nie jak u mnie wczesniej plaskiego placka z wytloczka na srodku.
Druga sprawa to kontrola temperatury, przegrzanie folii skutkuje sklonnoscia do robienia sie zakladek, jak sprzyjajacy do tego jest rowniez kształt kopyta to czasem 2-3*C w dol lub w gore moze zawazyc na pomyslnym przebiegu procesu.
Pozatym ustawienie kopyta wzg ramki tez potrafi pomoc, ale to juz chyba nie ma regoly bo w zaleznosci na jakim kopycie klepalem, to albo trzeba krawedz gdzie robia sie zakladki przyblizyc luboddalic do krawedzi ramki.

Wydaje mi sie jednak ze 0,7 lub 0,5mm to za cienka folia do glebokich wytloczek. Po wytloczeniu moja maska formowana z folii 1mm ma grubosc ok 0,5mm, niestety az tak pocienia sie material przy zastosowanej przeze mnie geometrii ramki i kopyta. Dlatego z 0,7 zostalo by 0,35mm, a to juz bylaby reklamowkaa nie wytloczka.