Jakie tworzywo na obudowę urządzenia.

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
FDSA
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 678
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:38
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Jakie tworzywo na obudowę urządzenia.

#1

Post napisał: FDSA » 12 lip 2011, 12:49

Mam do zbudowania śmiesznie brzmiące urządzenie do liczenia kulek :)

Prototyp kilka lat temu powstał z pleksy klejonej szlifowana i potem malowanej. Nie było to piekne urządzenie bo lakier z pleksy z czasem zaczął obłazić przy mechanicznych obtarciach jak i jak to pleksa tu sobie pękła tam od szczypała. Teraz mam możliwość obróbki cnc więc mogę sobie wszystko powycinać poskręcać itd. Stąd pytanie:

Jakie tworzywo będzie się nadawało na zbudowanie urządzenia spełaniając warunki:

-dostępność płyt 5-6 i 2-3 mm
-Wytrzymałe i jak najsztywniejsze jednak nie tak kruche jak pleksa (powinno wytrzymać skręcenie śrubami bez pajączka wokół łebka śruby)
-Byłoby fajnie jakby powierzchnia miała jakąś fakturę żeby nie było widać od razu każdego zadrapania jak na szklistej powierzchni pleksy. Coś w stylu powierzchni płyt pienionego PCV

Poniżej fotka prototypu który zbudowałem kiedyś tam. Budowane teraz urządzenia ogólnie będzie bardzo podobne. Proszę o jakieś opinie.

Pozdrawiam
FDSA


Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#2

Post napisał: syntetyczny » 12 lip 2011, 13:00

Może dibod? Taki kompozyt aluminiowy. Można kupić w różnych kolorach i aby było trwałe to polakierować. Stosują to w reklamach i jest wytrzymałe na warunki atmosferyczne. O ile kolega nie będzie tym rzucał, to powinno wyglądać estetycznie.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

Autor tematu
FDSA
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 678
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:38
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

#3

Post napisał: FDSA » 12 lip 2011, 13:05

Zastanawiałem się nad tym. Problem jaki zauważam to to że na łączeniach nawet po pomalowaniu będzie widać wielowarstwowość materiału. Nie ukrywam też że przy możliwościach obróbczych CNC (dokładności pasowania elementów itd) wolałbym nie malować całości. Tam gdzie klejenie to na kołkach na styk a tam gdzie śrubki to śrubki w zafazowanych otworach. Lakier ma tą wadę że się ściera. Maszyna "żyje własnym życiem" (trochę mechaniki - np bęben który się obraca) i lakier się ściera stąd niechęć do malowania.

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#4

Post napisał: syntetyczny » 12 lip 2011, 13:51

No to wtedy dibond bezbarwny po prostu aluminium. I jeszcze widziałem dibond co był po prostu z jakiegoś tworzywa. W sensie, że nie miał warstwy aluminiowej. Też różnych kolorów.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


rolandgda
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 09 lut 2010, 10:43
Lokalizacja: Gdańsk

#5

Post napisał: rolandgda » 12 lip 2011, 14:06

Myślę, że twoje oczekiwania spełnią płyty z ABS. Są w różnych kolorach i fakturach.
Możesz też użyć do twojego zlecenia płyt z twardego PVC.


Nerfin
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 38
Rejestracja: 12 lip 2011, 12:05
Lokalizacja: Wch

#6

Post napisał: Nerfin » 12 lip 2011, 14:08

Czy może to być materiał nieprzezroczysty ? Bądź drewnopodobny?

Awatar użytkownika

Autor tematu
FDSA
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 678
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:38
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

#7

Post napisał: FDSA » 12 lip 2011, 14:50

Drewnopodobny to średnio.. musi być to jakiś "plastik". Przeźroczysty na pewno nie... najlepiej czarny choć nie koniecznie. Powinien się tez dobrze kleić bo jakby nie było jakoś muszę sobie zrobić ten beben wiec pewnie pokleję kilkanaście warstw i wytoczę go.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”