Strona 1 z 1

'łożysko' z jedną kulką i prowadnicą z PE

: 30 sty 2011, 09:45
autor: Pawlek
Witam,

Chciałbym zrobić 'kółka' do głośnika, tak żeby stykał się z podłogą w jak najmniejszym punkcie i ładnie wyglądał czyli bez kółek jak w wózku w supermarkecie.

Pomysł jest taki. Element z jakiegoś śliskiego tworzywa np PE1000 z wgłębieniem na kulkę, takie 4 elementy przymocowane od spodu do głośnika i postawione na kulkach.

Podpowiedzcie proszę, czy taki pomysł ma szansę działać, rozumiem, że im większa powierzchnia styku kulki z plastikiem tym mniejsze tarcie, czyli większa szansa, że kulka będzie się kręcić, a nie szorować po podłodze.

Jedyne kulki które znalazłem do kupienie w detalu, na allegro, to kulki 10mm do procy :/ także tolerancja słaba, a poza tym chciałbym mieć je z nierdzewki. Czy znacie może jakieś inne źródło takich kulek.

Czy są potrzebne faktycznie bardzo dokładne kulki i bardzo dokładna 'wnęka' w PE, czy może PE jest na tyle plastyczny, że "wybaczy" niedokładności. Proszę podpowiedzcie jakie tolerancje powinienem założyć.

Rysunek koncepcyjny tego wynalazku ;)
Obrazek

Pozdrawiam,
Paweł

: 30 sty 2011, 12:59
autor: grg12
Hallo

"Chciałbym zrobić 'kółka' do głośnika, tak żeby stykał się z podłogą w jak najmniejszym punkcie i ładnie wyglądał czyli bez kółek jak w wózku w supermarkecie. "

Krótko mówiąc chcesz zbudować niszczarkę do podłóg? Mała powierzchnia styku = duże ciśnienie, duże ciśnienie = wgniecenia. Może na czymś twardym (płytki, beton) będzie to jako tako działać ale na parkiecie zostawi piękne koleiny a i opory toczenia będą duże.
Jeśli mimo wszytko nie zamierzasz rezygnować - poszukaj kulek w dziale "łożyska" (nie wiem jak allegro ale na ebayu widziałem). Co do powierzchni styku z łożyskiem - teoretycznie siła tarcia nie zależy od powierzchni styku (siła tarcia = nacisk * współczynnik tarcia) - w praktyce, właściwości materiału zmieniają się pod wpływem ciśnienia. Słyszałem że wsp. tarcia teflonu maleje wraz z ciśnieniem co by sugerowało że łożysko będzie tym lepiej działało im mniejsza powierzchnia styku - oczywiście nie należy przesadzać.

Pozdrawiam
Grzesiek

: 30 sty 2011, 13:38
autor: Pawlek
Masz rację z tą niszczarką do podłóg, faktycznie może to niszczyć podłogę.

A co do tarcia kulki o 'gniazdo' to masz rację siła tarcia = siła nacisku * wsp. tarcia, a pole powierzchni styku nie ma znaczenia, tak chyba jest (?). Ale tak jak napisałeś w większości przypadków i w przypadku PE wsp tarcia rośnie wraz ze wzrostem ciśnienia, a ciśnienie już zależy od pola powierzchni, na którą działa siłą.

Tak czy inaczej chciałbym zbudować prototyp a do tego potrzebuję odpowiedniego rysunku technicznego. Dlatego jeśli miałbyś jakieś uwagi dot. spasowania i tolerancji dla takiego połączenia, to przeczytam z zainteresowaniem.
Pawel

: 30 sty 2011, 17:12
autor: Mrozik
Google>>>caster ball

: 30 sty 2011, 20:34
autor: BYDGOST
Jeśli tak kulka będzie tak ułożyskowana jak caster ball, co podpowiada kol. Mrozik to ma szansę działać.