Prośba o rade w sprawie żywicy fenolowej

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
adib5
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 21
Rejestracja: 05 lut 2010, 22:59
Lokalizacja: Radom

#11

Post napisał: adib5 » 21 paź 2010, 20:51

Oczywiście zgadzam się ze wytrzymałość zależy od producenta i danego modelu... celna uwaga... być może epoksydowe tez mogą mieć podobne właściwości mechaniczne. Skupiłem się jednak na fenolowych bo wiem, ze jeden rodzaj tego typu żywicy charakteryzuje się prędkością dźwięku 3400 m/s ...to właśnie to czego potrzebuje;>

Co do tej stronki zakładów chemicznych w nowej Sarzynie to muszę przyznać ze jest świetna. Dopiero zacząłem ja przeglądać, ale już teraz muszę podziękować za jej zasugerowanie... naprawdę jest tam duża porcja użytecznych informacji:)

A jeszcze jedno pytanie trochę z innej beczki... tym razem odnośnie żywic epoksydowych... Czasem na niektórych jej rodzajach w sposobie przygotowania napisane jest żeby wygrzewać żywicę przez pierwsze 2 godziny w niskiej temp. około 100 stopniach, a potem jeszcze przez 24 godziny w wyższej np. w 260 stopniach. Wie ktoś może czemu stosuje się taki zabieg?? Ja zawsze stosowałem tylko ta pierwsza cześć związana z niska temperatura ze względu na możliwości techniczne jakimi dysponuje. Próbowałem użyć wyższej temperatury, ale niestety wydziela się przy tym bardzo nieprzyjemny być może nawet rakotwórczy zapach, a nie dysponuje dobrym systemem wentylacji:/ ...także dałem sobie spokój. Stosowałem wiec tylko niższa temp i "na oko" żywica wygląda dosyć porządnie... czy uważacie, ze można oczekiwać, ze substancja ta zyska znacznie na wytrzymałości po takiej 24 godzinnej wysokotemperaturowej obróbce? Wiem ze to wszystko znowu zależy od producenta i typu żywicy, ale może ktoś zetknął się z takim przypadkiem... dodam ze moja żywica to Abocast/Abocure;>

PS: Wiem, ze może wydawać się, ze moje badania naukowe brzmią mało profesjonalne... wchodzi gość na forum mówi, ze chce robić badania, a nie ma pojęcia o żywicach;P tak to prawda:) ale jestem fizykiem, a nie chemikiem i szczerze mówiąc nie interesuje mnie chemiczna otoczka związana z żywicami... choć wiem, ze muszę chociaż trochę się z nią zapoznać... ja w każdym razie szukam tylko materiału do zrobienia pewnego fantomu i dopiero potem chce na tym fantomie robić badania... fizyczne a nie chemiczne;>



Tagi:


WITT
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2009, 08:16
Lokalizacja: lublin

#12

Post napisał: WITT » 22 paź 2010, 06:42

wit wit-a

dla epoksydy temp. 260 C to bardzo dużo temp. 100 C to sporo. Zaznaczam ze tak jest ogólnie i mówię tu o żywicach które się utwardza w 20C Sa też takie które się utwardza w wysokich temp rzędu do 200C ale o 260 jeszcze nie słyszałem.


Zastanawia mnie jaki to dla ciebie jest rakotwórczy zapach?
Pary powstające podczas utwardzania są szkodliwe napewno część tych substancji są podejrzane o działanie rakotwórcze.

Powiedz mi co to oznacza
Skupiłem się jednak na fenolowych bo wiem, ze jeden rodzaj tego typu żywicy charakteryzuje się prędkością dźwięku 3400 m/s ...to właśnie to czego potrzebuje;>

pozdrawiam
wit


Autor tematu
adib5
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 21
Rejestracja: 05 lut 2010, 22:59
Lokalizacja: Radom

#13

Post napisał: adib5 » 22 paź 2010, 17:29

Co do zapachu... to może źle się wyraziłem. Zapach to po prostu zapach i tyle, ale dzięki temu ze jest, wiemy ze jakaś substancja unosi się w powietrzu. Wiem, ze o wiele bardziej niebezpieczna byłaby substancja bezwonna, a mimo to unosząca się w powietrzu i skzodliwa. Wtedy nie zdawalibyśmy sobie sprawy ze ja wdychamy... W moim przypadku zapach jednak jest, a wiem ze z reguły (jeśli nie zawsze) żywice epoksydowe wydzielają substancje rakotwórcze. Dobrze jest tego nie wdychać za dużo;>

A co do tej prędkości to mam na myśli, ze dźwięk rozchodzi się w tego typu żywicy z prędkością 3400m/s. Dla porównania w epoksydach z jakimi miałem do czynienia było to mniej więcej 2700m/s. Zeby być bardziej jasnym dodam, ze prędkość ta zależy od właściwości mechanicznych próbki. W uproszczeniu od modułu Younga i gęstości... z tym ze proporcjonalnie do modułu Younga, a odwrotnie proporcjonalnie do gęstości. Idealna byłaby wiec żywica o dużej sprężystości i malej gęstości;>

pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”