Prośba o rade w sprawie żywicy fenolowej

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
adib5
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 21
Rejestracja: 05 lut 2010, 22:59
Lokalizacja: Radom

Prośba o rade w sprawie żywicy fenolowej

#1

Post napisał: adib5 » 20 paź 2010, 20:39

Witam forumowiczów:)

Ciekaw jestem czy ktoś mnie pamięta;> Ostatnio pytałem tutaj na forum o żywicę epoksydowa, a potem o akryl... cóż wciąż nie udało mi się osiągnąć tego co planuje i moja uwaga powędrowała w poszukiwaniu innego rodzaju materiału. Tym razem na warsztat biorę żywice fenolowa;>
Ten materiał jest dla mnie jednak jeszcze większą zagadka niż akryl... co prawda ostatnie parę dni studiowałem dużo na jego temat i myślę ze wiem już całkiem sporo... mam jednak pytanie natury technicznej. Może mi ktoś powiedzieć jak trudno jest przyrządzić małą próbkę z żywicy fenolowej (powiedzmy wielkości cylindra o średnicy 5cm i wysokości 1 cm)? Chodzi mi głównie o to czy mogę to zrobić w warunkach domowych? Nie dysponuje komora z podciśnieniem, a ważne jest dla mnie tez unikniecie pęcherzyków powietrza... jedyne co mogę wykorzystać to piec laboratoryjny;>

A i jeszcze jedno... wiem ze na rynku jest bardzo duży wybór tego rodzaju żywic i dzielą się one głównie na dwie grupy: Novolac i Resol... jak duża jest różnica pod względem trudności przygotowania pomiędzy jednym, a drugim typem żywicy?

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki,
pzdr



Tagi:


WITT
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2009, 08:16
Lokalizacja: lublin

#2

Post napisał: WITT » 20 paź 2010, 22:50

wit wita

a czemu fenolowa?

na parametry odpowietrzenia wplywa gestosc i czas takze im żadsza tym sie sama odpowietrzy jak ma czas . takze zywica z dlugim czasem zelu.
wolne mieszanie z utwardzaczem ( zeby nie napowietrzyć) stół wibracyjny lub wibrator ( cena jedyne 50 zł)

pozdrawiam wit

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#3

Post napisał: ALZ » 20 paź 2010, 23:03

Mimo wszystko najlepszym sposobem na usunięcie powietrza jest próżnia. W Twoim przypadku to bardzo proste, kup w sklepie gospodarstwa domowego pojemnik próżniowy z pompką za 20 zł i problem z głowy :mrgreen:


Autor tematu
adib5
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 21
Rejestracja: 05 lut 2010, 22:59
Lokalizacja: Radom

#4

Post napisał: adib5 » 20 paź 2010, 23:31

ALZ Pomysł z tym pojemnikiem wydaje się genialny i tani:) ... możesz jednak sprecyzować o co dokładnie chodzi? Masz na myśli, ze mam sam ta komorę próżniowa zrobić (znaczy kupić oddzielnie pojemnik i oddzielnie pompkę i potem to montować), czy mogę kupić gotowy zestaw za 20zł? Musze przyznać, ze pierwszy raz słyszę ze coś takiego maja w sklepach gospodarstwa domowego;> Możesz podesłać jakiegoś linka??

WITT żywica fenolowa bo ma idealne parametry akustyczne do moich badan... dokładnie to chodzi mi o prędkość i tłumienie ultradźwięku;> ...i zgadzam sie ze potrzebuje takiej z długim czasem żelu;> znasz jakiś odpowiedni rodzaj (oczywiście fenolowej)?

No i wciąż nie wiem jak to się przygotowuje? Czy proces wygląda tak samo jak np. w przypadku żywic poliestrowych i epoksydowych? Mam na myśli, ze wystarczy zmieszać żywicę z utwardzaczem i gotowe;> Pytam bo nie wiem czy w ogóle zawracać sobie głowę tymi żywicami fenolowymi... jeśli nie będę w stanie tego przyrządzić w warunkach domowych to muszę szukać czegoś innego...

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#5

Post napisał: ALZ » 20 paź 2010, 23:35

na allegro możesz obejrzeć, ale w sklepach też są http://allegro.pl/pojemnik-prozniowy-z- ... 91634.html


Autor tematu
adib5
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 21
Rejestracja: 05 lut 2010, 22:59
Lokalizacja: Radom

#6

Post napisał: adib5 » 20 paź 2010, 23:54

Super:) Ten pojemnik na pewno bardzo mi się przypada... nie wiedziałem, ze coś takiego jest łatwo dostępne i to w rozsądnej cenie:) dzięki!

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#7

Post napisał: ALZ » 20 paź 2010, 23:58

Popytaj gospodynie domowe, kiedyś dość popularny był VacSy - pojemiki szklane, pompka elektryczna

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#8

Post napisał: podrzeźbi » 21 paź 2010, 02:40

Generalnie to żywice podobnie się urabia i występują z nimi podobne problemy. Domyślam się, że ż. fenolowa okropnie śmierdzi. Tak jak tekstolit przy jakiejkolwiek obróbce. A nie dorównuje wytrzymałością epoksydowej. Jak chcesz uzyskać jakąś bryłę to pomyśl o foremce do niej. Jeżeli chodzi o usuwanie bąbelków powietrza to ja stosuję sprawny agregat ze złomowanej lodówki (kupiony za 15 zł) i pokrywki z grubego szkła.


Autor tematu
adib5
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 21
Rejestracja: 05 lut 2010, 22:59
Lokalizacja: Radom

#9

Post napisał: adib5 » 21 paź 2010, 17:47

Co do wytrzymałości to z tego co czytałem żywica fenolowa jest chyba najmocniejsza z dostępnych na rynku. Wykorzystuje się ja nawet do budowy okrętów czy takich konstrukcji jak platformy wiertnicze. To naprawdę kawal mocnego materiału.
Co do bąbelków powietrza to myślę, ze te pojemniki na żywność będą najprostszym i najszybszym rozwiązaniem;)


WITT
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2009, 08:16
Lokalizacja: lublin

#10

Post napisał: WITT » 21 paź 2010, 18:47

wit wita

kolego adib po przeczytaniu

Co do wytrzymałości to z tego co czytałem żywica fenolowa jest chyba najmocniejsza z dostępnych na rynku. Wykorzystuje się ja nawet do budowy okrętów czy takich konstrukcji jak platformy wiertnicze. To naprawdę kawal mocnego materiału


Powiem tak to chyba odpowiedz przed własnym sumieniem ,że żywicę fenolową stosuje się do okrętów ,platform itd. to wynika z jej właściwości samogasnących między innymi , stosuje się ja na obudowy liczników energii elektrycznej.
A czy jest najmocniejsza zależy od producenta i danego modelu .
To tak jak jest np. z aluminium ,stalą..

Jeśli chcesz robić badania naukowe i znależć żywicę która będzie ci odpowiadała to musisz mieć noty katalogowe danej żywicy z danym układem utwardzającym.
Jeśli sprzedawca takich nie ma to daj sobie z nim spokój i idz do drugiego wejdz na stronę
zakładów chemicznych w nowej sarzynie , w pustkowie proponuję odwiedż te strony na początek i poczytaj , zadzwoń do technologa w tych zakładach

przed tobą długa i kręta droga

pozdrawiam
wit

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”