Pianki termoformowalne

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
makczyken
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 11 paź 2010, 22:45
Lokalizacja: gdansk

Pianki termoformowalne

#1

Post napisał: makczyken » 11 paź 2010, 22:58

Witam,
Jestem tutaj nowy ale przeszukawszy setki stron przez ostatnie kilka dni nie znalazłem praktycznie nic co by mnie interesowało na temat pianek termoformowalnych. Stwierdziłem że tutaj jest dużo mądrych ludzi i może ktoś będzie w stanie chociaż mnie naprowadzić na temat formowania pianek poliuretanowych i polietylenowych. Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje na ten temat. Zabieram się do pisania pracy inżynierskiej a niesamowicie trudno jest znaleźć info. akurat o formowaniu pianek. Wiem tyle że formowanie może odbywać się od razu przy spienianiu pianki w formach już do tego przygotowanych - poprzez wtrysk do formy..zmieszanie się zazwyczaj dwóch składników..następuje spienianie ..formowanie itp. druga to na zasadzie sandwicha :) wkładamy arkusz pianki do urządzenia które ma nagrzane powierzchnie i spieka pianke do wymaganego kształtu. Chciałby się dowiedzieć jak to naprawdę wygląda - dokładnie czyli jakie materiały, ich koszty, jakie maszyny, koszty maszyn. Jeżeli ktokolwiek miałby jakiekolwiek info na ten temat będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 12 paź 2010, 00:23

Nie wydaje mi się żeby piankę dało się formować tą metodą sandwicha. Myślę tak bo pianka jest materiałem izolującym ciepło więc zanim temperatura dotrze do wnętrza arkusza to jego powierzchnie już się będą topić. Chyba że sam proces ogrzewania będzie powolny, w czasie zależnym od grubości arkusza i tylko do zadanej temperatury . Potem przed otwarciem formy trzeba to wszystko ostudzić , w sumie to by było szkodliwe ekonomicznie. Inna sprawa że jak się człowiek uprze to wszystko zrobi (zepsuje też)
Tacki z pianki na których sprzedaje się żywność w supermarketach mają chyba od spodu ślad ustnika wtryskarki.


yoyer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 441
Rejestracja: 07 sie 2005, 18:22
Lokalizacja: WLKP

#3

Post napisał: yoyer » 12 paź 2010, 10:56

diodas1 pisze:[...]
Tacki z pianki na których sprzedaje się żywność w supermarketach mają chyba od spodu ślad ustnika wtryskarki.
Opakowania na spozywke (np. popularne na hamburgery, kebaby) robione sa ze spienionego tworzywa sztycznego, wlasnie akurat metoda termoformowania, na bank, na 100% :)

Nie wiem czy da sie formowac "sandwitchem" ale te tacki o ktorych pisze termoformowane sa we formach na wzor rozlozonego opakowania.

Ale co do samego materialu, jak sie go robi, kto go produkuje, skad go mozna pozyskac to nie mam zielonego pojecia...
Hooah!


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: diodas1 » 12 paź 2010, 14:42

Może tak a może nie. O ile polietylen jest tworzywem termoplastycznym to poliuretan jest chemoutwardzalny i po zmieszaniu składników kompozycji oraz ich spienieniu i związaniu szybciej można go będzie zwęglić niż stopić. Chyba że istnieje poliuretan tak zmodyfikowany że nadaje się do wtórnego wykorzystania metodami termoplastycznymi. Wybór tworzyw jest ogromny i wciąż rośnie. Jest jeszcze inna możliwość. Są sprzedawane linie produkcyjne i agregaty do ciągłego spieniania poliuretanu. Są też urządzenia które po zmieszaniu składników umożliwiają natrysk poliuretanu na różne powierzchnie, gdzie dopiero ekspanduje. Tak więc można sobie wyobrazić taką produkcję tacek w ten sposób że do foremek wlewa się porcję mieszanki (a nie wtryskuje), przykrywa drugą połówką formy, zamyka, czeka parę minut, otwiera i wyjmuje gotowy wyrób. Druga opcja to natrysk poliuretanu na jedną połówkę, zamknięcie formy itd. Jak ktoś chce to może sobie w domu zrobić jakąś unikatową tackę czy innego cudaka http://allegro.onet.pl/pianka-poliureta ... 48413.html metodą odlewania.


yoyer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 441
Rejestracja: 07 sie 2005, 18:22
Lokalizacja: WLKP

#5

Post napisał: yoyer » 12 paź 2010, 15:22

Przykladowo...



Hooah!


TomsPL
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 13 paź 2010, 23:10
Lokalizacja: Piła

#6

Post napisał: TomsPL » 13 paź 2010, 23:13

Witam. Ja mam podobne pytanie, chodzi mi o to jak się formuję piankę EVA, którą wykorzystuję się najczęściej do produkcji klapków na basen albo różnego rodzaju mat sportowych?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”