Jaka żywica jest najtwardsza?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
adib5
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 05 lut 2010, 22:59
Lokalizacja: Radom

Jaka żywica jest najtwardsza?

#1

Post napisał: adib5 » 05 paź 2010, 19:39

Witam

Poszukuje bardzo twardej żywicy do mojego projektu. Dokładnie to chodzi mi o to, żeby moduł Younga był jak najwyższy... to z kolei wiąże się z tym ze prędkość ultradźwięku w żywicy także będzie wysoka, a na tym zależy mi najbardziej. Dokładnie potrzebuje, żeby prędkość wynosiła ponad 3000 m/s.
Na razie dysponuje żywicą epoksydowa Abocast, dla której prędkość ultradźwięku wynosi około 2500 m/s i to jest dla mnie troszkę za mało.
Zna ktoś jakiś rodzaj żywicy, który będzie dla mnie odpowiedni? Ewentualnie może są jakieś domieszki do żywicy, które sprawia ze będzie ona mocniejsza, a tym samym prędkość dźwięku wyższa?
Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

pozdrawiam



Tagi:


Zjowner
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2010, 15:38
Lokalizacja: 3city

#2

Post napisał: Zjowner » 10 lis 2010, 11:22

nie do konca rozumiem te predkosci dzwieku...

Jezeli nie odlewasz, nalejpszym rozwiazaniem jest wylaminowanie zywica epoksydowa i tkanina weglowa. ok 200-300 GPa przy dostepnej popularnej tkaninie.

Aby wlasciwosci byly doprowadzone do maximum, powinienes wygrzac ten laminat.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: pukury » 10 lis 2010, 12:09

witam.
próbowałeś z żywicą epoksydową epidian 5 i różnymi utwardzaczami ?
oczywiście przewidzianymi do tej żywicy .
impregnowałem cewki za pomocą tejże żywicy i były jak szkło .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#4

Post napisał: Zbych07 » 10 lis 2010, 12:33

Nie bardzo rozumiem - pytasz o twardość a odnosisz się do modułu sprężystości , zresztą też nieprecyzyjnie bo nie podałeś wartości charakterystycznych (modułu Younga) dla żywicy Abocast. Podałeś dla tej żywicy prędkość ultradźwięku ( duża :mrgreen: )- ale obawiam się, że parametr ten jest niezwykle rzadko, jeśli w ogóle podawany przez producentów żywic.

Z tego co kojarzę to w kartach charakterystyki żywic jeśli pisze się coś o ich twardości używa się zwykle skali wyrażonej w stopniach Shore’a (0 – 100).

Z szybkiego szukania w Google wynika, że wartość Shore'a dla żywicy Abocast wynosi 70 -75.

A np. dla żywicy EPO 6200 ( po zmieszaniu z napełniaczami używana do odlewania korpusów maszyn ) sprzedawanej przez AMOD wartość ta wynosi 82. Czyli wg tego kryterium EPO jet twardsza od Abocast. Myślę, że namiar który Ci podałem jest odpowiedni do uzyskania informacji której poszukujesz. Z tego co kojarzę AMOD ma powiązania z Instytutem Chemii Przemysłowej dlatego myślę , że powinni dysponować odpowiednią wiedzą. :mrgreen:


:mrgreen: Pogoolowałem i znalazłem coś jeszcze twardszego : MOGLICE Dwuskładnikowa kompozycja na bazie żywicy epoksydowej - Twardość ASTM D 1706 Shore D 84-85. Powinni to mieć w kleje-szu.pl

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”