Toczenie ślimaka w plastiku z specjalnym rowkiem

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
segama
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 27 maja 2007, 03:15
Lokalizacja: Szczecin / Dewsbury

Toczenie ślimaka w plastiku z specjalnym rowkiem

#1

Post napisał: segama » 23 sty 2010, 20:20

Witam wszystkich wiem, ze podobny temat juz był na forum, ale moj slimak ma byc inny hehe.

Otóz czy ktokolwiek z was kiedys napisał program na takie cos??





Ogólnie robiłem slikami, ale nigdy nie taki aby kształt rowka był okrągły.
Napewno można wykorzystac jakis treading cycle G76 albo G33 (pracuje na maszynach HAAS, FANUK). Ale nie wiem jak wygenerowac manualnie kod aby wyszedł ładny rowek.
Załużmy ze slimak ma miec 600mm długosci a rowek ma miec taki kształt (_)
przy czym pierwszy radius 50mm pozniej linia prosta i nastepne nastepny radius 50mm.

Jak ktos robił takie cuda to powiedzcie mi mniej wiecej jak szybko to uruchomiliscie i jak duze cuty braliscie. Ten slimak ma byc wykonany w plastiku bar 140mm srednica na 610mm długie.

Czy ktos z was robil takie cos??? I jakie sa ogolne zasady zeby to wytoczyc??
Mozecie napisac przykladowe programy.

Z gory dzieki za czas i kazda odpowiedz :)



Tagi:


cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#2

Post napisał: cnc3d » 23 sty 2010, 21:33

Niestety to nie jest takie proste.
To jest ślimak do transportu i pozycjonowania butelek w liniach rozlewniczych.
Niestety najczęściej są to ślimaki ze zmiennym skokiem i ze zmiennym profilem rowka.
Profil musi się zmieniać ponieważ kształt rzutu musi być dopasowany do kształtu butelki w pozycji stojącej niezależnie od pochylenia lini śrubowej.

W większości oprogramowania CAD nie da się tego narysować wprost, trzeba strasznie kombinować, a i tak efekty są często mizerne.
Dodatkowo wykonanie tego ślimaka taką metodą jest strasznie czasochłonne -nawet wiele godzin.

Firma Kimla opracowała specjalną technologię rozwiązującą te problemy.
Wystarczy wczytać profil butelki (np. dxf), podać skok początkowy i końcowy oraz długość rozbiegu i wybiegu. Ślimak jest gotowy w 45 minut.

http://kimla.pl/index.php?mid=8&vid=17

Awatar użytkownika

pabloz90
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 419
Rejestracja: 16 sie 2009, 11:53
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

#3

Post napisał: pabloz90 » 23 sty 2010, 21:41

cnc3d pisze: Firma Kimla opracowała specjalną technologię rozwiązującą te problemy.
Wystarczy wczytać profil butelki (np. dxf), podać skok początkowy i końcowy oraz długość rozbiegu i wybiegu. Ślimak jest gotowy w 45 minut.

http://kimla.pl/index.php?mid=8&vid=17
Specjalną technologię? Filmik przedstawia frezowanie elementu na frezarce 4-osiowej. Co w tym takiego specjalnego?
Pozdrawiam Paweł Z.
Projektowanie stron www, Aplikacje dedykowane, Rozwiązania IT, zapraszam na www.dreamagency.eu
Przydatne: elektro-instalacja.pl


cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#4

Post napisał: cnc3d » 23 sty 2010, 22:33

Technologia dotyczy przede wszystkim oprogramowania do generowania tej ściażki narzędzia. Film przedstawia efekt jej pracy.

Mam propozycję.
W dowolnym oprogramowaniu zaprojektuj i wygeneruj ścieżkę dla ślimaka o zmiennym skoku, zmiennej średnicy i zadanym profilu rzutu wgłębienia.
Podkreślam, nie zadanym profilu prowadzonym po prowadnicy tylko zadanym profilu rzutu. Chodzi w skrócie o to aby cień rzucony przez ten ślimak miał rowki w kształcie w/w butelki (oczywiście w miarę możliwości geometrii 3D).
Zmienny skok powoduje zmienne pochylenie profilu wycinającego co deformuje rzut (cień) rowka, a temu właśnie należy zapobiec.

Generalnie jest to wykonalne w drogich programach do modelowania 3D, ale i tak jest to bardzo kłopotliwe.

Tak czy inaczej, kto zetknął się z tym tematem wie w czym problem.

Awatar użytkownika

pabloz90
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 419
Rejestracja: 16 sie 2009, 11:53
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

#5

Post napisał: pabloz90 » 24 sty 2010, 11:09

Czemu nie - jak będzie chwilka czasu i uporam się z pracę pobawię się z tym. Kolego kimla jak sam kolega przyznał jest to wykonalne - więc nie jest to żadna specjalna technologia.

Pozdrawiam ;) hehe.
Pozdrawiam Paweł Z.
Projektowanie stron www, Aplikacje dedykowane, Rozwiązania IT, zapraszam na www.dreamagency.eu
Przydatne: elektro-instalacja.pl


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#6

Post napisał: Bbuli » 24 sty 2010, 11:09

Zgadzam się z kolegą-jest to bardzo upierdliwe i czasochłonne.Efekt często inny od oczekiwanego.

Awatar użytkownika

pabloz90
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 419
Rejestracja: 16 sie 2009, 11:53
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

#7

Post napisał: pabloz90 » 24 sty 2010, 13:20

Ja nie mówię że to łatwe. Lecz jest to możliwe do wykonania :) hehe
Pozdrawiam Paweł Z.
Projektowanie stron www, Aplikacje dedykowane, Rozwiązania IT, zapraszam na www.dreamagency.eu
Przydatne: elektro-instalacja.pl


cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#8

Post napisał: cnc3d » 24 sty 2010, 18:59

Czy ja Szanowny Kolego pisałem że to niemożliwe do wykonania?

Pisałem, że :
"Generalnie jest to wykonalne w drogich programach do modelowania 3D, ale i tak jest to bardzo kłopotliwe. "

Z powodu problemów technologicznych taki ślimak potrafi kosztować kilka tysięcy złotych pomimo, że materiał na niego kosztuje ok. 200zł. Robienie tego ślimaka metodą tradycyjną (czyli CAD i CAM) zajmuje wiele godzin. Jest to sopwodowane właśnie bardzo kłopotliwym projektowaniem i nieoptymalną ścieżką narzędzia, która jest generowana w programach CAM.

Firma Kimla do swoich maszyn opracowała oprogramowanie do parametrycznego generowania ścieżki do obróbki metodę obwiedniową, która skraca cały proces z 8 godzin do 45minut. i nie jest wymagane posiadanie jakiegokolwiek innego programu CAD czy CAM.
Najczęściej docelową jakość powierzchni można osiągnąć nawet po jednym przejściu osi.
Do tego typu obróbki potrzebna jest sztywna maszyna ponieważ frez zbiera na raz materiał z całej grubości materiału. Moc wrzeciona nie powinna być mniejsza niż 7kW.

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 24 sty 2010, 19:20 przez cnc3d, łącznie zmieniany 2 razy.


Autor tematu
segama
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 27 maja 2007, 03:15
Lokalizacja: Szczecin / Dewsbury

#9

Post napisał: segama » 24 sty 2010, 19:08

zobaczcie na ten filmik jeszcze raz:




ja chce zrobic slimaka o tym samym skoku...
rowek ma miec taki kształt pierwszy radius 50mm, linia prosta 50mm, potem nastepny radius 50mm

i ten slimak chce wytoczyc a nie frezowac " super technologia w 4 osi"


chyba moge liczyc na pomoc pabloz :PP

Awatar użytkownika

pabloz90
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 419
Rejestracja: 16 sie 2009, 11:53
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

#10

Post napisał: pabloz90 » 24 sty 2010, 20:07

Oprogramowanie a specjalna technologia to już duża różnica :) hehe. Od razu sensowniej kolega gada.

Kolego segama, można spróbować :) hehe.

Co do toczenia to tokarka ma 3 osie oznaczmy je x z oraz c.
Oś c służy do obracania, a więc x oraz z muszą wykonywać ruchy "falbanką" - inaczej wykonuje półokrągłe ruchy.

Szanowny Kolego kimla, wszystko fajnie tylko mam jedno ale... jak sam Kolega wspomniał potrzebne do tego jest spore centrum obróbki (wymienione wymagania). Z pewnością taka maszyna nie należy do tanich a więc i koszt czasu jej pracy będzie znacznie wyższy, aniżeli obróbka takiego ślimaka na zwykłej frezarce cnc czy tam tokarce. Nawet jeśli będzie się to frezować kilka godzin. Czy nie? :cool:

Pozdrawiam :)
Pozdrawiam Paweł Z.
Projektowanie stron www, Aplikacje dedykowane, Rozwiązania IT, zapraszam na www.dreamagency.eu
Przydatne: elektro-instalacja.pl

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”