Grawerowane napisy - jak wypełnić kolorem?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

szron
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 04 paź 2010, 21:12
Lokalizacja: Suwałki

#21

Post napisał: szron » 04 paź 2010, 21:36

Witam. Dołączę się bo mam prawie identyczną sprawę, że tak powiem na warsztacie. Graweruję w plexi.
Próbowałem tego sposobu z folią. Graweruję laserem. Otóż Grawer to u mnie często literki niewielkiej grubości. Po wypaleniu użyłem akrylowego sprayu - niestety folia była ta standardowa ochronna z którą sprzedają pleksę. Brzeżki były ponadtapiane w niektórych miejscach leciutko się łączyła i farba nie doszła do końca w każdą szczelinkę. Porzuciłem pomysł od razu i trochę się naszukałem idąc za jakimś światełkiem w tunelu. Pmogła mi znajoma osoba plastyk. Do niedużej grawerowanej płytki użyłem farby olejnej do płótna wręcz szpachlując powierzchnię. Ładnie się wciska w szczeliny. Zbierałem łopatką plastikową taką jaką się dostaje bodajże w zestawie z ciastem w proszku w pudełkach. Musiałem jej krawędź przeszlifować. Minimalne zadziorki wiadomo przeszkadzają. I tu tajmenica co dalej z resztkami farby. Z uwagai na ogrom wiedzy jaką podzielił się AndrzejJS powiem pewną metodę. Po nałożeniu farby i zdjęciu nadmiaru, płytkę należy pocierać oczkowanym miękkim materiałem, nie jednolitym, żadną gąbką, po prostu musi to być coś w rodzaju siatki. Materiał musi zbierać z wierzchu jednoczesnie nie dostając się do rowków.

Farby olejnej nie rozcieńczałem (obawiałem się terpentyny co by mi nie zjadło powierzchni) ale oczywiście napotkałem na problem schnięcia. Nie mam dwóch tygodni. Oczywiście pltmaxnc słusznie zauważa trzeba użyć sykatywy ale to kilka kropel na powiedzmy tubkę farby. Sykatywa ciemna do ciemnej farby a jasna do jasnej. Koszty wszystkiego bardzo niskie i nie przejmuję się rodzajem pleksy.. jak na razie bo zaczną się problemy przy szerokich rowkach i skłaniam się w stronę metod Andrzeja z odpowiednimi lakierami.. trwałość itp. „Olej” można zawsze pokryć werniksem ale to nie przetestowane i dodatkowa warstwa się pojawia (werniks – utrwalacz przezroczysty, w sprayu trudniej o zacieki).

Dalej będę robił testy z użytecznością takiej farby po jakim czasię się wyciera o ile w ogóle. Wiadomo zalezy do czego i co się robi. Ja mam tylko gadżety, przy płytkach mosiądzowych uśmiecham się w stronę AndrzejaJS.

Pozdrawiam liczę na uwagi



Tagi:


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

grawerowanie w mosiądzu

#22

Post napisał: dasza77 » 01 sie 2012, 14:38

Witam, czy koledzy mają doświadczenie w wypełnianiu grawerowanych tabliczek masiężnych?
Jaka farba i metoda?
Ja wypełniam farbami akrylowymi , które kupuję w sklepie dla plastyków - malarzy.
Pakowane są w tubkach jak pasta do zębów.
Po oszlifowaniu i wypolerowaniu blachy mosiężnej, nabieram na szmatkę trochę farby wyciśniętej z tubki i wcieram w rowki.
Po kilku minutach gdy farba wyschnie zwilżam smugi farby na blaszce i przecieram dość mocno, wycieram zaschniętą farbę z powierzchni.
Po godzinie czyszczę mosiądz drobnym papierem wodnym ( efekt drapania - matowy) lub poleruję (błysk) odtłuszczam rozcieńczalnikiem nitro i maluję bardzo rozcieńczonym Caponem (50 % rozcieńczalnika nitro).
Lakier zabezpiecza przed utlenianiem mosiądzu (brzydki nalot)
Oczywiście po odtłuszczeniu nie dotykać paluchami !!!

Pozdrawiam - Darek


yoyer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 441
Rejestracja: 07 sie 2005, 18:22
Lokalizacja: WLKP

#23

Post napisał: yoyer » 11 sty 2014, 17:31

Witam,

Mam pytanie. Mam wykonane na zamowienie medale aluminiowe, ktore wlasnie poszly do anodowania (czarna i czerwona anoda). Bedzie kilka pol do wypelnieniea jakas farba "grawerska".

Jaka farbe polecacie podczas malowania elementow anodowanych?
Na medalu jest postac wygrawerowana na 0.8mm i napisy na 0.5mm glebokosci.

Pozdrawiam
Hooah!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”