Spienione PCV - pare pytań

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
bmth22
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2009, 18:50
Lokalizacja: wracają Litwini ?

Spienione PCV - pare pytań

#1

Post napisał: bmth22 » 03 lut 2009, 18:56

Witam, znalazłem to forum i z tego co widzę to skarbnica wiedzy na temat tworzyw wszelakich więc liczę na pomoc :)

Potrzebuje materiału lekkiego, sztywnego, łatwego w obróbce ręcznej tanimi i łatwo dostępnymi narzędziami.

Z tego co widzę to spienione PCV spełnia moje oczekiwania, w dodatku jest niedrogie

Potrzebuje z niego zrobić coś na kształt szafki, o wymiarach 50x40x60, z drzwiczkami z przodu na zawiasach plexi albo aluminiowych. W środku będzie styropian dla izolacji, element grzewczy na ekranie w celu odbijania ciepła w powietrze które ma być ogrzane do ok 30 stopni.

pierwsze pytanie : jak połączyć same płyty - na klej np Acrifix ? czy na kątowniki aluminiowe/plastikowe

drugie pytanie : jaka grubość płyty by to wszystko stało stabilnie ? obciążane nie będzie, w środku będzie tylko styropian, kabel grzewczy, jakieś lekkie półki i raz na jakiś czas pudełko o wadze nie większej niż pół kilo. myślałem o 3 mm albo 5 mm

trzecie pytanie : czym przytwierdzić styropian do pcv od środka

czwarte pytanie : przy jakiej temperaturze płyta zaczyna sie odkształcac ? element grzewczy bedzie miał maksymalna temperature 40-45 stopni, bedzie leżał na styropianie i odbłyśniku, na dnie całej konstrukcji


może to mało związane z tematem CNC, ale nie znalazłem żadnego innego tak dużego zasobu informacji o tworzywach, z góry dzieki



Tagi:

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#2

Post napisał: Jaszuk88 » 03 lut 2009, 23:56

Na mój gust płyta gr.5 mm będzie optymalna, kątowniki aluminiowe tylko wtedy gdy skrzynka z zawartością będzie przewożona + nity aluminiowe, pcv jest tworzywem sklejalnym i jest wiele klei - najlepiej zaatakować market lub hurtownię w której kupisz płyty pcv, przed klejeniem styropianu posmarój klejem styropian czy nie topi się. Są kleje przeznaczone tylko do styropianu nimi można przykleić styropian do pcv. Ponadto styropian w tak małej paczce możesz potraktować jako element konstrukcji i do wewnątrz również wkleić ścianki z pcv - powstanie bardzo silna konstrukcja. W styropianie można schować wszystkie kable itp. Temperatura 45 stopni nic nie zrobi pcv.


Autor tematu
bmth22
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2009, 18:50
Lokalizacja: wracają Litwini ?

#3

Post napisał: bmth22 » 04 lut 2009, 00:08

Dzięki za odpowiedź, nitować raczej nie będe, a skrzynka będzie stać w miejscu więc raczej tylko skleję. A jak jest z przewodnictwem cieplnym, bardziej izoluje czy przewodzi ? bo potrzebuję też kawałek jakiegoś materialu żeby przykryć element grzewczy żeby nie było go widać, a żeby bezstratnie przewodził ciepło do powietrza.


sasii
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 336
Rejestracja: 24 lip 2005, 16:10
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

#4

Post napisał: sasii » 04 lut 2009, 00:14

http://www.modelnet.pl/products/84/p/552

"Materiał można łączyć ze sobą za pomocą kleju cyjanoakrylowego w bardzo prosty i trwały sposób. Do cięcia wystarczy zwykły nóż z wymiennymi ostrzami."

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#5

Post napisał: triera » 04 lut 2009, 09:57

klejąc specjalnymi klejami do PCV uzyskujemy efekt "spawania"
- nie da się rozdzielić elementów bez ich zniszczenia.
Styropian można kleić klejami polimerowymi (bezbarwnymi)
- klej do PCV z pewnością rozpuści styropian.
W marketach typu OBI są dostępne perforowane blachy ALU,
doskonałe na przykrycie elementy grzewczego
i elementy dystansowe.


ossik
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 25
Rejestracja: 28 cze 2008, 13:53
Lokalizacja: KWIDZYN

#6

Post napisał: ossik » 04 lut 2009, 10:39

Witam ja do klejenia pcv używam kleju COSMOFEN PLUS to jednoskładnikowy środek do zgrzewania na zimno wszelkiej maści pcw .Można zamówić go prze internet .Połączonych elementów nie da się rozłączyć nie niszcząc ich, poza tym bardzo łatwy w użyciu i obróbce


Autor tematu
bmth22
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2009, 18:50
Lokalizacja: wracają Litwini ?

#7

Post napisał: bmth22 » 04 lut 2009, 11:32

A czy klej polimerowy połączy trwale styropian z płyta pcv ? styropian do styropianu kleiłem właśnie polimerowym firmy dragon, ale nie wiem czy chwyci do pcv


ossik
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 25
Rejestracja: 28 cze 2008, 13:53
Lokalizacja: KWIDZYN

#8

Post napisał: ossik » 04 lut 2009, 17:04

Ja nie używam styropianu ale styrodur zawsze kleję na FIXALL trzyma się wszystkiego nawet na brudną ścianę jak kleję to nigdy litery nie odpadły

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#9

Post napisał: Jaszuk88 » 04 lut 2009, 18:41

ossik pisze:Ja nie używam styropianu ale styrodur
styropian i styrodur to polistyren więc klej będzie sie nadawał.
Róznica między styropianem a styrodurem jest taka, że styrodur powstaje w wyniku wytłacznia a styropian w wyniku "parowania" parą wodną kulek i ściskaniu w formie pod dużym ciśnieniem- to tak na skróty :)
Ostatnio zmieniony 06 lut 2009, 19:58 przez Jaszuk88, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
bmth22
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2009, 18:50
Lokalizacja: wracają Litwini ?

#10

Post napisał: bmth22 » 06 lut 2009, 16:00

Kupiłem dziś płytę i klej do rur i elementów PCV firmy Dragon. Wykonałem próbne klejenia i po pół godziny trzyma super. Dzięki wszystkim za pomoc

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”