chromowanie plastiku ABS

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
azaz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 232
Rejestracja: 02 sty 2005, 20:45
Lokalizacja: wwa

chromowanie plastiku ABS

#1

Post napisał: azaz » 14 sty 2009, 22:44

Witam
Czy ktos moze podac jakies informacje albo zrodlo opisujace dane zagadnienie.
Spedzilem juz troche czasu na szukanie ale zadnych konkretow nie udalo mi sie zdobyc.
pozdrawiam



Tagi:


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#2

Post napisał: Mrozik » 14 sty 2009, 22:50

w książce galwanotechnika domowa opisany był sposób galwanizowanai przedmiotów niemetalowych. Natomiast jest jeszcze technologia metalizowania natryskowego i tutaj masz kilka namiarów na firmy które się tym zajmują:

EVERPOL
ul. Puławska 403
02-801 Warszawa
tel. (0-22) 644 72 29

ul. Energetyczna 12
05-500 Piaseczno
tel. (0-22) 750 94 90

e-mail: [email protected]
www: http://www.everpol.pl

Znalezione w google ;)
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2010, 11:01 przez Mrozik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#3

Post napisał: CNCRob » 14 sty 2009, 23:18

to sa sklepy, nie widze tam uslug chromowania. wie ktos gdzie w polsce mozna oddac dochromowania klamke auta wykonana z ABS? i jaka byla by cena za taka usluge? jedna silna istota urwala mi jedna a do mojego modelu auta starsznie ciezko jest dostac chromowane elementy. mam tylko zwykla malowana.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#4

Post napisał: numerek » 15 sty 2009, 09:05

chromowanie abs-u ciężki temat!
informacji na ten temat nie ma bo to opatentowane i strzeżone
gdyby komuś się przyśniło samemu zrobic to .trza wziąć kredyt !
jeden składnik potrzebny do procesu kosztuje majątek
do wanienki ok 10 L trzeba wsypać go 2 gramy -1 gram kosztuje około 1800 zł
czas pracy składnika około 12 godz niezależnie od ilości wyprodukowanych detali -po tym czasie ulega rozpadowi
pomijam kwestię w czym to robić -szkło wytrzymuje dosyć dobrze ale trza z tym ostrożnie bo temp pracy wynosi 80 st C -i jest to bardzo bardzo toksyczne !!!
:D

do do naprawy ABS-u
to bardzo rzadko się udaje go naprawić -a to ze względu na wytrawienie polibutadienu - jesli w pierwotnym procesie nie został całkowicie usunięty -jest szansa
jesli tak to lipa -nie da się naprawić
jedynie co mozna zrobić to malować farbą o odcieniu chromu albo kupić nowe

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#5

Post napisał: KAJOS » 15 sty 2009, 10:43

Ja kiedyś bawiłem sie w galwanotechnika :) Teraz nie pamietam jak sie nazywa ale jest spray który po malowaniu tworzy warstwewke przewodzacą,bądź można ja wytworzyć za pomocą fotoczułych związków srebra,mieszaniną do srebrzenia luster ,baniek.Przy elektrolizie w kąpieli siarczanu miedzi (najprostsza)wytwarzamy warstewke miedzi a nastepnie niklujemy w siarczanie niklu (nikiel lepiej sie "wykłada" )a efekt powłoki taki sam.
Jak sie ma czas to nie cza zadnych kosmicznych kwot by sobie klamke pokryć.Poszukać po necie o galwanotechnice i nie poddać sie przy pierwszym podejściu i niudanym efekcie.
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#6

Post napisał: numerek » 15 sty 2009, 10:53

hmm
nie chce byc niemiły ale ............
dobrałeś odpowiednie słowo "bawiłem"
ja się nie bawię z powłokami -to mój zawód i pasja od wielu wielu lat i wierz mi wiem co piszę

pozwole sobie zapytać naprawiałeś elementy z ABS-u ?

tu jest tylko jedno podejście !!! więcej szans nie ma ! to nie metal gdzie można zdjąć powłokę i nałożyć ponownie

efekt można uzyskac na wiele sposobów ale... czy bedzie trwały ?

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#7

Post napisał: KAJOS » 15 sty 2009, 11:06

Efekt napewno bedzie trwalszy od malowania.Pokrywałem w ten sposób plastikowe i aluminiowe elementy.Napewno w domowych warunkach z wody i mąki nie uzyskamy super powłok.Jeżeli powłoka wyszła mi nie taka jak potrzeba zamieniałem bieguny i pozbywałem sie jej w znaczacej ilości pozwalajacej na wytworzenie nowej.
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek

Awatar użytkownika

PiotrC
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 58
Rejestracja: 16 mar 2007, 15:17
Lokalizacja: Opole

#8

Post napisał: PiotrC » 15 sty 2009, 12:19

Witam.

Czy Kolega kojarzy zakrętki od butelek do szamponów, albo zatyczki do różnego rodzaju "sprayów"? Są złote, srebrne, a świecą się jak wypolerowane (lub jak kto woli jak psie ... na wiosnę).

Te plastiki są powlekane metalami w próżni - METALIZACJA PRÓŻNIOWA - tego hasła trzeba szukać w googlu.

Jest wiele firm w Polsce, które robią takie rzeczy, np. VAC-MET we Wrocławiu. Chromem lub niklem też da radę. Mój kolega, pracując kiedyś w jakimś instytucie, widział na własne oczy poniklowaną świeczkę - technologia próżniowa może dużo.

Pozdrawiam
--
Im mniej błędów tym lepiej.
PiotrC

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#9

Post napisał: CNCRob » 15 sty 2009, 13:18

za zadne skarby nie moglem jej niczym skleic, widocznie ABS juz tak ma. nowa kosztuje 1400zl :shock: wiec raczej nie bede sie bawil w jej kupno. mam z innego auta ale pomalowana na kolor (takich jest wszedzie pelno, ale, ze moje auto jest z serii limitowanej to ciezko jest dostac chromowane) i musze zrobic cos aby chociaz wygladalo jak chrom. farby w sprayu przerabialem, po kilku dniach na zawnatrz i zlapaniu reka wszystko zostaje na skorze.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


strclr
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 05 mar 2009, 14:13
Lokalizacja: krk

#10

Post napisał: strclr » 09 mar 2009, 19:34

Witam kolegów,
Trochę się z tymi zagadnieniami spotkałem i interesowałem, ale bardziej od strony teoretycznej niż praktycznej. To co kolega numerek opisuje to prawdopodobnie metoda chemicznego nanoszenia miedzi lub niklu jako podłoża dla właściwej warstwy chromu. Rzeczywiście, do aktywacji powierzchni plastiku potrzebny jest chlorek palladu, który trochę kosztuje bo pallad jest średnio 20 razy droższy od srebra ale 5 razy tańszy od złota. Pozostałe odczynniki w przypadku niklu chemicznego nie mają tak "zabójczych" cen. W przypadku miedzi raczej też nie. Technologie są znane od lat i jeśli ktoś bardzo chce i posługuje się językiem angielskim może odszukać poprzez internet ogólny opis takiego procesu. W Polsce te technologie też były rozwijane w różnych instytutach i na uczelniach. Moje praktyczne doświadczenie z metalizacją plastiku to właśnie ćwiczenie na laboratorium podczas studiów, którego celem było pomiedziowanie kawałka laminatu szklano-epoksydowego, zakończone kompletnym fiaskiem (chyba roztwór z palladem był bez palladu). Może coś się uda wyszperać pod hasłem miedziowanie lub niklowanie chemiczne lub bezprądowe w polskich zasobach internetowych. Jeśli ktoś chciałby się w to pobawić, myślę że będzie w stanie to zrobić ale nie gwarantuję trwałości takiej powłoki. Oczywiście mowa tu o pomiedziowaniu plastiku, do chromu to jeszcze daleka droga, którą trzeba by odbyć w galwanizerni.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”