Małe figurki - jak najtaniej wykonać?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#11

Post napisał: pasierbo » 15 lip 2012, 19:46

to potrzeba tylko cos koło 30 litrów wychodzi. Trzeba poeksperymentowac z roznymi zywicami bo rozpietośc cenowa jest dosyc spora a kupic 30L jakiegos badziewia to lipa. Od tego sprzedawcy kupowalem kiedys i moge polecic te zywice: http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=1751601 30L u żródła na pewno byloby dużo tańsze. Do tego formy ale to juz mniej na nie trzeba. I jeszcze jakieś pigmenty. Proponowalbym najpierw poeksperymentowac w malych ilościach.
Tutaj przykladowy tutorial o co w tym wszystkim chodzi: http://www.forum.modelarstwo.org.pl/vie ... hp?t=21659



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#12

Post napisał: diodas1 » 15 lip 2012, 21:22

Odlewanie ręczne z żywicy daruj sobie. Robiłem to. Nie wyobrażam sobie żeby było realne zejście z ceną poniżej 0.1 zł. Trzeba by wykonać kilkaset szt na godzinę żeby wyszła nie obrażająca godności pracownika stawka godzinowa a to nie jest możliwe. Jakimś automatem odlewniczym być może ale z kolei wielkość partii trochę mała. Chyba że istnieje technologia o której nie słyszałem. Nikt w Polsce nie zechce pracować za ziarnko ryżu :)

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1691
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#13

Post napisał: grg12 » 15 lip 2012, 21:46

Jeszcze tylko dodam że takie żywice nie są najlepsze dla zdrowia - nie znalazłem karty charakterystyki dla żywic polecanych przez pasierbo ale chyba wszystkie żywice poliuretanowe będą podobne (http://www.kolormix.pl/static/spec/2011 ... 2.2011.pdf ). Przy 30 litrach i - conajmniej - kilku dniach ciągłej pracy trzeba to traktować naprawdę poważnie


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2844
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#14

Post napisał: koala.g » 15 lip 2012, 21:52

Cirdan pisze:A jak oceniają Państwo koszt przygotowania takiej formy i cenę materiału na te 15 tysięcy figurek?
Będzie pewnie jakieś 10-20 tysięcy za formę.
15 tyś to pewnie będzie godzinna wydajność.
Początkowy myślałem o wycięciu samych konturów zwierzaka z grubej pleksi, ale na podstawie google wyliczyłem, że koszt wyjdzie ponad 0,10 zł/szt.
Ktoś to oferuje czy tylko szacujesz bo cena zadziwiająco dobra.

Wykonanie tego kontury z drewna to koszt ok 15-20 gr netto sztuka z malowaniem i to jest bardziej opłacalne niż wycinanie z tworzywa , dla małych ilości.


Autor tematu
Cirdan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 14 lip 2012, 22:59
Lokalizacja: Kraków

#15

Post napisał: Cirdan » 15 lip 2012, 23:14

Witam,

napisałem, że to wyjdzie ponad 10 groszy za sztukę, a to raczej górna granica opłacalności biorąc pod uwagę, że same figurki kosztowałyby 15-20 zł to produkcja całej gry planszowej znacznie przekraczałaby opłacalność - a dodatkowo wycinane z pleksi kontury to raczej nie szczyt marzeń jeśli chodzi o estetykę.
Jak widać figurki sprawdzą się w grze, w której będzie potrzebne ich tylko kilka nawet licząc wtedy po złotówce za sztukę i tak znacząco ceny produkcji nie podniosą.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za porady :)

Pozdrawiam
Piotrek


phlebas0
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 52
Rejestracja: 04 lut 2009, 02:39
Lokalizacja: Warszawa

#16

Post napisał: phlebas0 » 16 lip 2012, 00:12

Nie chcesz żywic, bo uważasz że wyjdzie drożej? Obawiam się że jesteś w błędzie. Formy do wtrysku muszą mieć określone wymiary, więc nawet stosując formy modułowe pewnej granicy kosztu nie przeskoczysz. Sam materiał na formę, będzie kosztował więcej, niż kwota którą chce wyłożyć. Pewnym rozwiązaniem jest zrobienie wtryskarki tłokowej i wtedy rzeczywiście małej formy z wkładką. Tyle, że wykonanie serii zajmie wieki. Masz tu przykłady takich konstrukcji:


Sądzę jednak mimo wszystko, że taniej, szybciej, mniej kłopotliwie i bardziej perspektywiczne, będzie wykonanie tych figurek z żywic we własnym zakresie. Taka forma nie musi być ani monolityczna, ani na pojedyncze sztuki. Odnośnie dopuszczenia do obrotu się nie wypowiadam. Ale możesz taką zrobić taką formę w jeden wieczór za powiedzmy 100 zł i spróbować. Ba nawet możesz tą formę względnie tanio zautomatyzować, bo i wymagania co do niej są niższe. Rozsądnym rozwiązaniem jest więc Vacuum Casting żywić w dzielonej formie na 100 sztuk i więcej sztuk jednocześnie. Zapytaj tutaj: http://www.e-prototypy.pl/oferta/produk ... seryjna/vc
Podsumowując, na wtrysk ciebie nie stać, a z żywicy zrobisz od koncepcji w parę dni całą serię i masz nawet szansę zmieścić się kwocie którą chcesz wyłożyć.
PS To tylko moja opinia, nie mam doświadczenia w tej materii i nie jestem w żaden sposób związany z wymienioną firmą.

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 550
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

#17

Post napisał: oskaeg » 01 sie 2012, 15:22

phlebas0 pisze:Pewnym rozwiązaniem jest zrobienie wtryskarki tłokowej i wtedy rzeczywiście małej formy z wkładką. Tyle, że wykonanie serii zajmie wieki
Na pionówce hydraulicznej w godzinę mogłem zrobić 2500 szt, z dnia wychodziło znacznie mniej ale i tak powyżej 10 000 szt

Awatar użytkownika

meaverick
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 23 lip 2010, 08:05
Lokalizacja: Oława

#18

Post napisał: meaverick » 25 wrz 2012, 15:03

Fantaści wywody filozofie, sprawdź rynek zobacz ogłoś forma jedna wielkość od 16 do 30 sztuk z jednego wtrysku potem drugi detal dobrze jak masz więcej wtryskarek mniejszy koszt.
Tworzywo, wykonanie, czas przelicz, zobacz czy wyjdziesz poniżej 4-5 gr na sztuce. dziennie około 25 000 do 30 000 może jakoś .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”